Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Limitowanie dostępu do komputera - karta chip

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Limitowanie dostępu do komputera - karta chip

Postautor: elemid » 29 kwie 2007, o 16:27

Witam!

Temat jest bardzo szeroki, a możliwości na rozwiązanie założenia, jest bardzo wiele. Chciałbym, abyśmy wspólnie zastanowili się nad systemem, który ja uruchomię prawdopodobnie na potrzeby pracowni internetowej, której jestem twórcą i opiekunem, a który może się też przydać np. rodzicom w limitowaniu dostępu do komputera czy internetu swoim pociechom.


Geneza problemu.

Pracownia internetowa, która zaczęła działać w naszym Domu Dziecka, w ramach MES, ma cel przede wszystkim edukacyjny i poznawczy. Dla mnie ma być narzędziem do prowadzenia zajęć z zakresu informatyki i elektroniki. Dostęp do komputera lub internetu ma również stanowić formę mobilizującej nagrody dla wychowanków dokładających starań i rzetelności, np. w nauce szkolnej, i analogicznie, potencjalnej kary (w postaci braku nagrody), np. za złe zachowanie.

Idea jest prosta, trudniej jest z egzekucją zasad. Problem jest natury życiowej. To, że wychowankowi zabroni się korzystania z Internetu, nie oznacza, że nie będzie on z niego korzystał. Oto wybrane możliwe sytuacje:

- Wychowanek może niezauważony "wśliznąć się" na pracownię
- Karę (w postaci braku nagrody), jednego dnia może ustanowić jeden wychowawca, a wychowawca z dyżuru z dnia następnego może być niedoinformowany, przez co egzekucja zasad nie będzie możliwa
- Wychowawca może zapomnieć o karze
- itp. itd.


Cel projektu

Umożliwienie sprawnego i sprawiedliwego, a zarazem niezawodnego, wygodnego oraz bezkonfliktowego zarządzania dostępem wychowanków do komputera / internetu.


Mój pomysł - Pomysł wyjściowy.

Założenia systemu.

- Każdy wychowanek posiada swoją własną kartę chipową (np. zużytą kartę telefoniczną), zarejestrowaną w systemie.
- Karta stanowi identyfikator elektroniczny. Nie znajduje się na niej nic ponadto. Informacja o zasobach karty znajduje się w bazie danych on line dostępnej w sieci lokalnej.
- O możliwości korzystania z internetu decyduje dodatni limit punktowy na karcie użytkownika.
- Co siedem dni każdemu wychowankowi stan konta punktowego zostaje zwiększony o stałą liczbę punktów możliwych do wykorzystania.
- Wychowawcy dysponują dostępem do panelu administracyjnego systemu (z poziomu przeglądarki stron WWW). Mają możliwość np. "karnego" zablokowania dostępu do internetu, bądź odjęcia dowolnej liczby punktów.
- Przy każdym stanowisku komputerowym dostępny jest czytnik kart chipowych, na podstawie którego udzielany jest dostęp do komputera / internetu / klawiatury itp.
- Wychowankowie nie pożyczają sobie kart "na lewo", bo oznacza to korzystanie z limitu innego użytkownika. Każdy pilnuje siebie i swojego limitu punktowego.

Zapraszam do współpracy przy projekcie.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 29 kwie 2007, o 17:10

Jak się sprawują tanie czytniki linii papilarnych?
Np. coś w rodzaju:
http://allegro.pl/item189648871_czytnik ... i_vat.html
Kwoty żądane za czytniki daktyloskopijne przed paru laty były co najmniej zaporowe, więc od dawna się tą techniką nie interesowałem. Ale teraz widzę, że ceny poleciały na pysk :)
Czy macie jakieś doświadczenia w tej materii?

Identyfikacja biometryczna ograniczyłaby możliwość pokątnego handlowania prawami dostępu do komputera. (Czy może nawet wręcz wymuszania takiego dostępu?) .
Logowanie na dzień-dobry i auto-logoff po założonym okresie bezczynności powinny wystarczyć.

IMHO większym problemem niż limitowanie czasu dostępu do internetu będzie utrzymanie choć szczątkowej kontroli nad tym co dzieciaki w tym internecie wyprawiają.
Np. na grupach newsowych co jakiś czas odbija się czkawką zjawisko p.t. "Klasa 6a na lekcji informatyki. Temat: >Usenet<". ;-)

--
MDz

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: elemid » 29 kwie 2007, o 17:36

Jak się sprawują tanie czytniki linii papilarnych?
Np. coś w rodzaju:
http://allegro.pl/item189648871_czytnik ... i_vat.html
Kwoty żądane za czytniki daktyloskopijne przed paru laty były co najmniej zaporowe, więc od dawna się tą techniką nie interesowałem. Ale teraz widzę, że ceny poleciały na pysk :)
Czy macie jakieś doświadczenia w tej materii?
No właśnie też jestem ciekaw :-) I bardzo chętnie wykorzystałbym to zamiast kart z chipem :-)
Identyfikacja biometryczna ograniczyłaby możliwość pokątnego handlowania prawami dostępu do komputera. (Czy może nawet wręcz wymuszania takiego dostępu?)
Przyznaję rację.
Logowanie na dzień-dobry i auto-logoff po założonym okresie bezczynności powinny wystarczyć.
A tutaj nie do końca. Na nasze potrzeby przydałby się bardziej rozbudowany i administrowalny przez wychowawców nie informatyków system. Ważny jest dziecinnie prosty panel administracyjny z możliwością przydzielania bądź odejmowania punktów, z podaniem powodu, i automatycznym zapisaniem do bazy daty, godziny, oraz nazwiska wychowawcy (wszystko czarno na białym, co, gdzie i kiedy)

Takie informacje mogłyby być zapisywane na karcie lub w systemie w zależności od ostatecznej koncepcji.

IMHO większym problemem niż limitowanie czasu dostępu do internetu będzie utrzymanie choć szczątkowej kontroli nad tym co dzieciaki w tym internecie wyprawiają.
To osobny temat. Przede wszystkim na sali jest osoba pilnująca (nie tylko treści oglądanych stron, ale by i komputery pozostały w całości). Pozostaje jeszcze kwestia oprogramowania administracyjnego. Świetnym rozwiązaniem jest, rewelacyjny w mojej opinii, zdalny pulpit: http://www.realvnc.com za pomocą którego w każdej chwili możemy na swoim komputerze zobaczyć i przejąć pełną kontrolę nad pulpitem komputera znajdującego się pod wybranym numerem IP.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 29 kwie 2007, o 17:57

Świetnym rozwiązaniem jest, rewelacyjny w mojej opinii, zdalny pulpit: http://www.realvnc.com za pomocą którego w każdej chwili możemy na swoim komputerze zobaczyć i przejąć pełną kontrolę nad pulpitem komputera znajdującego się pod wybranym numerem IP.
Ja czasem używam TightVNC i bardzo go sobie chwalę. ;)
Jest tylko jeden szczegół. Po zdalnym zalogowaniu do serwera VNC tło pulpitu na podglądanej maszynie traci ew. obrazek i przyjmuje jednolitą barwę. W ten sposób "podglądany" może się zorientować, że coś tu... i szybko pozamykać trefne okienka ;)

A może jakiś lokalny proxy z logowaniem ruchu?

--
MDz

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: elemid » 29 kwie 2007, o 18:22

Ja czasem używam TightVNC i bardzo go sobie chwalę. ;)
Jest tylko jeden szczegół. Po zdalnym zalogowaniu do serwera VNC tło pulpitu na podglądanej maszynie traci ew. obrazek i przyjmuje jednolitą barwę.
A widzisz.. ;) A w RealVNC tak się nie dzieje :)

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości