Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Acer Aspire 5100 nie można zainstalować systemu...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Acer Aspire 5100 nie można zainstalować systemu...

Postautor: end » 15 lut 2008, o 15:22

Witam. Mam taki problem z tym laptopem, że niby po włączeniu działa stabilnie. XP działa normalnie, ale postanowiłem wgrać system od nowa ponieważ mam problem ze skype z którym nie mogę sobie poradzić.
Otóż skype zawiesza mi system.

Wygląda to tak, że zaczynam rozmowę i działa niby normalnie, ale jak zaczynam rozmowę ze strumieniem wideo to po kilku do kilkunastu min. laptop zaczyna "ciąć" jakby się przegrzewało coś i na wykresie pokazuje mi 100% wykorzystanie procesora przez skype co powoduje zawieszanie kompa na chwilę i po chwili wykorzystanie spada na sekundę i znowu...
Widzę, w procesach, że to skype "żre" tak procka...

Jak się rozłączę to system wraca do normy i po ponownym połączeniu zaraz po chwili dzieje się to samo. Wykorzystanie procka 100% "cięcie" i przerywanie głosu, kursor w miejscu. Czasami pomaga tylko ręczny reset.

Wirusów nie ma itp. Mam NOD32 i Windows defender, logi z Hijackthis też nic nie pokazują.

Postanowiłem zrobić system od nowa, bo pomysły mi się skończyły.

Ale powstał następny problem, gdy odpali się instalator to wczyta sobie pliki normalnie i momencie gdy muszę wcisnąć "enter" żeby przejść dalej to laptop samoczynnie się wyłącza.

Co to może być?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 15 lut 2008, o 22:37

To pierwsze ze skype, to pewnie jakis blad systemu, skype (no chyba ze jednak jakis wirus sie przemknal). Ogolnie albo zrezygnowac ze skype, albo... sprobowac z przeinstalowaniem :619: Oczywiscie jesli to tylko skype ten problem powoduje... hmm. Moze jeszcze dzwiekowa/kodeki, ale 1-wsze to by sie objawialo tez w innych multimediach, 2-gie zreszta tez.

Co do drugiego problemu. Ten lapik ma dysk na SATA?? Instalujesz XP bez SP2?? To sprobuj zalatwic sobie instalke z SP2, albo ostatecznie mecz sie z ladowaniem sterow do sprzetu jaki masz. Przy inicjalizacji instalera (jedna z pierwszych rzeczy) masz pytanie o dodanie sterownikow OEM (F6), pozniej o ASR (Auto System Recovery F2). Wybierz to pierwsze (masz kilka sek), ale wczesniej zalatw sobie odpowiednio przygotowana dyskietke ze sterami :619:

kapsel85
-
-
Posty: 161
Rejestracja: 24 paź 2005, o 11:30
Lokalizacja: Białystok

Postautor: kapsel85 » 16 lut 2008, o 08:53

z lapkiem dostałeś jakiś system operacyjny? Nie orientuje się w modelach akurat, ale wiem, że obecnie do wszelakich płyt głównych, czy laptopów dawane są stery pod viste... Poszukaj na stronie acer'a sterów do xp

pozdrawiam

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 16 lut 2008, o 16:29

Witam. Tak więc:

XP jest z SP2
Jeden gość na elce powiedział mi, że miał podobny problem i żebym wyjął baterię na czas instalacji. No to wyjąłem i ruszyło. Tyle, że format zrobił się do 5% i koniec.
Pomyślałem, że być może coś się przegrzewa i on dlatego się wyłącza, tak wiec odkręciłem osłonę procka i radiatora. Zauważyłem, że procesor jest bardzo zagrzany po chwili jak tylko chodził. Zdjąłem wiatrak i okazało się, że kurz który się tam zebrał zupełnie zapchał żeberka radiatora co uniemożliwiało optymalne odprowadzanie ciepła.
Poskładałem jeszcze raz i odpaliłem instalator Windy - tym razem poszło od razu, tyle, że na szybkim formatowaniu.
System już postawiony, stery wgrane, chodzi stabilnie, skype przez 50min. rozmowy nie zawiesił laptopa.
Czy to możliwe, że procek sie przegrzewał i robił taki cyrk?
Trochę to dziwne, bo menedżer zadań pokazywał 100% użycia procesora.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 lut 2008, o 17:53

To jest bardzo prawdopodobne. Wspolczesne procki, zwlaszcza montowane w Lapach (wersje Mobile) maja zabezpieczenia zmniejszajace taktowanie przy przegrzaniu (Intel w tym przoduje). Tyle ze z wczesniejszej wypowiedzi zrozumialem ze takie cyrki masz tylko przy skype, a tu musialy byc i przy innych aplikacjach.

A Instalka z SP2 juz mi nieraz ulatwila prace... czy moze odwrotnie, te bez SP2 utrudnialy :619: I nie tylko o sam SP2 idzie, a o nowsze zestawy sterownikow, m.in do SATA wlasnie (choc ostatnio to o mostek pci chodzilo).

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości