Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Laptop Aristo Smart 420 - nagła śmierć

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tommy Vercetti
-
-
Posty: 122
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 16:30
Lokalizacja: Vice City

Laptop Aristo Smart 420 - nagła śmierć

Postautor: Tommy Vercetti » 17 sty 2010, o 12:31

Witam, znajoma dała mi do naprawy swojego lapka Aristo Smart 420. Laptop nie chce się włączyć, zasilacz i bateria na bank są OK, naciśnięcie włącznika nie powoduje żadnej reakcji, przytrzymanie go dłużej powoduje, że zapala się kontrolka WLAN oraz zasilania sieciowego, jednak laptop nie uruchamia się. Podobno ostatnio gdy go włączyła nie patrząc, jak się uruchamia i czy się uruchamia wyszła do pokoju obok, a po chwili usłyszała jakby pstryknięcie, gdy wróciła do pokoju w którym zostawiła laptopa, zastała komputer kompletnie martwy. Mam już ten sprzęt rozebrany, podczas oględzin zauważyłem oderwany przewód masowy od zasilania wentylatora, jednak jego podłączenie nie pomogło, laptop nadal jest dead :(
Rozebrałem go do ostatniej śrubki, obejrzałem wszystko uważnie, żaden z elementów nie wygląda na spalony. Wie ktoś może o czym świadczą opisane objawy i gdzie szukać uszkodzenia ?
Bardzo proszę o porady i pomoc, zależy mi na naprawie tego lapka.

Pozdrawiam

edit: znalazłem na płycie głównej rozerwany element oznaczony jako C239, a więc pewnie jest to kondensator i obstawiam, że to on jest przyczyną nie działania komputera. Niestety jest to element SMD i obudowa uległa takiemu zniszczeniu, że nie jestem w stanie nic z niego odczytać :( Ma ktoś może dojście do schematu tego lapka ?

Awatar użytkownika
Tommy Vercetti
-
-
Posty: 122
Rejestracja: 19 wrz 2006, o 16:30
Lokalizacja: Vice City

Postautor: Tommy Vercetti » 8 lut 2010, o 22:23

No i problem już się rozwiązał, wlutowałem ceramicznego 10nF w miejsce tego SMD i lapek działa już prawie 3 tygodnie.
Mam przykre wrażenie, że to forum umiera :(

MES Mariusz
-
-
Posty: 91
Rejestracja: 17 lut 2005, o 12:02
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: MES Mariusz » 9 lut 2010, o 02:23

No i problem już się rozwiązał, wlutowałem ceramicznego 10nF w miejsce tego SMD i lapek działa już prawie 3 tygodnie.
Mam przykre wrażenie, że to forum umiera :(
A czego oczekujesz? Gdybyś pracował / miał doświadczenie jako serwisant płyt głównych, wiedziałbyś że nawet on nie potrafił by ci wskazać rozwiązania, na podstawie twojego opisu. No chyba, że byłby to serwisant w autoryzowanym serwisie Aristo, mający duże doświadczenie z modelem Smart 420. Bez włożenia 'debaga', pomierzenia kilku podstawowych napięć nie można o Twoim przypadku powiedzieć dosłownie nic. Więc nie masz o co się obrażać. U ciebie był to kondziorek. Ale równie dobrze mógł to być uwalony mostek południowy, I/O-ka, spalona sieciówka... Jak nie masz płyty w ręku, i odpowiednich narzędzi, niewiele możesz powiedzieć / doradzić.

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości