Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jaka literatura do nauki programowania AVR

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 10 kwie 2004, o 11:59

LUDZIE!!!!
Przejrzyjcie! Olejcież tego asemblera. Ja naprawdę nie znam ani jednego rozkazu AVR, a piszę programy po 4kB flash.
Na dzisiaj tylko C.
Moja propozycja: AvrSide Jerzego Szczesiula + WinAVR + jakikolwiek programator. Niczego więcej nie trzeba. I wszystko za darmo.
A do nauki C na takim poziomie wystarczy "C/C++ Twój pierwszy program" (Helion).

JacekR
-
-
Posty: 52
Rejestracja: 2 kwie 2004, o 18:43
Lokalizacja: PL

Postautor: JacekR » 11 kwie 2004, o 20:09

Witam

Jedni lubia Bascoma inni C a inni ASM :D
Gdybym mial isc na latwizne to bym zostal przy bascomie
Nie sztuka tworzyc kod na 4kb bo bascom to potrafi w 100%
a sztuka napisac cos co jest pozyteczne i zajmuje malo miejsca.

a wracajac do mogo Buuuuuu :)
czarna magia po prostu, ale juz kupilem ksiazke "Mikrokontrolery AVR"
i powoli mi sie rozjasnia co nie co :)
Chwilowo przerwania sie ucza dla zabawy bo nie potrzebuje ich tej chwili do moich projektow ale jakby przyszla koniecznosc ich to chcialbym je troche juz poznac.

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 11 kwie 2004, o 20:34

Witam
Nie sztuka tworzyc kod na 4kb bo bascom to potrafi w 100%
a sztuka napisac cos co jest pozyteczne i zajmuje malo miejsca.
Wiesz co jest sztuką w tej dziedzinie? Zrobić coś, na czym można zarobić.
I co z tego, że kod w ASM będzie o 20% mniejszy? Jak nie wejdzie do Atmegi za 35zł to wejdzie do takiej za 45zł. A jaka to różnica?
Mam się za przeproszeniem pieprzyć z ASM przez miesiąc po to, żeby kod był odrobinkę mniejszy? Po co? W C to samo zrobię w jeden dzień.
Sorry za może ostre słowa, ale argumenty typu "bo nie sztuka coś napisać w C" są dobre może w gospodarce socjalistycznej, gdzie żeby było dobrze, to się trzeba było "urobić".

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 12 kwie 2004, o 03:17

... Moja propozycja: AvrSide Jerzego Szczesiula + WinAVR + jakikolwiek programator. Niczego więcej nie trzeba. I wszystko za darmo ...
Czyli jak cos dla ciebie to ma byc za darmo? :twisted:
... Wiesz co jest sztuką w tej dziedzinie? Zrobić coś, na czym można zarobić ...
Jak od ciebie to trzeba placic? :evil:
Jak cos takiego czytam to az mna kreci. :cry:
Na szczescie inni tak nie mysla chocby na tym forum: Wojtek, gawel, Jerzy Szczesiul czy jck.
Dlatego ze ty piszesz w C nie znaczy ze inni tez musza to wlasnie jest wolnosc nie kazdy patrzy na zycie od strony money. Jesli pozna sie asembler i pozniej przejdzie na C to nic strasznego sie nie stanie a nie ma innego lepszego sposobu "jak od kuchni" na poznanie jak dziala cpu. A wiedziec jak znaczy moc. :wink: :)

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 12 kwie 2004, o 11:00

Wyrywasz zdania z kontekstu. Nie o to mi chodzi, żeby zarabiać na czyjejś pracy.
Sam napisałem do Jerzego Szczesiula, żeby wprowadził jakąś opłatę za AvrSide, bo jest to tak rewelacyjne narzędzie, że poprostu wstyd go używać za darmo :D
Ale w końcu po to się bawi elektroniką, żeby na tym zarabiać -> najlepiej eksportować -> płacić podatki -> wspierać biednych, itp. To jest normalne, a nie klepanie kodu w ASM tylko po to, żeby pokazać jakim się jest "twardzielem".
Nie mam nic do ASM, ale jak ktoś pyta, to przedstawiam (moim zdaniem) lepsze rozwiązanie.

//EDIT: Na tym forum już udzieliłem tylu sensownych odpowiedzi (za darmo :D ), że naprawdę nie muszę się czuć źle z powodu tego, że na elektronice chcę zarobić.

JacekR
-
-
Posty: 52
Rejestracja: 2 kwie 2004, o 18:43
Lokalizacja: PL

Postautor: JacekR » 12 kwie 2004, o 11:15

Nie mam nic do ASM, ale jak ktoś pyta, to przedstawiam (moim zdaniem) lepsze rozwiązanie.
Ja nie znalem ani C ani ASM i wybralem do nauki ASM (jak kto woli trudniejsza droge) i jestem zadowolony z moich rezultatow.
mam AVRStudio 4.08 i STK500/501 i jak narazie wszystko OK
choc brakuje literatury opisujacej niektore aspekty i zasady pisania w asm
ale mniej lub bardziej pomaga internet w tym choc czesto niestety nie po polsku.
Ale i to forum wiele pomaga bo sa tu zyczliwi ludzie ktorzy naprowadza na odpowiednia droge :).
Bo np nie chce otrzymywac gotowych procedur tylko sam chce je napisac i zrozumiec ale czasami kilka slow naprowadzenia pomaga bardzo duzo.
Jeszcze rok temu mowilem ze Bascom jest najlepszy ale trafilem na ograniczenia ktorych nie udalo sie ominac w inny sposob anizeli w asm
dlatego zaczelem sie uczyc , i zaczelo juz to przynosic skutki.Oczywiscie pozytywne :D
I dlatego wybralem asm i nie sni mi sie przesiasc na inny jezyk programowania.
DLa mnie lepszym rozwiazaniem jest ASM :mrgreen:

iguana
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2004, o 11:30

Postautor: iguana » 12 kwie 2004, o 11:39

Witam serdecznie - nie mogę zaczerpnąć materiałów z podanego odnośnika www.elektronika.qs.pl/arch.html#asm gdyż po prostu zostały chyba przeniesione lub usunięte z podanej lokalizacji.
Skąd mogę je pobrać - nie naruszając praw Autorskich Gawła
Do Gawła - jeśli to możliwe - czy mógłbym otrzymać materiały Twojego autorstwa dotyczące AVR-ów na skrzynkę mabog@poczta.fm - z góry dziękuję

JacekR
-
-
Posty: 52
Rejestracja: 2 kwie 2004, o 18:43
Lokalizacja: PL

Postautor: JacekR » 12 kwie 2004, o 11:44

Faktycznie znikly :)

ale wyslalem ci moja kopie tego co tam bylo

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 12 kwie 2004, o 11:59

Faktycznie znikly :)

ale wyslalem ci moja kopie tego co tam bylo
Nie zniknęły - wciąż tam są - po prostu korzystam gościnnie z serwera na którym umieszczam większe pliki, a ten serwer jest często w weekendy i święta wyłaczany (na płatnym serwerze na którym mam swoją stronę www jest zbyt mało miejsca - 40 MB), , myślę że jutro wróci wszystko do normy.

iguana
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 kwie 2004, o 11:30

Postautor: iguana » 12 kwie 2004, o 14:11

Dla JacekR
Serdecznie dziękuję za materiały
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 13 kwie 2004, o 08:29

Sprawdziłem, Wojtek nadal je serwuje, więc są dostępne.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 13 kwie 2004, o 08:33

Kolego "JacekR", praktycznie nie da się napisać programu, który nie używa przerwań, bo zawsze występują przerwania od licznika/zegara do odmierzania czasu. Zamieszczony program w witrynie Wojtka prezentuje to minimum.

SimonC
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2004, o 14:32

Postautor: SimonC » 18 sie 2004, o 14:36

Muszę zaprogramować układ AVR AT90S2313 tak, aby sterował układem (modemem radiowym, kit AVT 563). Byłbym wdzięczny za wszelkie przykładowe programy napisane w asemblerze dotyczące tego układu. Chodzi mi głównie o prowadzenie transmisji danych za pomocą powyższego układu.
Witam,
czy udało Ci się oprogramować AT90S2313 aby współpracował z radiomodemem (kit AVT 563) ???

dzięki,
Szymon

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 19 sie 2004, o 16:34

Jeśli ktos chce zacząć pisać w C to polecam na początek http://www.elektronet.gower.pl/c++.htm
bardzo mało jest takich kursów w sieci (w języku polskim oczywiście)

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości