Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

umieszczanie danych w pamięci programu AVR

xnor
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2003, o 18:58
Lokalizacja: Zielona Góra

umieszczanie danych w pamięci programu AVR

Postautor: xnor » 23 maja 2003, o 21:07

Mam pytanie.
Czy ktoś się orientuje jaka instrukcja w avrgcc jesty odpowiedzialna za umieszczenie w pamięci programu(!) mikrokontrolera AVR np 8515 dowolnej tablicy, tak by mozna bylo do niej odwolac sie pozniej za pomoca wskaznikow?? Dane sa 8-mio bitowe. W zasadzie nie wiem czy dokładnie o to chodzi, ale problem zaistniał podczas podczas analizy kodu dla mikrokontrolera 89c2051 gdzie za pomoca instrukcji "code" w kompilatorze RC-51. Z góry dziękuję.

Jurek Szczesiul

Postautor: Jurek Szczesiul » 23 maja 2003, o 23:39

Cześć

Dane w programie (czyli w sekcji .text ) można ulokować przy pomocy atrybutu progmem. Natomiast gcc ma kłopoty z podziałem pamięci na sekcje i nie ma do flasha bezpośredniego dostępu wskaźnikami - jest w zamian zestaw funkcji pobierających te dane do buforów w ram. Zobacz szczegóły w manualu avr-libc. Jest to mniej wygodne ale można się szybko przyzwyczaić.

Pozdrowienia
Jurek S.

xnor
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2003, o 18:58
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: xnor » 26 maja 2003, o 20:01

Troche sie pomęcze z tym. Dzięki za prajtyczne wskazówki. Dopiero zaczynam z avrgcc ale juz widze ze chyba nie spelnia moich oczekiwan. Zwlaszcza dla poczatkujacego w dziedzinie AVR bledy w programie kompilatora moga zniechecic do dalszej pracy. Pozdrawiam

JS

avr-gcc

Postautor: JS » 27 maja 2003, o 19:55

Troche sie pomęcze z tym. Dzięki za prajtyczne wskazówki. Dopiero zaczynam z avrgcc ale juz widze ze chyba nie spelnia moich oczekiwan. Zwlaszcza dla poczatkujacego w dziedzinie AVR bledy w programie kompilatora moga zniechecic do dalszej pracy. Pozdrawiam
Poprawka - to nie błedy czy niedoróby. Avr-gcc jest świetnym, sprawnym narzędziem. Obsługa danych w pamięci programu jest po prostu nieco inaczej rozwiązana, co wystarczy raz 'zapoznać' i stosować.

JS

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości