Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Domyślne ustawienia kontrastu.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Domyślne ustawienia kontrastu.

Postautor: Statyk » 29 gru 2009, o 17:53

Problem zdawać się może banalnym dla fachowców. Chodzi o zmianę domyślnych wartości kontrastu w systemie Linux. Jest to nieco drażniące, ponieważ przy każdym uruchomieniu systemu jestem zmuszony korygować jego wartość poprzez wpisanie w terminalu komendy:

Kod: Zaznacz cały

xgamma -gamma 0.5
Domyślnie jest to wartość 1.0
Czy można jakoś zautomatyzować ten proces? Redukcja kontrastu jest istotna szczególnie w przypadku stosowania monitorów LCD, które "gubią szczegóły" wyświetlanych treści (np. to forum jest białe - bez odcieni jasno-ciemno-kremowych oddzielających zawartości sąsiadujących ze sobą ramek). Dodam tylko że efekt regulacji z poziomu administratora [sudo] również dotyczy jednej sesji, więc po ponownym uruchomieniu komputera - powtórka regulacji. Z góry dziękuję za sugestie i pomoc w rozwiązaniu tego kłopotu.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 29 gru 2009, o 22:50

Jaka dystrybucja?

Próbowałeś dopisać to wywołanie do skryptów startowych?

Edit:
Cóż, nigdy nie korzystałem z tego programu, ale z tego co widzę, zmienia on gammę za pośrednictwem serwera x'ów... Istnieje więc spora szansa, że konieczne będzie wywoływanie tego polecania z każdym uruchomieniem środowiska graficznego - możesz spróbować dodać tę komendę albo do /etc/rc.local, albo też do System-Preferencje-Sesje w Gnome...
Podobno komuś ta druga rada pomogła (dopisanie do Gnoma).

Btw. wujek google podpowiedział to już w pierwszych wynikach.

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 31 gru 2009, o 18:08

Dziękuję za szybką odpowiedź i przepraszam za zwłokę w mojej reakcji na nią. Zgadza się. W Gnome można dopisać własne polecenie do auto-startu. Gorzej jest w KDE, bo choć w preferencjach systemu istnieje opcja "uruchomienie automatyczne", to w żaden sposób nie potrafię zmusić systemu do wykonania tego polecenia. Zapewne diabeł tkwi w szczegółach, jednak cały wszechświat to szczegóły które - gdy połączone logicznie tworzą większe fragmenty materii użytecznej dla ludzi.
:okulary2:
Przy okazji - serdeczne życzenia z okazji zbliżającego się Nowego Roku 2010. Do siego roku.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 31 gru 2009, o 19:27

Zdradź może jaka dystrybucja ;)

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 31 gru 2009, o 19:44

Faktycznie. Zapomniałem. Kubuntu 9.04. na KDE-4.2.2. Nie aktualizuję do wersji 9.10, ponieważ jeszcze nie jest dopracowana, ja zaś jestem za cienki żeby samodzielnie użerać się z brakującymi sterownikami itd.

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości