Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

kupno komputera

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

kenaJ
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 13 lis 2006, o 22:31
Lokalizacja: Kraków

kupno komputera

Postautor: kenaJ » 22 wrz 2007, o 23:14

Witam Forumowiczów!

Nie jestem specjalistą w dziedzinie, dlatego zwracam się z zapytaniem.
Znajomy chce kupić komputer za około 2.500 - 3.000. Chodzi o sprzęt raczej "bez cudów", ale też nie o zestawy będące już na wyprzedaży.

Co można zaproponować? :638:

Pozdrawiam! :607:

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 22 wrz 2007, o 23:32

Stacjonarny czy laptop? do gier czy programów?

Awatar użytkownika
piterino_16
-
-
Posty: 400
Rejestracja: 26 paź 2005, o 21:20
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Postautor: piterino_16 » 23 wrz 2007, o 10:16

Za 3000 zawsze dostaniesz sprzęt dobry. Nieważne kiedy będziesz go kupować. Teraz czy za 4 lata. Próg 3000 zawsze jest wystarczający tak więc możesz liczyć na sprzęt dobry. No ale tak jak mówił Piotreek...do czego on ma być?

kenaJ
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 13 lis 2006, o 22:31
Lokalizacja: Kraków

Postautor: kenaJ » 25 wrz 2007, o 15:28

Witam i dziękuję za info!

Zapewne jakieś gry tam będą, ale generalnie ma być to do nauki.
Zakres szkoły podstawowej i średniej - informatyka.
Oczywiście na tym poziomie to raczej obsługa i korzystanie z podstawowych programów.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 25 wrz 2007, o 16:26

Do takich (glownych) celow, to wystarczyl by sprzet za... 1500 zl (nowy ze sklepu) a i tak bedzie zbyt "spasiony", no moze +drukarka.

Nie ukrywajmy. Obecne wydajnosci komputerow sa w pelni wystarczajace do wiekszosci nieprofesjonalnych zastosowan... poza 2.

Grami i obsluga rozdetych systemow operacyjnych. Dlatego mala sugestia (choc zdaje sobie sprawe, ze nie kazdy sie ze mna zgodzi), jesli wrzucisz tam windowsa, to XP a nie Viste.

Co lepiej (moim zdaniem).
1) wiecej pamieci RAM, niz wiekszy dysk. (512 to raczej malo, 1G zloty srodek, wiecej... lepiej; dysk najmniejszy z dostepnych i tak bedzie za duzy)
2) przyzwoity monitor, zwlaszcza jak do dluzszej pracy
3) nie pierwszy lepszy zasilacz, obudowa to dodatek, ale przyzwoity zasilacz - podstawa

kenaJ
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 13 lis 2006, o 22:31
Lokalizacja: Kraków

Postautor: kenaJ » 25 wrz 2007, o 20:38

Dziękuję bardzo!

A jeśli można zapytać: jakie obecnie procesory są preferowane?

Oczywiście mówimy o maszynie stacjonarnej.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
piterino_16
-
-
Posty: 400
Rejestracja: 26 paź 2005, o 21:20
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Postautor: piterino_16 » 25 wrz 2007, o 20:47

No jak wiadomo Intel renomowana firma. Ale mam kilku znajomych co posiadają ADM i też nie narzekają. Podobno są wydajne ale nie miałem okazji pracować długo na sprzęcie z takim prockiem więc mogę polegać tylko na wypowiedziach znajomych.

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 25 wrz 2007, o 22:59

Zależy jak na to patrzeć... jęsli chodzi o wydajność..to intel dual core...jeśli zaś chcesz żeby ten komputer popracował przez parę wiosen bez ingerencji w procek to polecam AMD X2.. choć w cenie do 3tyś. to w sumie można dostać kompa który ma min.1GB ramu, Intel Core Quad(cztery rdzenie) i 256MB grafiki(widziałem takowy zestaw marki NTTsystem..sam z niej korzystam i nie narzekam prawie..ale wiek robi swoje z kompem)...jeśli tylko dobrze poszukasz...Osobiście, jeżeli masz znajomego lub kogoś kto się zna, to polecam samodzielne złożenie kompletu...i wierzę że jeśli zaistniałaby taka potrzeba to koledzy z forum nie odmówiliby pomocy :) Ja również chętnie przysłużę się swoją skromną wiedzą.. Mówisz parę gier i kilka programów... do ego wystarczy naprawdę komplet za 1500zł... na dzień dzisiejszy jak dobrze trafisz to można za to dostać intel core duo w słabszej wersji, 512MB do 1GB ramu i 128 MB grafiki... plus dysk około 120GB...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 25 wrz 2007, o 23:03

Coraz wieksza jest roznica miedzy tymi 2 glownymi producentami.
Intel troche lepiej znosi stres (lepsze zabezpieczenia termiczne), jest drozszy i ogolnie gorzej sie przetaktowuje. To takie ogolne zdanie, jednak jak to w rodzinach, bywaja wyjatki ;)

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 25 wrz 2007, o 23:11

Pajączku czemu uważasz, że "dysk najmniejszy z dostepnych i tak bedzie za duzy"... ??

po swoim przykładzie wiem że im większy tym lepszy..każdy z czasem rozbudowuje swoją bazę danych, więc dysk który zamieszczony jest w zestawie oryginalnie zawsze mozna wykorzystac jako magazyn danych.. swoją drogą nie uda się chyba trafić na wypasiony zestaw z 60 lub 80GB dyskiem..przekonałem się że kupowanie zestawu ma sens dla kogoś komu się nie spieszy... nie śpieszy się z odpaleniem systemu, z operacjami między partycjami itd... fabrycznie pomimo markowania mojego zestawu znakiem NTTsystem, dostałem dysk marki Excelstor(słyszał ktoś o niej?) kiedy tylko miałem okazję dowaliłem 160GB WDC i ostatnio jeszcze 80 Maxtora podpiętego na taśmie wraz z nagrywarka(tama była zdechła, po wymianie biega jak szalona) i każdy z nich jest szybszy o tego Excel-szajsu... wierz mi że gdy tylko przerzuciłem system na WDC to cała reszta jakby ożyła na nowo... Więc moim zdaniem skromnym rzecz nie w pojemności dysku...tylko w jego marce...miałem rónież epizod z 40GB seagate jako dyskiem systemowym... i nie był szybszy od WDC, którego partycja C ma u mnie 25GB... Może to moje subiektywne odczucie... może to zależy od płyty głównej .. nie wiem... przedstawiam tylko swoje doświadczenie z dyskami różnymi

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 26 wrz 2007, o 11:00

Przy rozsadnym uzytkowaniu nie trzymasz setek filmow czy instalek programow na dysku twardym, tylko jak juz tloczysz je na plytach CD/DVD, przy obecnych cenach czystych plyt... a wiec dysk rzedu 80-160G (czyli obecnie ponizej minimum dostepnych nowych) jest az nadto wystarczajacy. Sam na 80 mam zainstalowane 3 systemy + partycja uniwersalna na dane (a bywalo i wiecej).

Co do szybkosci... tak, producent liczy sie bardzo, a jeszcze bardziej wersja i rozwiazania ktore w tym dysku sa wykorzystane. Lepszym (wydajniejszym pod wzgledem szybkosci) bedzie dysk z NCQ, mimo ze bedzie to 80, a nie spasiony 250G. Szybszy bedzie SATAII (o ile mamy takie zlacze na plycie), pewien wplyw ma wielkosc cache, predkosc wirowania, itp, itd. Znaczenie ma tez wielkosc partycji jaka, wielkosc klastra... choc te parametry bardziej wplywaja na ekonomicznosc w danym zastosowaniu.


Co do zestawow... Widzisz, ntt nie jest dla mnie jakims super wyznacznikiem marki, i byc moze ze czesc podzespolow wlozyli do srodka by zbic cene, a jednoczesnie moc sie pochwalic ze taaaki wieeelki dysk np.


Co zas sie tyczy rozszerzania, to jesli juz to faktycznie najlepszym rozwiazaniem bedzie wlozenie 1 duzego dysku, jesli naprawde potrzebna jest przestrzen, a to ze wzgledu na wydajnosc zasilacza... lepiej miec rezerwe niz jechac na styk. Sa tu oczywiscie rowniez pewne wyjatki, np. budowa raidu, czy specyficzny podzial rol miedzy dyskami (np. maly szybki dysk na swapy, na osobnym kontrolerze).

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 26 wrz 2007, o 13:34

Nie mogę się nie zgodzić... Choć jak sam wiesz, wszystko zależy od osobistych preferencji przyszłego użytkownika kompa... Ja uważałem, że 80GB wystarczy mi na długo..i było tak do czasu, aż podłączyłem internet..kiedy jednak pozostałe miejsce na dysku można było przedstawić w KB, to zmieniłem zdanie... sprawdza się tu również stare powiedzenie że apetyt rośnie w miarę jedzenia... komputer służy mi jako główny odtwarzacz filmów i muzyki, a powiem Ci szczerze że szlag by mnie trafił gdybym miał tego wszystkiego szukać na płytach.. ale jak powiedziałem...co użytkownik to preferencje... :)

Dla mnie Ntt też nie bardzo jest jakimś fenomenem, aczkolwiek jeśli jakaś firma jest już tyle lat na rynku, to powinna się bardziej starać.. :)
Co do SATAII to myślę że przy kupowaniu nowego komputera, szczególnie w tym przedziale cenowym, nie powinno być z tym problemu.. jakby nie patrzeć płyty główne z dolnej półki nie obsłużą zbyt dobrze dwóch rdzeni, sporej pamięci i dobrej grafiki... No chyba, że ktoś naprawdę dobrze trafi... :611:

kenaJ
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 13 lis 2006, o 22:31
Lokalizacja: Kraków

Postautor: kenaJ » 27 wrz 2007, o 21:50

Witam!

Dziękuję bardzo za rady i opinie.

Wybór konkretnego rozwiązania będzie teraz łatwiejszy.

Pozdrawiam wszystkich!

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości