Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Dyskusje o językach graficznych

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: rafal.220 » 20 mar 2013, o 21:34

Tytułem wstępu. Jest to wydzielona z innego wątku dyskusja dotycząca Vamgrafa (oraz ew. innych języków graficznych).
Pajączek.

Gdyby nie to "programowanie tekstem", to środowiska takie jak np. twój ukochany Vamgraf nigdy nie powstały.
Powstały by... Uwierz mi...
Długi czas się ślizgałem na układach CMOS/TTL... ( nie było łatwo, zwłaszcza że wielkość programu jest proporcjonalna do wielkości urządzenia... )
Teraz taki Vamgraf jest dla mnie bajką... (wszystko sobie rysuję na monitorze, a cała struktura jest odzwierciedleniem tej zasłużonej logiki TTL )

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Dyskusje o językach graficznych

Postautor: tg3a » 22 mar 2013, o 13:07

Gdyby nie to "programowanie tekstem", to środowiska takie jak np. twój ukochany Vamgraf nigdy nie powstały.
Powstały by... Uwierz mi...
Długi czas się ślizgałem na układach CMOS/TTL... ( nie było łatwo, zwłaszcza że wielkość programu jest proporcjonalna do wielkości urządzenia... )
Teraz taki Vamgraf jest dla mnie bajką... (wszystko sobie rysuję na monitorze, a cała struktura jest odzwierciedleniem tej zasłużonej logiki TTL )
Mam do Ciebie tylko jedno pytanie, retoryczne (do zastanowienia się, a nie do odpowiedzi):
A w jakim języku by powstały, skoro Vamgraf'a jeszcze nie było?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: rafal.220 » 22 mar 2013, o 17:29

A wiesz
A w jakim języku by powstały, skoro Vamgraf'a jeszcze nie było?
A wiesz jak się robi programy na układach CEMOS ?
Jest tak jak pisałem wcześniej...
Gdyby do sprawy zabrali się prawdziwi elektronicy oraz logicy, to algorytmy jądra pierwszych środowisk programistycznych były by tak obliczone iż to co wyświetlało by Ci się na monitorze przypominało by raczej język drabinkowy a nie tekst. (oczywiście zakładam iż w tamtych czasach komputery nie dysponowały takimi zasobami jak współczesny sprzęt, dlatego też mowa o drabince. Możliwość projektowania logiki przestrzennej i tak powstało by wraz z postępem technologicznym)

Tak czy inaczej środowiska graficzne z dnia na dzień dają coraz większe możliwości programistyczne, dlatego też jestem optymistycznie nastawiony. :)

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: tg3a » 22 mar 2013, o 20:35

Właściwie chyba nie powinniśmy kontynuować tego ubocznego wątku, ale może jeszcze raz się odezwę.
...Gdyby do sprawy zabrali się prawdziwi elektronicy oraz logicy, to algorytmy jądra pierwszych środowisk programistycznych były by tak obliczone iż to co wyświetlało by Ci się na monitorze przypominało by raczej język drabinkowy a nie tekst. (oczywiście zakładam iż w tamtych czasach komputery nie dysponowały takimi zasobami jak współczesny sprzęt, dlatego też mowa o drabince. Możliwość projektowania logiki przestrzennej i tak powstało by wraz z postępem technologicznym)

Tak czy inaczej środowiska graficzne z dnia na dzień dają coraz większe możliwości programistyczne, dlatego też jestem optymistycznie nastawiony. :)
Przypuszczalnie łatwiej było opracować komputer (i jego oprogramowanie) pozwalający na dalszy rozwój oprogramowania, programowany przy użyciu jako wejścia informacji alfanumerycznej, a nie graficznej, gdyż informacja graficzna ma charakter dwuwymiarowy i z jednej strony patrząc sprawia trudności z rozplanowaniem, a z drugiej - wymagałaby może technik rozpoznawania obrazu, podczas gdy kolejne linie programu bardziej pasują do liniowej struktury pamięci operacyjnej komputera.
Nie oznacza to oczywiście, abym deprecjonował programowanie graficzne.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: rafal.220 » 22 mar 2013, o 20:56

Przecież pisałem o drabince...
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że programowanie graficzne zajmuje więcej zasobów, aczkolwiek język źródłowy tamtych czasów można było odnieść do zwrotów typu : AND, OR, A+B=C zmiennej itp. (zamiast kresek graficznych można było dać możliwość tego typu: Zmienna A + Zmienna B = Zmienna C której wynik jest przekazywany np. na zmienną wejścia konwertera bądź klucza w odpowiedniej kolejce wykonywania procedur ... )

Wróć do „Pozostałe mikrokontrolery (PIC, MSP430, PSoC, 8051 ...)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości