Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wyłączający się komputer

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

pepe992
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2010, o 18:55
Lokalizacja: POLSKA

Wyłączający się komputer

Postautor: pepe992 » 23 maja 2010, o 19:04

Mam problem z komputerem wyłącza się po kilkunastu minutach pracy ,po jego samoczynnym
wyłączeniu muszę wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i ponownie da się go uruchomić ale już na
krótszy okres czasu.Próbowałem wymienić zasilacz ale nic nie pomogło.Mierzyłem napięcie na
zasilaniu dysków i okazało się że zanika jaka może być przyczyna ? Komputer ma 6 lat Płyta msi k7n2 delta

[temat poprawiłem end.]
Ostatnio zmieniony 24 maja 2010, o 14:37 przez pepe992, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 24 maja 2010, o 12:02

Po pierwsze to "wyłączający się komputer".

Po drugie, skąd wziąłeś ten zasilacz, na który wymieniłeś.

Po trzecie, możesz spróbować zewrzeć kabelki zielony i czarny we wtyczce ATX (zakładam, że to zasilacz ATX).

Po czwarte, to mi wygląda albo na przegrzewanie się procka (czy innego komponentu), albo... a nie, wyklucz najpierw powyższe.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 24 maja 2010, o 14:38

Sprawdź kabel zasilający albo spróbuj zasilić z innego gniazda.

pepe992
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2010, o 18:55
Lokalizacja: POLSKA

Postautor: pepe992 » 24 maja 2010, o 16:33

Po pierwsze to "wyłączający się komputer".

Po drugie, skąd wziąłeś ten zasilacz, na który wymieniłeś.

Po trzecie, możesz spróbować zewrzeć kabelki zielony i czarny we wtyczce ATX (zakładam, że to zasilacz ATX).

Po czwarte, to mi wygląda albo na przegrzewanie się procka (czy innego komponentu), albo... a nie, wyklucz najpierw powyższe.
Zasilacz pożyczyłem od znajomego jest to zasilacz ATX procek ma temperature po nagrzaniu około 56 stopni .Co ma dać zwarcie kabli i kiedy mam to zrobić? Po wyłączeniu się kompa?

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 24 maja 2010, o 17:23

Zobacz czy na płycie głównej nie ma wybrzuszonych kondensatorów elektrolitycznych.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 24 maja 2010, o 18:14

Co ma dać zwarcie kabli i kiedy mam to zrobić? Po wyłączeniu się kompa?
Po wyjęciu z płyty wtyczki zasilającej (oczywiście z płyty wyjmij na wyłączonym zasilaczu). A dać ma jego włączenie. Wówczas możesz sobie pomierzyć napięcia, i zobaczyć czy się z czasem zmieni - wyłączy.

Skoro zasilacz jest jednak ok. (bo u gospodarza działa) to pozostaje sprawdzenie jak sugeruje End, płyty (kondensatory), ew. zasilania z sieci. Jednak po kondensatorach może nie być widać, że się wysuszyły, co powodowało by problemy.

pepe992
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2010, o 18:55
Lokalizacja: POLSKA

Postautor: pepe992 » 25 maja 2010, o 17:37

Na razie wyczyściłem płyte i poprawiłem luty na wtyczkach co do kondensatorów to nie widać nic podejrzanego a bipek faktycznie nie działa. A jaka powinna być optymalna temp procka ?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 25 maja 2010, o 18:39

A jaka powinna być optymalna temp procka ?
Jak najniższa ;) tak okolice zera są ok (bo unikasz problemów z kondensacją wilgoci, a jednocześnie dość zimno). Niektórzy miewają znacznie poniżej zera ;)

A tak poważniej. temp pow. 60-70 st C to już ostrzeżenie (zależnie jeszcze od procka). Wszystko zależy jeszcze czy praca w stresie czy bez obciążenia.

pepe992
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2010, o 18:55
Lokalizacja: POLSKA

Postautor: pepe992 » 26 maja 2010, o 14:54

Okazało się że syn czyszcząc komputer wyczyścił także procka z pasty przewodzącej teraz po nałożeniu pasty temperatura spadła o kilka stopni i jest wszystko OK .Dzięki wszystkim za pomoc.

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości