Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Niebieskie lub czerwone kropki na ekranie.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Flashback86
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2016, o 19:10

Niebieskie lub czerwone kropki na ekranie.

Postautor: Flashback86 » 22 paź 2017, o 07:36

Dzień dobry.

Od kilku miesięcy pojawił się problem z wyświetlaniem obrazu w PC. Podczas włączania w trybie POST na ekranie monitora są czerwone kropki. W BIOSie kropki mają kolor niebieski. W systemie Win7 kropek nie ma ale np. odtwarzanie filmów w pełnej rozdzielczości nie jest możliwe. Jest ciemny obraz i sam dźwięk. Jeśli odpalam jakiś materiał na YT to w ciemniejszych partiach obrazu zauważalne są białe punkty. Tego wcześniej nie było. Te artefakty są od kilku miesięcy, ale że nie korzystam już tak często z komputera to nie stanowiło dla mnie jakieś niedogodności. Kart graficzna to Gigabyte HD 4550. Leciwy sprzęt. PC ma 8 lat i nigdy nie miałem żadnych problemów z nim. Pomyślałem, że to może kwestia zasilacza (CHIEFTEC 500W) i słabej produkcji prądu dla karty. Jednak był raz przypadek, że przez około miesiąc czasu komputer pracował normalnie. Bez kropek. Zatem zasilacz nie koniecznie jest winowajcą. PC odkurzałem nie raz. Wymontowałem kartę graficzną, usunąłem starą pastę termoprzewodząca i nałożyłem nową + dokręciłem do jej radiatora wentylator. To nic nie zmieniło.
Czekam na Wasze sugestie.

Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Niebieskie lub czerwone kropki na ekranie.

Postautor: Jacek Bogusz » 24 paź 2017, o 17:45

Zwykle takie artefakty są powodowane przez błędy pamięci. Ale co może być przyczyną, skoro raz są, a innym razem ich nie ma? Może zimne luty? Coś po prostu ujawniło się lub skorodowało? Jeśli tak, to wydaje się bardzo trudne do naprawienia w warunkach domowych. Może warto wymienić kartę? Jeśli chciałbyś spróbować, to mam jakiegoś Radeona (całkiem dobrego) w przysłowiowej szufladzie ;). Jakie złącze ma twoja karta? Nie znam twojej karty - mój Radeon wymaga złącza na zasilaczu.

Awatar użytkownika
Flashback86
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2016, o 19:10

Re: Niebieskie lub czerwone kropki na ekranie.

Postautor: Flashback86 » 24 paź 2017, o 20:44

Dziękuje za odpowiedź. Jestem przygotowany na wymianę karty. Usterka dotyczy Gigabyte HD 4550. Wymaga dodatkowego zasilania.

Awatar użytkownika
Flashback86
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2016, o 19:10

Re: Niebieskie lub czerwone kropki na ekranie.

Postautor: Flashback86 » 26 lis 2017, o 10:55

Temat do zamknięcia. Dzięki pomocy Jackowi ustalono, że przyczyną awarii był "wypalający się" zasilacz. Niestabilne amperaże na złączach zasilających.

Maksis10
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2017, o 12:25

Re: Niebieskie lub czerwone kropki na ekranie.

Postautor: Maksis10 » 26 cze 2018, o 21:24

Jak dla mnie to przypomina martwe piksele w monitorze

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości