Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Dziwny problem z PC - pierwsze uruchomienie...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Dziwny problem z PC - pierwsze uruchomienie...

Postautor: end » 3 maja 2007, o 09:54

Witam. Mam bardzo dziwny problem z komputerem i objaw tego jest taki, że jeśli komputer postoi sobie kilka godzin i załączę go, to system ładuje się dosłownie bite 5 min.
Co jeszcze dziwniejsze to, że jak go wyłączę za chwile to po ponownym włączeniu startuje już normalnie - czyli jak zazwyczaj szybko.
Sprawdziłem kompa pod względem syfów i nic nie ma, na logu z Hijackthis 0, skanowanie NOD32 też 0.
W 'msconfig' jest czysto.
Jeszcze nie miałem takiego przypadku żeby coś takiego się działo z PC.
Coś jakby było nie tak z h/w bo wygląda to na takie coś jakby komp musiał się rozgrzać i dopiero wtedy normalnie pracuje.
Dodam jeszcze, że nie ma najmniejszych problemów z kompem oprócz tego o czym napisałem.
Nie wiesza się ani nic, działa stabilnie...
Macie jakieś pomysły?

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 3 maja 2007, o 13:58

Stawiam na problemy z HDD.
IMHO na zimno ma problemy z odczytem, po nagrzaniu odzyskuje sprawność i odczyty trwają znacznie krócej.

ZTCW algorytmy odczytu w HDD są dosyć złożone a kontroler próbuje kolejno (luźny opis na podst. "Anatomii PC"):
- kilku prób zwykłego odczytu (najpierw bez a potem z uzyciem ECC)
- manewrowania głowicą w celu korekty błędu pozycjonowania i ponownych odczytów
(bez/z ECC)
- wielokrotnych odczytów z wprowadzanym celowo przesunięciem fazy (+/- kilka %) między danymi a zegarem.

Jeżeli wszystko jest Ok to sektor udaje się odczytać już przy pierwszym razem. Natomiast jeżeli pojawiają się jakieś problemy to kolejne próby wykonywane różnymi metodami mogą zająć znacznie więcej czasu.

--
MDz

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 3 maja 2007, o 14:28

Czyli oznacza to, że "kończy" się HDD?
Bo nie mam pomysłu co z takim przypadku zrobić :(

ROM
-
-
Posty: 293
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 4 maja 2007, o 23:06

No można np. zrobić pełny format, odświeżą się sektory na dysku, błędne zostaną zablokowane....

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 5 maja 2007, o 08:01

W takim razie format konieczny.
Ale chyba takiemu HDD nie można zbytnio już ufać, bo to chyba nie jest dobrze jeśli stała się taka rzecz.

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 5 maja 2007, o 08:44

Witaj, oj ja bym już nie ufał takiemu HDD, zresztą zależy jak cenne informacje przechowujesz. Ja nie ufam wogóle komputerom dlatego kopia zapasowa to najwyższy priorytet (nawet codziennie). Kiedyś straciłem setki godzin pracy i to mnie nauczyło :611:

Pozdrawiam

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości