Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Karta graficzna

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

Karta graficzna

Postautor: GROM RYSZARD » 2 sty 2012, o 10:53

Jednego dnia wszystko było ok !!! na drugi dzień już nie !?
System Windows XP uruchamia się ale za kolorowymi pionowymi pasami na monitorze i po pewnym czasie monitor się wyłącza.Po wymianie karty graficznej wszystko działa ok.
Moja karta graficzna z awarią:
AH 3650 SILENT HDMI ASUS
512 MB
DDR 2
Czy jest jakaś szansa naprawy tej karty bo ta na którą podmieniłem to mizernota.
Mam pewne doświadczenie w elektronice to przy dobrych wskazówkach może bym naprawił ???
Lub oddałbym do serwisu .

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Karta graficzna

Postautor: pajaczek » 2 sty 2012, o 12:43

Objaw sugeruje uszkodzenie pamięci (ew. spotkałem się z czymś takim przy puszczeniu kulek w GPU). Można próbować ratować przelutowując, ale to raczej misterna praca.
Generalnie sprawdź ew. zimne luty, pęknięcia ścieżek. Jeżeli nie znajdziesz, to jak na początku napisałem.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Karta graficzna

Postautor: Darlington » 2 sty 2012, o 13:13

Sprawdź też drożność chłodzenia, zwłaszcza stopień zakurzenia wiatraczka i radiatora i lekkość chodzenia łożysk w wiatraczku, z moich doświadczeń chłodzenie w kartach graficznych lubi padać i być przyczyną awarii...

GROM RYSZARD
-
-
Posty: 95
Rejestracja: 26 mar 2008, o 19:21
Lokalizacja: ELBLAG

Re: Karta graficzna

Postautor: GROM RYSZARD » 2 sty 2012, o 13:28

Może coś więcej o tym przelutowywaniu .

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Karta graficzna

Postautor: pajaczek » 2 sty 2012, o 14:15

Zależy jakie to układy, GPU to na pewno BGA, pamięci raczej jeszcze w obudowach SO. Tak więc pamięci możesz próbować ratować lutownicą. BGA już tylko hotair i dużo wprawy.
Na razie bez grzania, podłącz kartę i spróbuj delikatnie podociskać, lekko puknąć w okolicach układów, tylko jakimś izolowanym przedmiotem (np. rączką izolowanego śrubokrętu). W tym czasie obserwuj uważnie obraz.

Sprawdzenie chłodzenia na początek na pewno nie zaszkodzi, tylko efekty przegrzania raczej objawiają się przypadkowymi artefaktami, zwłaszcza pod obciążeniem. Z drugiej strony to całkowite wyłączenie po chwili pracy mogło by to właśnie sugerować.
Prawdopodobne że karta się nagrzała przy pracy i po przestudzeniu coś puściło od naprężenia.

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości