Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ARM vs. 8051

maciek2
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 00:27

ARM vs. 8051

Postautor: maciek2 » 4 sie 2011, o 08:01

Czy programowanie ARM-ów jest faktycznie tyle trudniejsze niż programowanie 8051, jak się słyszy?
Od czego miałbym zacząć, gdybym chciał nauczyć się ARM-ów, jeśli programowałem 8051 w C?
Czy różne rodziny ARM-ów różnie się programuje?

wojjow
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 10 lip 2011, o 18:35

Re: ARM vs. 8051

Postautor: wojjow » 24 sie 2011, o 21:24

Zdecydowanie tak. W ARMach trzeba się naustawiać bardzo wielu rzeczy, o które w 51 nie trzeba dbać. W praktyce kod napisany na ARM-a jest też wyraźnie większy, choć to jeszcze zależy od tego w jakim języku programujesz.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: ARM vs. 8051

Postautor: Darlington » 25 sie 2011, o 12:50

8051 to już praktycznie przeżytek, ARM-y pobierają mało mocy i stosuje się je np. w telefonach komórkowych.

Programowanie 8051 w C nie jest takie straszne - można do tego zaprząc Eclipse i są do tego książki po polsku.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: ARM vs. 8051

Postautor: Jacek Bogusz » 2 wrz 2011, o 10:11

Co prawda bardzo rosną wymagania aplikacji, ale w ten sam sposób można powiedzieć, że AVRy i połowa PIC'ów to też przeżytki. Na niektóre komary nie warto wytaczać armaty i moc obliczeniowa 8-bitowego rdzenia jest wystarczająca :-) Jest na świecie wiele firm, które nadal używają rdzenia 8051 w swoich układach, a niektóre z nich mają imponujące osiągi - np. rdzeń, w którym cykl maszynowy = cyklowi rozkazu i ich częstotliwość taktowania sięga 100 MHz (SiLabs C8051F120). Dla zainteresowanych załączam tabelkę (TUTAJ) z ciekawym porównaniem mikrokontrolerów 8051.
Owszem, przez inwazję rozwiązań arm-owych można odnieść wrażenie, że współcześnie stosuje się tylko je, ale wcale tak nie jest. Zauważ, że np. Microchip nadal promuje swoje rozwiązania natywne.
A z własnych doświadczeń powiem, że faktycznie programowanie ARM'ów jest trudniejsze od 8051. Wśród podstawowych trudności, które napotkasz, trzeba wymienić szereg nowych pojęć, które napotkasz i które będziesz musiał sobie przyswoić. Inaczej też obsługuje się układy peryferyjne, porty I/O. Wszystko jest do ogarnięcia a znajomość programowania 8051 jest atutem, nie przeszkodą. Nie spodziewaj się jednak, że układy będą działały tak samo jak w 8051 - trzeba "oczyścić umysł" :wink: , ale C to C. Podstawową trudność napotkasz już np. przy obsłudze portów I/O. Ja najwięcej problemów miałem przy konfigurowaniu kompilatora i programatora, a nie przy samym tworzeniu programu.
Trudno mi odpowiedzieć na drugą część twojego pytania, ponieważ dotychczas pisałem tylko dla STM32 i jakieś podstawowe programy dla LPC1113. Ich programowanie jest inne ze względu na biblioteki dołączane przez producentów. Dlatego moim zdaniem trzeba dobrze zastanowić się i wybrać producenta przed przystąpieniem do nauki, bo detale potrafią uprzykrzyć życie.

Wróć do „ARM (STM32, NXP, Stellaris i inne)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości