Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

[stm32f105RCT6] pytanie o zwarcia pomiędzy nózkami

rafgc
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 5 lip 2010, o 10:45
Lokalizacja: Morąg

[stm32f105RCT6] pytanie o zwarcia pomiędzy nózkami

Postautor: rafgc » 5 lip 2010, o 10:54

Witam!

Miałem zakupiony procesorek stm32f105rct6 od kamami.pl i wykryłem w nim zwarcia pomiędzy Vdd3, Vdd2, Pa2, Pb14. Pomiaru dokonałem zwykłym miernikiem za 15zł :), napięcie na końcówkach miernika wynosi 3V i wykazywał on rezystancje w granicach 5 ohmów pomiędzy wymienionymi pinami bez znaczenia jak przyłożyłem końcówki miernika, czyli praktycznie zwarcie. Zakupiłem kolejne dwa i niespodzianka, też mają takie same zwarcia. Moje pytanie brzmi, czy tak powinno być, bo nie mogę uzyskać odpowiedzi ani od producenta, ani od kamami.pl ani na elektroda.pl nikt nie udzielił mi odpowiedzi, co mnie już zaczyna po prostu denerwować.

Czy ma ktoś taki procesor obok siebie by to sprawdzić (oczywiście działający)?

dxfm
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 13 lut 2007, o 11:54
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: [stm32f105RCT6] pytanie o zwarcia pomiędzy nózkami

Postautor: dxfm » 14 lis 2011, o 09:43

Miałem zakupiony procesorek stm32f105rct6 od kamami.pl i wykryłem w nim zwarcia pomiędzy Vdd3, Vdd2, Pa2, Pb14.
Może będę mało pomocny - mam przy sobie tylko wlutowany STM32F103VCT6 na module z Propoxu. Rezystancje pomiędzy Vdd, Pa2, Pb14 są dużo powyżej 1MΩ. O ile rezystancje pomiędzy wyprowadzeniami zasilającymi mogą być tego rzędu co podałeś, to już z tymi pinami I/O raczej tak być nie powinno.
Czy masz któryś z tych układów wlutowany i nie działa?

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: [stm32f105RCT6] pytanie o zwarcia pomiędzy nózkami

Postautor: Jacek Bogusz » 24 lis 2011, o 09:27

Z tymi "zwarciami" to niekoniecznie jest tak, jak piszesz. Napięcie z miernika jest wystarczające, aby zasilić układ (czasami jakimiś dziwnymi drogami) i trudno przewidzieć, jak on się zachowuje mając jakieś przypadkowe wartości w pamięciach. Jeśli go wlutujesz i nie będzie działał, to masz podstawy do reklamacji inaczej naprawdę trudno przewidzieć, dlaczego miernik wskazuje zwarcia. Nie dziw się, że na elektrodzie nikt nie odpowiedział - po prostu raczej nie wolno mierzyć mikrokontrolera czy układu cyfrowego w taki sposób, to bardzo nieprofesjonalne. Obwody wyjściowe mikrokontrolera nie są rezystorem czy ścieżkami na płytce drukowanej. Wystarczy, że w strukturze są jakieś elementy zabezpieczające np. diody, które zwierają zbyt wysokie napięcie do napięcia zasilania i już wynik zostanie zafałszowany.

Wróć do „ARM (STM32, NXP, Stellaris i inne)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości