Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Środowisko progrmistyczne

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Środowisko progrmistyczne

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 15 lip 2011, o 21:18

MSP430 wspierane są m.in. przez środowiska programistyczne wymienione w tabeli 1.
W wersji darmowej produkty posiadają ograniczenie na czas działania, albo na rozmiaru kodu wynikowego. Aktualnie najpopularniejsze IDE to produkt norweskiej firmy IAR Systems – IAR Embedded Workbench, oraz autorski produkt Texas Instrument oparty na Ecllipsie - Code Compser Studio.

Obrazek

P.S.
Tabelę będę sukcesywnie uzupełniał (czekam na propozycje).
Wkrótce napiszę także kilka słów o przystawce do CCS zwanej Grace

* w wolnej chwili zmieszczę na forum przegląd programatorów, oraz napiszę kilka zdań (tak ogólnie) o MSP430

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: Środowisko progrmistyczne

Postautor: Wojtek » 17 lip 2011, o 09:19

GCC to tak naprawdę jest projekt obejmujący zestaw komplilatorów różnych języków programowania również C dla różnych mikrokontrolerów w tym dla MSP430, a nie środowisko programistyczne. Dopiero w połaczenie odpowiedniego kompilatora np z Code Blocks czy Eclipse możemy mówić o zintegrowanym śdrodowisku programistycznym (IDE).

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Środowisko progrmistyczne

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 17 lip 2011, o 11:31

GCC to tak naprawdę jest projekt obejmujący zestaw komplilatorów różnych języków programowania również C dla różnych mikrokontrolerów w tym dla MSP430, a nie środowisko programistyczne. Dopiero w połaczenie odpowiedniego kompilatora np z Code Blocks czy Eclipse możemy mówić o zintegrowanym śdrodowisku programistycznym (IDE).
święta prawda,
kompilator to nie IDE :D

wojjow
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 10 lip 2011, o 18:35

Re: Środowisko progrmistyczne

Postautor: wojjow » 25 lip 2011, o 11:37

Może warto dodać różne wersje Code Composer Studio? Z tego co wiem, funkcjonuje ich kilka równolegle.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Środowisko progrmistyczne

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 25 lip 2011, o 13:24

CCS (Code Composer Studio) to ogromny kombajn, który dystrybuowany jest w wersjach:
* FREE (darmowa z ograniczeniami)
* MCU (MICROCONTROLLER) obsługa: MSP430, Stellaris, TMS320C28x, Cortex-R4
* ALL (PLATINUM ) obsługa wszystkich procesorów TI (wersja MCU rozszerzona o: OMAP, DSP, )

Najnowsza kompilacja środowiska to ver 4.x (wkrótce do sklepów ma trafić wersja 5.x).
W tym temacie skupię swoją uwagę tylko i wyłącznie na dystrybucji MCU wspierającej MSP430.

P.S.
Jeśli dzisiaj znajdę troszkę wolnego czasu to wyedytuję pierwszego posta i dodam troszkę więcej informacji o IDE dla MSP430.

Guru
-
-
Posty: 250
Rejestracja: 30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Środowisko progrmistyczne

Postautor: Guru » 25 lip 2011, o 17:00

i fajnie, że kombajn, że dużo możliwości i fajnie że super i hiper...
Tylko po co miałbym płacić za wersję nowszą od najnowszej i super hiper dodatki jeżeli mam darmowy kompilator GCC. A tak w ogóle to po w jakim celu miałbym stosować jakiś tam darmowy (próbkowy)procesor, do którego trzeba zakupić środowisko za ileś setek $$$, oczywiście z 99% zniżką, dla weteranów wojennych, studentów dziennych i tymczasowych gości na planecie ziemia.
Marketingowcy wszelakiej maści proszę nie róbcie z Nas głupków większych aniżeli jesteśmy...

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Środowisko progrmistyczne

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 25 lip 2011, o 18:50

wcale nie namawiam do stosowania CCS, ani żadnego innego IDE (chyba źle mnie zrozumiałeś)

osobiście również jestem za używaniem "darmowych" rozwiązań
jednak z własnego doświadczenia wiem, że to co jest za darmo nie zawsze jest najlepszej jakości,
dlatego też pisząc zawodowo czasami warto wydać "trochę" baksów i zaopatrzyć się w komercyjne narzędzia,

P.S.
jak dla mnie największym plusem rozwiązań komercyjnych jest to że podążają za zmianami w MSP430 (a dzieję się bardzo dużo w tej rodzinie),

dla przykładu napisz mi jeśli możesz na której serii MSP430 zatrzymało się wsparcie GCC: 3xx, 1xx, 4xx, 2xx, 5xx/6xx, CC430, G2xx, 0xx, FR57xx ?
czy jest wsparcie dla rdzenia procesora CPUX, CPUXv2 ?
które funkcje niskiego poziomu są obsługiwane ?
ok, wystarczy tego pastwienia się nad GCC, chyba już wiesz co mam na myśli :)


reasumując wszystko ma swoje plusy i minusy, a jak mawiał klasyk są również plusy dodatni i ujemne :)
czasami warto użyć rozwiązania komercyjnego ( choćby w wersji z ograniczeniami ) innym razem korzystniej jest zastosować rozwiązanie darmowe,

pozdrawiam
nie marketingowiec :)

Wróć do „Pozostałe mikrokontrolery (PIC, MSP430, PSoC, 8051 ...)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości