Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVR - Programatory - SPI - Poczatki

GrX
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2003, o 10:48
Lokalizacja: Warszawa

AVR - Programatory - SPI - Poczatki

Postautor: GrX » 2 maja 2003, o 12:11

Witam.
Od dłuższego czasu programuje w C/C++.
Ostatnio zainteresowałem się mikrokontrolerami...
Zainteresowany jestem AVR-ami.
Nie wiem jaki programator zakupić (i gdzie w Warszawie).
Wiem tylko gdzie moge nabyć kity AVT ... ale są tam trzy rodzaje programatorów do AVRów.
Więc moje pytania brzmią Jaki programator ? Na jakim (darmowym C/C++) opogramowaniu ?
Bardzo bym chciał abym mógł używać programatora jakimś darmowym (np.GNU) oprogramowaniem. (np. WinAVR , AvrStudio ...)
CZy możecie mi pomóc ?
Jaki programator ? Jakie do tego darmowe oprogramowanie?
Interesuje mnie też interfejs SPI.
Znalazłem na ten temat pewna prace (po polsku) :
http://www.eletel.p.lodz.pl/~romaniuk/P ... 0S8515.pdf .
(źródło: http://www.eletel.p.lodz.pl/~romaniuk/ )
Znalazłem opis podlaczenia ukladow SPI-LPT : http://jaichi.virtualave.net/avr-prog-e.htm .
Ale program na tej stronie jest płatny.
Czy ktoś używa SPI-LPT lub SPI-COM i wie że ta metoda działa ? Czy ma na to darmowe oprogramowanie ?Czy ktoś z was używa SPI ? Poleci pod to jakiś programator ? I byćmoże na darmowym oprogramowaniu?

GrX
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2003, o 10:48
Lokalizacja: Warszawa

AVR - poczatki - dobra strona itp.

Postautor: GrX » 3 maja 2003, o 11:41

Znalazlem fajna stronke dla poczatkujacych z AVR-ami.
http://freefm.pluton.one.pl/mike/avr/wstep.html
Ogolnie to juz troche sie dowiedzialem jak to wyglada z oprogramowaniem i interferjseem SPI.
Sęk w tym że aby programować ISP trzeba mieć np. LPT-SPI.
A schematów na to znalazłem od groma ...
Znalazłem coś podobnego do tych schematów w kicie AVT-1307.
Czy ktoś z was używa tego kitu ?
Działa Ci ?
CZy wrzucasz na kość dane poprzez program avrdude (czesc pakietu WinAVR) , czy czymś innym ?

Jurek Szczesiul

Re: AVR - poczatki - dobra strona itp.

Postautor: Jurek Szczesiul » 4 maja 2003, o 13:47

Cześć !

I jak - wybrałeś coś już ?
Spróbuj może wyszukać stronę Adama Dybkowskiego - on opisuje dobry, tani i sprawdzony programatorek ( + bezpłatne oprogramowanie oczywiście ). W sumie wszystkie schematy oparte o lpt są prawie identyczne - jednak jeśli gdzieś są ustalone przypisania pinów lpt to program innego autora zazwyczaj nie dziala ( chyba , że nowsza i bardziej rozbudowana wersja umożliwi dowolną konfigurację ).
Najgorzej, że użycie lpt - chociaż tanie - często powoduje różne kłopoty
( program nie chodzi pod XP, nie tak ustawiony tryb w biosie, za długi kabel zniekształcający przebiegi itd itp ). Tak więc nie zrażaj się jeśli coś nie wystartuje od razu.
Jest jeszcze inne rozwiązanie - MegaLoad z freaksów - tylko wtedy musisz znaleźć kogoś z programatorem , kto wpisze Ci bootloadera do kostki Twojego układu uruchomieniowego. Za to potem jest już zupełnie prosto - zwykła komunikacja przez RS-a.

Pozdrowienia Jurek S.

GrX
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2003, o 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: GrX » 4 maja 2003, o 15:48

Czesc !
Znalazłem kit AVT-1307 .... jego schemat jest tutaj http://www.ep.com.pl/archiwum/pdf/2001/06/80_81.pdf
Program do niego : http://www.ep.com.pl/ftp/progravr.exe
A program avrdude o który wcześniej pytałem ma możliwośc ustawienia pinów (w pliku konfiguracyjnym) .. jest GNU.
Spróbuje kupić ten kit , wydaje mi się najrozsadniejszy ... jeżeli macie lepsze pomysły , to piszcie.
Dzięki Jurku za odp. , ale niestety nikogo z programatorem nie mam aby użyć MeagaLoad.
Co do systemu używam Win98SE.
Dzieki za słoiwa otuchy , spróbuje się nie zrazić , jak narazie to mam zamiar kupić sprzęt i mam problkemy z ustawieniem pakietu WinAvr itp. ... Może ktoś zna dobrą stronke na tematy tego softu?
Czy ktoś kompiluje przy użyciu avr-gcc ? sek w tym że jak programuje w gcc pod np. dos to najprostsza komenda "gcc costam.cpp" daje mi a.exe.
Jak odpalam avr-gcc to po komendzie "avr-gcc main.c" dostaje "a.out" ... Ale jak patrze w edystorze tekstów to zaczyna się plik od czegoś w stylu "ELF" ...
Co z tym zrobić ? Czy to są już binaria ? Jeżeli nie to jakie komendy dać żeby binaria otrzymać ?
Pozdr.

Jurek Szczesiul

Postautor: Jurek Szczesiul » 4 maja 2003, o 20:56

Co do systemu używam Win98SE.
Dzieki za słoiwa otuchy , spróbuje się nie zrazić , jak narazie to mam zamiar kupić sprzęt i mam problkemy z ustawieniem pakietu WinAvr itp. ... Może ktoś zna dobrą stronke na tematy tego softu?
Czy ktoś kompiluje przy użyciu avr-gcc ? sek w tym że jak programuje w gcc pod np. dos to najprostsza komenda "gcc costam.cpp" daje mi a.exe.
Jak odpalam avr-gcc to po komendzie "avr-gcc main.c" dostaje "a.out" ... Ale jak patrze w edystorze tekstów to zaczyna się plik od czegoś w stylu "ELF" ...
Co z tym zrobić ? Czy to są już binaria ? Jeżeli nie to jakie komendy dać żeby binaria otrzymać ?
Pozdr.
O, to nie ma tak lekko.
Sama komenda avr-gcc prawie nic Ci nie zrobi. Do pełnej obróbki źródeł potrzeba szeregu wywołań ( kompilator, linker, ew. programiki pomocnicze do kontroli rozmiarów itd. ). Zazwyczaj do automatyzacji tego używa się uniwersalnego programu 'make', dla którego wcześniej należy napisać plik makefile - czyli dokładny instruktaż co make ma po kolei wykonać. WinAvr ma załączony manual dotyczący make. Jest to oczywiście dodatkowa porcja do nauczenia się ( zasady, działanie, składnia itd ). Make ma rodowód unixowy - użytkownicy Linuksa mają to już 'we krwi', natomiast dla Windowsiarzy jest to kłopotliwa nowość ( chyba, że ktoś używał komendowych kompilatorów C++ ).
Ja specjalnie do uczenia się avr i avr-gcc dopisałem sobie windowsowe środowisko, które bardzo znacznie upraszcza sprawę. Leży to pod
www.avrside.fr.pl - wypróbuj jeśli zechcesz. Wbudowany w avrside programator w tej chwili niestety ogranicza się do Atmega8 i jednego tylko interfejsu sprzętowego ( właśnie teraz to pomału rozszerzam ).

Jurek S.

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości