Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 19 mar 2013, o 22:36

Niestety super dobre ceny na LaunchPady się chyba skończyły, pozostały zaledwie dobre... LaunchPad MSP430 obecnie za 9.99$, ten dla stellarisa 12.99$ :cry:
Jest jeszcze warta wzmianki opcja, tzn LaunchPad MSP430 + Capacitiv Touch za 12.30$
niestety promocyjne ceny już się skończyły
można jeszcze znaleźć "LaunchPad MSP430"
u polskich dystrybutorów w "prawie" starej cenie
(cena skoczyła z 15 złotych do około 20-22 pln )
jednak kupując z magazynu trzeba zwrócić uwagę
czy kupujemy nową wersję sprzętu (tj. czy w
zestawie są procesory: MSP430G2553 / MSP430G2452 )

można również "polować" na promocje do sklepu
internetowego TI https://estore.ti.com/
najbliższa promocja to losowanie kuponu dla uczestników seminarium:
http://e2e.ti.com/support/development_t ... 47905.aspx


Żeby jeszcze udało się zmusić do współpracy CCS z LaunchPadem... bo na razie to zmuszony jestem do programowania przez mspdebug :twisted:

I na zakończenie właściwe pytanie, jakie sprowokowało mnie do tego postu. Kto używa CCS5.x da się jakoś w tym środowisku wyświetlić "zużycie" procka dla projektu, chodzi mi o użycie flash/ram? Bo jakoś nie mogę znaleźć nic ciekawego, a wydaje mi się że w Eclipsach dla innych procków nie było z tym problemu.
niestety dopóki nie muszę to nie używam CCS

metodą chałupniczą zajętość RAM sprawdziłbym w następujący sposób:
w kodzie programu utworzyłbym tablicę i zwiększałbym rozmiar tablicy
do momentu aż kompilator "krzyknął by" mi, że brakuje mu pamięci
zajętość FLASH oszacowałbym na podstawie pliku wynikowego hex,

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: pajaczek » 20 mar 2013, o 01:22

Gorzej że CCS klasycznie nie produkuje hex'a tylko elfa (*.out), na szczęście dla mspdebug nie sprawia to problemu ;) gorzej że taki plik dla głupiego migania diodką ma objętość 21kB a więc średnio nadaje się do szacowania zajętości (370B Flash). Jest co prawda hex430 konwertujący outa do kilku formatów hex, ale to dodatkowa praca...

... ale dla chcącego nic trudnego, poszperałem trochę i wystarczy przyjrzeć się plikowi linkera *.map w którym mamy wszystko jak na dłoni ;)

CCS zainstalowałem, bo chcę przebadać sobie wszystkie dostępne aktualnie środowiska (a przynajmniej te które mi wpadną w łapki), a biorąc pod uwagę że ciągle nieczęstym jest udostępnianie wersji Linuksowych środowisk IDE przez duże firmy i większość ludzi opiera się o produkcje alternatywne środowisk, warto docenić te jaskółki (choć ciągle nie rozumiem dlaczego TI i wspierany CCS nie może obsłużyć LaunchPada z IDE - tłumaczą się że jeszcze nie dopracowali sterownika - zaś taki mspdebug sobie z tym radzi).
jednak kupując z magazynu trzeba zwrócić uwagęczy kupujemy nową wersję sprzętu (tj. czy w zestawie są procesory: MSP430G2553 / MSP430G2452 )
Czyli inaczej... LaunchPada v1.5
btw. ja kupowałem właśnie w estore... i wyjść z podziwu nie mogę... kupiłem 4 zestawy (różne), które wysłane zostały do mnie w 4 różnych przesyłkach kurierskich, łączna cena zakupów 35$ (sic). To więcej chyba wydali na kuriera, ciekawe dlaczego nie mogli spakować tego w 1 kartonik (swoją drogą całość zmieściła by się do jednego dowolnego z otrzymanych kartonów). No ale... wszystko szybko i sprawnie, więc nie narzekam.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 20 mar 2013, o 20:14

... ale dla chcącego nic trudnego, poszperałem trochę i wystarczy przyjrzeć się plikowi linkera *.map w którym mamy wszystko jak na dłoni ;)
dokładnie tak,
w IAR'e wielkość kodu sprawdzam w identyczny sposób

Czyli inaczej... LaunchPada v1.5
w tym rzecz v1.5 ;)
btw. ja kupowałem właśnie w estore... i wyjść z podziwu nie mogę... kupiłem 4 zestawy (różne), które wysłane zostały do mnie w 4 różnych przesyłkach kurierskich, łączna cena zakupów 35$ (sic). To więcej chyba wydali na kuriera, ciekawe dlaczego nie mogli spakować tego w 1 kartonik (swoją drogą całość zmieściła by się do jednego dowolnego z otrzymanych kartonów). No ale... wszystko szybko i sprawnie, więc nie narzekam.
też mnie to zawsze zadziwia,
paczka zza oceanu potrafi leżeć na biurku
po 2-3 dniach od zamówienia, po prostu magia

paczki być może dlatego są wysyłane pojedynczo
aby nie "załapać się" na opłatę celną ( aby wartość
paczki nie przekroczyła kwoty zwolnionej z cła )
a może po prostu jest im tak wygodniej hehe,

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: rafal.220 » 20 mar 2013, o 20:56

Szczerze mówiąc to fajne są te zestawy, aczkolwiek najgorsze co może być to programowanie tekstem.
Cała logika wywodzi się od tranzystorów, po przez układy CMOS bądź TTL. (tak powinno pozostać, bo w końcu wszystko sprowadza się do obwodów elektrycznych/elektronicznych)
Ten kto zainicjował programowanie tekstem musiał być jakimś humanistą a nie elektronikiem... :?
Tak czy inaczej w środowisku graficznym mam przeróżne pomysły na ciekawe programy.
Trudno jest się na cokolwiek zdecydować, aczkolwiek już upatrzyłem sobie fajny "cel".
Na razie czekam aż Vamond doda możliwość programowania ATmega128 (na chwilę obecną mam na wylocie program na ATmega32 którego zasoby mi nie pozwalają na zrobienie konkretnego softa )

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: brun » 20 mar 2013, o 21:20

btw. ja kupowałem właśnie w estore... i wyjść z podziwu nie mogę... kupiłem 4 zestawy (różne), które wysłane zostały do mnie w 4 różnych przesyłkach kurierskich, łączna cena zakupów 35$ (sic). To więcej chyba wydali na kuriera, ciekawe dlaczego nie mogli spakować tego w 1 kartonik (swoją drogą całość zmieściła by się do jednego dowolnego z otrzymanych kartonów). No ale... wszystko szybko i sprawnie, więc nie narzekam.
Kiedyś ze znajomym się zastanawialiśmy skąd się biorą takie ceny w sklepie TI. Doszliśmy do wniosku, że chyba chodzi o to, żeby jak najwięcej osób przekonać do swojego produktu(poprzez niskie ceny i szybką przesyłkę). Dzięki temu potem jest większa szansa, że przy realizowaniu większych ilości układów(np. produkcja kilku milionów telefonów), będą użyte właśnie mikrokontrolery TI, a nie konkurencyjnej firmy.
Ten kto zainicjował programowanie tekstem musiał być jakimś humanistą a nie elektronikiem... :?
Tak czy inaczej w środowisku graficznym mam przeróżne pomysły na ciekawe programy.
Gdyby nie to "programowanie tekstem", to środowiska takie jak np. twój ukochany Vamgraf nigdy nie powstały.

Edit: Dalsza dyskusja o Vamgrafie wylądowała w osobnym wątku... TUTAJ
Pajączek

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: pajaczek » 20 mar 2013, o 22:33

dokładnie tak,w IAR'e wielkość kodu sprawdzam w identyczny sposób
Trochę szkoda tylko, że nie wyświetla podsumowania od razu w IDE po kompilacji, jak choćby AVRStudio.
paczki być może dlatego są wysyłane pojedynczoaby nie "załapać się" na opłatę celną ( aby wartośćpaczki nie przekroczyła kwoty zwolnionej z cła )
Kwota zwolniona to zdaje się 150€ czyli ponad 200$ (nie jestem tylko pewny czy dla wszystkich kategorii produktów), a więc sporo powyżej mojej sumarycznej wartości zamówienia. Zapewne chodzi o wygodę...
Kiedyś ze znajomym się zastanawialiśmy skąd się biorą takie ceny w sklepie TI. Doszliśmy do wniosku, że chyba chodzi o to, żeby jak najwięcej osób przekonać do swojego produktu(poprzez niskie ceny i szybką przesyłkę). Dzięki temu potem jest większa szansa, że przy realizowaniu większych ilości układów(np. produkcja kilku milionów telefonów), będą użyte właśnie mikrokontrolery TI, a nie konkurencyjnej firmy.
No to wydaje się dość oczywiste... z resztą nie tylko TI stosuje taką politykę. Czy myślisz że takie DiscoveryKit'y z układami STM są opłacalne w sprzedaży (poza zyskiem marketingowym)?? Ale faktem jest że oferta TI była tutaj mistrzowska.

czarutek

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: czarutek » 21 mar 2013, o 00:17

"I to by było na tyle.".

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: LaunchPad - zestaw startowy za 4.30$

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 21 mar 2013, o 22:44

dla zainteresowanych
link do BoosterPacków (w tym do Launchpad'a MSP430 )
http://processors.wiki.ti.com/index.php/BoosterPacks

Wróć do „Pozostałe mikrokontrolery (PIC, MSP430, PSoC, 8051 ...)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości