Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Switch z routera a "sam" switch

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Switch z routera a "sam" switch

Postautor: end » 16 kwie 2008, o 09:25

Witam.

Ostatnio pewien informatyk którego uważam za "informatyka" robił u znajomej sieć i moim zdaniem do rozdzielenia sygnału na dwa kompy wystarczył by zwykły tani switch a Pan informatyk stwierdził, że switch nie zadziała i wsadził tam router... Ale po co router?

Czy routery mają jakieś lepsze właściwości "wzmacniające" sygnał?

Z tego co wiem, to router może działać jak zwykły switch jeśli oczywiście ten switch jest tam wbudowany więc na czym polega różnica?
Gość stwierdził, że na zwykłym switchu nie działa, że gubi sygnał czy coś a router załatwił sprawę.. dla mnie to bez sensu, bo to i to działa przecież jak każdy switch.


Sieć wygląda tak, że łącze i router stoi w bolku obok i cięgnie się kabel do koleżanki nr1 u której ma być postawiony switch i sygnał ma się rozdzielać na koleżankę nr.1 i nr.2 z tym, że koleżanka nr.2 ma komputer tylko 4m dalej od switcha.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 16 kwie 2008, o 11:01

A łącze to ?
Są dwie możliwości:
-albo informatyk naciągacz
-albo łącze ma jakieś zabezpieczenia przed podziałem i trzeba routera + trochę konfiguracji żeby to ominąć

Jeżeli w routerze wykorzystał tylko switch to wybieram możliwość nr.1

Znajomej mógł powiedzieć że "gubi sygnał" bo co będzie sie tłumaczył z technicznych spraw, i tak pewnie nie będzie wiedziała o co chodzi.

A wiesz co, idź do niej ze switchem jak masz możliwość i sprawdź :D

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 16 kwie 2008, o 11:19

Łącze to jakaś neostrada 1MBit.

Zabezpieczeń raczej nie ma, bo wczoraj zaniosłem swój router i podłączyłem jako switch - nic nie konfigurowałem, nawet nie wchodziłem w konfigurację routera.. i zadziałało, zwykłego switcha nie miałem, ale dzisiaj to sprawdzę.

P.S. Ten informatyk który wcześniej zrobił ten podział zabrał swój sprzęt i już go nie ma teraz, dlatego koleżanka poprosiła mnie o zrobienie tego ponownie.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 16 kwie 2008, o 12:34

A to jakiś router z wbudowanym modemem?
Jak bez a jest możliwość pozbycia się tego routera to niech go sprzeda i zainwestuje w router z modemem. Tylko jakiś sprawdzony model. Będzie wygodniej i bezpieczniej.
Jak nie chce przepłacać to wymiana na switcha.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 kwie 2008, o 13:20

Router to router, a switch to switch... nie mylcie i nie placzcie tych pojec.

Switch: urzadzenie warstwy drugiej (moze wprowadzac elementy warstwy 3-ciej, wowczas jest to switch zarzadzalny i z wyzszej polki, nie kazdy pseudozarzadzalny obsluzy warstwe 3-cia choc w czesci). Sluzy do "podzialu kabla" na wiecej niz 2 przylaczone urzadzenia, a wiec warunek wykorzystania... urzadzenia musza byc podlaczone tym samym medium (ew. za to samo medium mozna tu rozumiec BNC i skretke w 10BaseT/2/5, czy skretke i swiatlowod w 100BaseTx/Fx) oraz wazniejsze kryterium korzystac z tego samego protokolu sieciowego, np. protokolu ethernetu. Switch wprowadza tez pewne dobrodziejstwo w stosunku do swojego starszego (i glupszego bo pracujacego na 1 warstwie) brata... huba, a mianowicie mikrosegmentacje sieci.

Router: urzadzenie ewidentnie warstwy 3-ciej. Sluzy do routowania (wyznaczania drogi) pomiedzy roznymi sieciami, np. siecia WAN i LAN. Potrafi enkapsulowac ramki pomiedzy tymi prokololami, a wiec nadaje sie np. do podlaczenia sieci LAN z protokolem ethernet do sieci WAN z protokolem PPPoE (neo).

Routery miewaja wbudowane switche, ale ze wzgledu na budowe sieci nalezalo by rozwazac takie pudelko jako 2 niezalezne urzadzenia w jednym... router i switch.

Co do gubienia sygnalu. O ile urzadzenie nie jest walniete i nie ma jakis wieklich zaklocen to standard przewiduje ze na zwyklym kablu kat 5, dystans pomiedzy urzadzeniami moze wynosic do 100m. Za czasow hubow nalezalo jeszcze przestrzegac zasady 54321: 5 segmentow (czy wlasciwie blokow), 4 huby, 3 urzyteczne segmenty, max 2 urzadzenia komunikuja sie jednoczesnie, 1 wielka domena rozgloszeniowa. Switche zniosly to ograniczenie i niby mozna by sprobowac np. zestawic lacze 1 km, oczywiscie co 100m wstawiajac switch. Mozna tez bylo laczyc bloki zbudowane wg. zasady 54321 z hubow w wieksze wlasnie za pomoca switchy (lub bridge)

Reasumujac... jesli chodzi Ci jedynie o podlaczenie kolejnej osoby (2, 3, 5-ciu) do juz istaniejacej siec LAN to switch i tylko switch. Jesli jednak jest to narazie jedna osoba korzystajaca z neo a chcesz podzielic to lacze... to najpierw router (tutaj jeszcze z modemem i tylko jeden) a pozniej juz switche.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 16 kwie 2008, o 13:31

Dzięki za wyczerpującą odp.
juz istaniejacej siec LAN to switch i tylko switch
Jest tak jak piszesz. Dlatego właśnie zapytałem jaki sens ma stawiania routera za routerem jeśli tam już potrzebny jest tylko switch...
Gość rzekomo podłączał switcha i mu nie działało, ale na switchu z routera poszło co bardzo mnie zdziwiło i jak dla mnie to jakiś bezsens.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 16 kwie 2008, o 13:45

pewnie miał swój specjalny switch do naciągania klientów :D
2 routery oczywiście nie ma sensu

@pajaczek
no niestety ale neostrady na standardowym modemie usb i switchu to nie podzielisz (pomijam opcje udostępniania netu z kompa, jakoś nie mam o niej dobrego zdania)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 kwie 2008, o 14:58

End: sa 2 mozliwosci tego "jego" rozwiazania... albo switch byl lewy (walniety)... albo gosc :619:


Piotrze: przeczytaj dokladnie... nigdzie nie pisalem o samym modemie + switch... co najwyzej o routerze (z modemem) + switch.


Opcja "udostepniania netu z kompa"... jak najbardziej ok, tyle tylko ze nie na stacji roboczej, tylko na dedykowanym sprzecie to raz... a dwa to odpowiedni system (BSD, Linux najlepiej Slack/Debian [a nie jakies czerwone kapturki czy mandriwy z setka niewiadomych automagicznych konfiguratorow i odpalanych defaultowo sendmaili], albo serwerowy W'NT i potomne, obecnie 2k-2k3) i podkreslam... skonfigurowane i dobrze zabezpieczone jako sieciowe systemy!!

Acha... i wbrew pozorom zastosowanie 2 routerow tez mialo by sens, ale nie w takim badz co badz amatorskim rozwiazaniu. Mozna bylo by np. separowac sieci od siebie (np. siec wewnetrzna zaufana, i wewnetrzna dalsza mniej zaufana). Manipulowac dodatkowo ruchem (poza mozliwa manipulacja na na pierwszym routerze)... i robic wiele roznych innych cudow. Ale jeszcze raz... nie amatorsko i nie w sieci na nascie kompow. Oczywiscie wiekszosc z tych rzeczy da sie tez zrobic na jednym routerze i odpowiedniej konfiguracji systemow.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 17 kwie 2008, o 11:10

Znalazłem w domu jakiegoś huba 5 portów chyba bez problemów będzie można go postawić zamiast switcha? Ten HUB to 10MB/s ma, ale to chyba i tak nie wpływa na dużo wolniejsze łącze internetowe chodzi w sumie tylko o połączenie lokalne.

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 17 kwie 2008, o 11:30

Może nie zadziałać.
Już nie pamiętam jak to było z hubami, nigdy ich nie stosowałem, ale mogą wymagać zkrosowanego(a może prostego ?) kabelka. Może Pajaczek będzie pamiętał.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 17 kwie 2008, o 17:28

Zarowno huby i switche laczy sie z hostami (komputerami) domyslnie kablami prostymi (A-A lub B-B). Kabel crossover (A-B) stosuje sie do laczenia bezposrednio 2 hostow (albo hubow/switchy ze soba bez wykorzystania gniazda uplink - ktore tak naprawde rozni sie tylko tym ze ma cros niejako wbudowany).

Ale ze ludziska sa leniwe, to wymyslili cos co sie nazywa auto MDI/MDI-X i wbudowali w wiekszosc nowych urzadzen (hub/switch)... a dziala to tak, ze samo sobie wykrywa czy podlaczylismy kabel prosty czy crosowy.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 25 kwie 2008, o 09:17

No i poszło na switchu bez problemu :) czyli gość albo się kompletnie nie zna, albo jest naciągaczem...
Dzięki za odp.

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości