Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Oscyloskop PHILIPS PM3266 - obraz poza ekranem

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Oscyloskop PHILIPS PM3266 - obraz poza ekranem

Postautor: Tomasz Gumny » 26 lip 2011, o 13:18

Mam leciwy, ale o przyzwoitych parametrach oscyloskop Philpsa PM3266. Pewnego ranka oba kanały powędrowały poza górną krawędź ekranu i nie bardzo mają ochotę zjechać niżej. Gdy zrobię INVERT jednego kanału i wyświetlę ADD obu kanałów, to da się obniżyć obraz, ale i tak jest w "górnym" zakresie.
Napięcia zasilające pomierzyłem - są niemal idealne.
unit13.jpg
Moduł końcowy odchylania pionowego obejrzałem. Jeden z układów hybrydowych (na zdjęciu) wygląda nieco podejrzanie, ale ze schematu wynika, że to są chyba dwa rezystory dużej mocy. Pomiar wskazuje, że to prawdopodobnie dwa identyczne rezystory 493Ω.
unit13-1.jpg
Cały tor Y wygląda dość symetrycznie i napięcia są niemal równe. Różnica pojawia się dopiero na wyjściach Y1 i Y2 na lampę: 21V i 33V. Regulując R658 (prawy dolny róg schematu) udało mi się doprowadzić do tego, że oba kanały widać w górnej połówce ekranu, ale to wszystko co da się zrobić.
Gdzie szukać usterki?

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Oscyloskop PHILIPS PM3266 - obraz poza ekranem

Postautor: Jacek Bogusz » 27 lip 2011, o 09:02

Trochę takich przyrządów przewinęło mi się przez ręce, ale to było całe lata temu :wink: Zastanawiające jest to, co napisałeś - oba kanały jednocześnie. Wygląda to na brak lub "odjechanie" jakiegoś poziomu odniesienia, uszkodzenie wspólnego elementu ustalającego ten poziom. W takim przypadku pomiary napięć względem masy raczej nic nie wykażą, ponieważ niekoniecznie właśnie ona jest wspólnym poziomem odniesienia dla obu kanałów. Niekoniecznie półprzewodnik - może suwak jakiegoś potencjometru? Patrząc na amplitudy napięć (tzn. rozważam mój przyrządzik czy da radę) - mogę Ci zaproponować wypożyczenie przystawki oscyloskopowej do "przedzwonienia" torów Twojego oscyloskopu.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Oscyloskop PHILIPS PM3266 - obraz poza ekranem

Postautor: Tomasz Gumny » 27 lip 2011, o 10:22

Trochę takich przyrządów przewinęło mi się przez ręce
:) Kusiło mnie, żeby sprawdzić gdzie wypadnie linia przy odłączonych elektrodach Y1/Y2. Przy sprawnej lampie powinna wypaść w pobliżu połowy wysokości ekranu. Czy będzie to bezpieczne dla lampy?
Zastanawiające jest to, co napisałeś - oba kanały jednocześnie.
Dlatego zacząłem od napięć zasilających.
W takim przypadku pomiary napięć względem masy raczej nic nie wykażą, ponieważ niekoniecznie właśnie ona jest wspólnym poziomem odniesienia dla obu kanałów.
Na początku toru napięcia są niskie, ale na wejściu końcówki jest 6V a na wyjściu 30V, więc raczej bym zauważył różnicę, ale masz rację -będę musiał zmierzyć napięcia różnicowo.
może suwak jakiegoś potencjometru?
Poruszyłem wszystkie jakie znalazłem w bloku odchylania Y i wzmacniaczu (bez wstępnego, bo jest obudowany ekranem).
[...] mogę Ci zaproponować wypożyczenie przystawki oscyloskopowej do "przedzwonienia" torów Twojego oscyloskopu.
Na razie powalczę z miernikiem w dłoni, bo wydaje mi się, że takie "statyczne" uszkodzenie powinno dać się odnaleźć. Niemniej dziękuję za propozycję i zgłoszę się, gdy okaże się, że muszę coś obejrzeć.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Oscyloskop PHILIPS PM3266 - obraz poza ekranem

Postautor: Jacek Bogusz » 27 lip 2011, o 10:31

Kusiło mnie, żeby sprawdzić gdzie wypadnie linia przy odłączonych elektrodach Y1/Y2. Przy sprawnej lampie powinna wypaść w pobliżu połowy wysokości ekranu. Czy będzie to bezpieczne dla lampy?
Moim zdaniem nie powinno być problemu. Gdybyś odłączył X i Y, to powstałby punkt, który mógłby uszkodzić luminofor, ale przy odłączeniu samych torów Y nie powinno być problemu. Co prawda nie wiem czy coś nie zgromadzi się na wiszących w powietrzu elektrodach, ale... Wiele razy robiliśmy takie eksperymenty przy okazji bebeszenia różnych oscyloskopów i przeżywały ;-)

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Oscyloskop PHILIPS PM3266 - obraz poza ekranem

Postautor: Tomasz Gumny » 27 lip 2011, o 10:54

Teraz złożyłem oscyloskop do kupy, ale wrócę do niego, bo jest za dobry, żeby go tak zostawić. Skoro masz kontakt z serwisem, to może wiesz czy te układy scalone OQ0012, które występują w całym oscyloskopie i układy hybrydowe są jakoś dostępne lub mają jakieś odpowiedniki.
Czy ktoś serwisuje starsze przyrządy pomiarowe Philpsa?

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Oscyloskop PHILIPS PM3266 - obraz poza ekranem

Postautor: Jacek Bogusz » 27 lip 2011, o 11:18

Tomek, pisałem o swojej wcześniejszej pracy. Ten zakład już nie istnieje, a ja też później tylko okazyjnie zajmowałem się serwisem i to przeważnie własnych przyrządów lub znajomych. Teraz nie wiem gdzie zdobyć układy lub kto serwisuje przyrządy, straciłem kontakt z tzw. branżą. Kiedyś kupowaliśmy wprost od Philips'a.

Wróć do „Aparatura kontrolno-pomiarowa i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości