Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Siła sygnału z routera WiFi a położenie antenki

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Siła sygnału z routera WiFi a położenie antenki

Postautor: Darlington » 6 paź 2010, o 17:41

Witam, wynajmuję pokój w mieszkaniu w którym jest sieć WiFi z routera D-Link DIR-300, wygląda tak:
Obrazek

Router jest w pokoju który ja nie wynajmuję, w moim pokoju mam laptopa którym łapie sygnał z tego routera. I właśnie tu cały szkopuł. W systemie pokazuje mi siłę sygnału słabą góra dostateczną (2 na 5 możliwych kresek), antenka przy routerze (ta co jest na zdjęciu) była skierowana w dół, przestawiłem ją w górę ale siła sygnału bez zmian. I tutaj moje pytanie: od czego zależy siła sygnału, który wychwytuje mój laptop w sąsiednim pokoju? Głównie zależy mi na odpowiedzi czy zależy od ustawienia antenki (jeżeli tak to w którą stronę powinienem ją skierować?). Intuicja podpowiada mi, że ta antenka ma charakterystykę promieniowania dookólną, dałem ją więc pionowo do góry, podobnie jak na zdjęciu tyle że router stoi w pionie, jest więc tak jak na tym zdjęciu:
Obrazek

No więc intuicja podpowiada mi, że ta antenka ma ch-kę dookólną więc ustawiłem ją tak jak na tej fotce. Mylę się? Co mogę zrobić, aby polepszyć moc sygnału?

Wiem, że ściany po drodze osłabiają moc sygnału i nie bez wpływu jest tu także sama antena (może być kiepska), ale proszę o wytłumaczenia jak się ma w takich routerach ustawienia anteny do mocy sygnału odebranego w laptopie np. w pokoju obok.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 6 paź 2010, o 19:40

Masz lapka, w nim też są jakieś antenki... od nich również zależy jakość sygnału, tak samo od karty (jej czułości, względnie mocy), Oczywiście od tych samych parametrów w AP.

Dobrze przyjmujesz, z tym że czy jest prosto w górę, czy prosto w dól, to żadna różnica (może poza ewentualnym zasłanianiem).

Możesz też antenkę ustawić poziomo, zmienisz tym samym polaryzację na poziomą, zmieni się jednak strefa w jakiej antena promieniuje (teraz jest to dookólna "względem ziemi" lecz już w pionie - czyli piętro wyżej/niżej - słaabo).

On ma antenkę dokręcaną, czy nie... może warto spróbować wymienić samą antenkę - tyle że to też koszt a efekt nie zawsze pewny.

A najlepszym i chyba najtańszym sposobem będzie przestawienie AP, względnie obrócenie lapka.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 6 paź 2010, o 19:45

A co myślicie o dokupieniu zewnętrznej antenki WiFi do lapka? Może zwiększył by się zysk anteny w sieciówce w lapku...

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 6 paź 2010, o 20:11

Taka zewnętrzna antenka jest przydatna w sytuacji gdy odbierasz sygnał spoza budynku. Wyrzucasz ją wtedy na balkon, albo parapet za oknem. W pomieszczeniu efekt będzie raczej mizerny, chociażby z powodu dodatkowego tłumienia sygnału przez kabel połączeniowy. Kiedyś rozebrałem z ciekawości taką antenkę. Uśmiałem się solidnie. Zewnętrzne bajery (kształt i krzykliwe opisy) zasłaniały żałosną konstrukcję wewnętrzną. Był to koncentryk z odizolowaną (odsłoniętą z oplotu) na długości 4cm żyłą wewnętrzną. Chińczycy nie zastosowali nawet przeciwwagi, od której w dużym stopniu zależy zysk energetyczny anteny prętowej.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 6 paź 2010, o 20:13

O jakiej przeciwwadze mówisz?
I co to jest antena prętowa? Nie znam takiego czegoś. Chodzi Ci o dipol albo unipol?

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 6 paź 2010, o 21:17

No właśnie.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 6 paź 2010, o 23:26

Statyk, Tak też wyglądała jedna z pierwszych anten WiFi których anatomię poznawałem... ale mi nie było do śmiechu.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 7 paź 2010, o 19:41

Widocznie kupiłeś ją za własne pieniądze. :)
Ja zapoznałem się z taką konstrukcją na egzemplarzu należącym do mojego kolegi któremu konfigurowałem wi-fi. Starał się zakupić towar z najwyższej półki. Cóż... Nic na to nie poradzimy że ludzie lgną do durnych napisów i niebieskich światełek - jak muchy do lepu. Producenci starają się wyjść naprzeciwko wszystkim gadżeciarzom. Nie wyobrażam sobie żeby 20 lat temu czegoś takiego dopuścił się np. Radmor albo Telmor. :)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 7 paź 2010, o 19:55

Ano niestety za własne... I nie był to sprzęt z najwyższej półki, tylko jedna z niewielu w ogóle dostępnych... jakieś 10 lat temu nie było tego sporo ;) Tą sklep ściągał specjalnie dla mnie z actiona, bo na stanie nie mieli żadnej.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 7 paź 2010, o 20:11

Darlington;
Znalazłem dla Ciebie coś godnego uwagi: http://lost.one.pl/2010/04/12/wifi-sche ... m-tp-link/
Albo: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1 ... ml#8249051

Może warto wykonać parę eksperymentów?

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości