Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wieszający się laptop

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Wieszający się laptop

Postautor: marecki » 9 sie 2011, o 18:03

Mam lapka FS AmiloPro 3515 i chciałem zmienić w nim procesor. Komputer pracował jak do tej pory bez zastrzeżeń. Kupiłem procka zgodnego z płytą główną i zauważyłem (po dokładnych spostrzeżeniach) że przy większej prędkości pobierania laptop się wieszał. Miałem przejścia z samoistnym resetowaniem się ale tu ewidentnie siadło chłodzenie - po przemyciu radiatorka i nowej paście wszytko chodziło OK.
Jak nie pobierałem nic albo z małą prędkością komputer chodził sobie. Powróciłem do starego procka i byłem prawie szczęśliwy...
Prawie bo miałem już na starym procesorze jedną zwiechę... Czy ktoś powie mi o co kaman??

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Re: Wieszający się laptop

Postautor: marecki » 11 sie 2011, o 19:49

To może inaczej... reset miałem przy przegrzewaniu procka. A czym może być spowodowane wieszanie się kompa? Przegrzewanie chipsetu? Fakt jest dobrze ciepły radiator ale jest przyklejony. Raczej nie mam wpływu na jego chłodzenie. Sterowniki? Uaktualnione. Może coś z czasem siada. Kondensatory? Laptop ma 4 latka.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Wieszający się laptop

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 11 sie 2011, o 21:06

wyczyść styki pamięci RAM
spróbuj pracy bez baterii na zasilaczu
i z baterią bez zasilacza
przeskanuj dysk w poszukiwaniu bad sektorów
wypal sobie płytę z Hiren's Boot'em ( aktualna wersja to 14) i uruchom kompa z płyty w opcji z bootowalnym linuxem (mini linux pc),

następnie napisz czy się nadal wiesza !

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Re: Wieszający się laptop

Postautor: marecki » 12 sie 2011, o 20:57

Ram przejrzałem, na baterii nie ma pracy bo trzyma tylko 10 min. Niestety starość nie radość. Więc praca tylko na zasilaczu.
Dysk nowy-miesięczny więc bad sektorów nie ma a na tym linuksie z Hirensa musiałbym dłużej popracować bo na tym starym procku (oryginalnym) tylko 2 razy mi zwiechę złapał. Nowego procka niestety sprzedałem więc nie bedę miał jak tego dokładnie sprawdzić.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Wieszający się laptop

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 13 sie 2011, o 12:11

ostatnio miałem przypadek, że laptop wieszał się z powodu uszkodzenia mostka północnego, (u Ciebie jest to most północny VIA VN896), prawdopodobnie w Twoim laptopie jest to samo :!:


P.S.1
przy pracy na linuxie, bądź też w DOSie laptop pracował bez problemów, w ten sposób zdiagnozowałem że jest coś nie tak z grafiką i że to mostek północy powoduje zawieszenie kompa,
spróbuj pracy na linuxie tak jak Ci pisałem, jeśli wszystko będzie ok, znaczy że na 100 % padł mostek

P.S.2
wymiana mostka to wydatek w granicach 300-500 złotych, musisz się zatem zastanowić czy warto

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Re: Wieszający się laptop

Postautor: marecki » 13 sie 2011, o 13:01

Ok... tylko jaki to ma związek z procesorem? Co do procesora zrobiłem taka podmianę http://ark.intel.com/pl/compare/27151,29752 z Celerona na Core2
Tak jak pisałem na szybszym wieszał mi się bardzo teraz na oryginalnym procesorze chodzi "prawie" idealnie.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Wieszający się laptop

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 13 sie 2011, o 17:41

Jak sam piszesz wiesza się niezależnie od rodzaju procka, czyli zawieszanie się komputera to nie wina procka. To jest pewne. Ja jako przyczynę usterki nadal "obstawiam" uszkodzenie mostka północnego :!:

a jaki związek, ma procesor z mostkiem północnym już piszę

W większości współczesnych płyt głównych mostek północny pełni rolę kontrolera pamięci oraz pośrednika pomiędzy procesorem, pamięcią operacyjną i kartą graficzną.
dodatkowo wójek google mówi:
Uszkodzenie mostka północnego to standardowa usterka w laptopach FS AmiloPro 3515.
możliwe, że mostek nie jest precyzyjnie dolutowany (drgania na stykach),

proponuję zrobić taki test (na własne ryzyko, rzecz jasna)
przy włączonym laptopie "postukaj" delikatnie w mostek,
jeśli laptop zawiesi się będzie to oznaczało że mostek ma drgania na stykach
ewentualnie tak jak pisałem możesz zrobić test z linuxem, czy też z jakimś programem dosowym

pozdrawiam

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości