Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Photoshop na LINUX

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Photoshop na LINUX

Postautor: ECC88 » 22 lis 2010, o 10:40

Spotkałem się już często z wypowiedziami typu "Gdyby na LINUX'sie działał Photoshop to bym się na LINUX przerzucił" albo "zostaję przy Windows bo na LINUX niema Photoshop'u".
A właśnie że nie prawda.
1. Instalujemy aplikacje Wine oraz jej panel sterujący Q4Wine
Obrazek
2. Startujemy Wine i po włożeniu płyty na której znajduje się Photoshop zwyczajnie startujemy plik setup.exe.
Obrazek
Rutyna instalacyjna nie różni się niczym od Windows. Trzeba tylko podać odpowiedni adres do foldera w którym program ma być zainstalowany. Instalacja trwa dużo dłużej niż na Windows ale zainstalowany program hula tak szybko jak w Windos'ie.
Obrazek
4. Wszystkie funkcje programu działają tak jak trzeba
Obrazek
Załączniki
Bildschirmfoto-6.png
Bildschirmfoto-5.png
Bildschirmfoto.png
Bildschirmfoto-1.png

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 23 lis 2010, o 15:22

Witam. A jak ze stabilnością tego? Poużywaj trochę i daj znać czy działa to dobrze, bo to, że się da to już wiadomo dawno, ale z tego co kojarzę były dosyć częste kłopoty ze stabilnością właśnie...

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 24 lis 2010, o 07:23

Jak na mój gust - GIMP i Blender są rewelacyjne. Po co pchać się w komercyjne rozwiązania, skoro są darmowe narzędzia które można sobie rozbudować i dostosować do własnych potrzeb?
Nigdy nie pracowałem na PhotoShop-ie, więc mam pytanie: Co jest w tym programie takiego szczególnego, czego nie ma w Linuxowych aplikacjach?

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 24 lis 2010, o 14:10

@ Statyk:
Próbowałem się pogodzić z GIMP'em, zajmowałem się nim intensywnie przez 6 dni.
Pierwsze co mnie rozczarowało to jakość wydruku obrazu referencyjnego
>>TUTAJ<<
na konwencjonalnej drukarce atramentowej z wysokiej pułki. Drugim mankamentem Gimpu jest brak możliwości eksportowania obrazu w formacie POSTSCRIPT. Jest to niezbędne do tworzenia offsetowych płyt drukarskich. Zawężone możliwości obróbki poszczególnych kanałów RGB. Nie znalazłem także możliwości tworzenia obrazów na powierzchniach CMYK co do czterokolorowego druku także jest niezbędne. W tym miejscu wspomnę o braku możliwości zapisywania w niezbędnych formatach jak RAW, TIFF, TGA, PSD. Stosowanie już zdefiniowanych stylów na powierzchnie tekstowe też nie możliwe lub tak zagmatwane że nie mogłem tego znaleźć. Też być może że wszystko co wymieniłem jest w gimpie do zrealizowania tylko ja nie wiem jak. Komfort obsługi programu jest w Photoshopie dużo lepszy. W przeciągu ¼ czasu mam ten sam wynik, a jeżeli od lat zarabiasz na tym pieniążki tak jak ja, jest to bardzo ważnym aspektem.
Zacząłem uczyć się Photoshop'u 13 lat temu jeszcze na Mac'ku, od tego czasu miałem okazję odwiedzić kilkanaście szkoleń organizowanych przez Adobe, wszyscy którzy współpracują ze mną uważają Photoshop jako standard. Wchodząc do dowolnej księgarni w moim mieście znajdę co najmniej 6 tytułów na temat Photoshop czego o Gimpie nie mogę powiedzieć. Krótko mówiąc, GIMP ma ogromne możliwości dla amatorów, do poruczeń profesjonalnych się absolutnie nie nadaje.
@ end:
Aby znaleźć odpowiedź na twoje pytanie zrobiłem następujący eksperyment:
Władowałem z aparatu 9 zdjęć o wymiarach 2816 x 2112 px. Każde z nich rozwinąłem na 7 do 12 różnych powierzchni (Text, Vector, RGB, CMYK). Na 4 z władowanych obrazów i ich powierzchniach wykonywałem operacje jak korekcja kontrastu, barwy i dobranie barwnego tonu. Reszta została obciążona funkcjami seryjnymi, to znaczy: zastosuj po kolei wszystkie wyżej wymienione, dodaj filtr z grupy Adobe Elements (w GIMP'ie nie działają), pomniejsz do podanego formatu, oraz zapisz jako nie komprymowany plik RAW.
Podczas tego eksperymentu nie zauważyłem żadnych zawahań lub zwolnień systemu, wszystko hula jak trzeba.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 24 lis 2010, o 23:12

mankamentem Gimpu jest brak możliwości eksportowania obrazu w formacie POSTSCRIPT
Kwestia wtyczek:

:607:

Obrazek

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości