Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sterowanie silnikiem DC

panicz74
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 14 gru 2014, o 17:16

Sterowanie silnikiem DC

Postautor: panicz74 » 3 kwie 2015, o 22:37

Witam,

Jestem początkującym elektronikiem i pewnie dla wielu ten problem będzie trywialny. Zgodnie ze stroną 318 książki Pana Mirka, chciałem zrobić proste sterowanie silnikiem DC. Podłączenie Atmega32A - Mostek L293DNE - Silnik DC 5V znajduje się na schemacie w załączniku. Zasilanie układu pochodzi zarówno z programatora 5V jak i zasilania zewnętrznego 5V. Połączenia sprawdzone wielokrotnie. Procesor jest widoczny w MkAVRCalculator.

Użyty kod programu:

Kod: Zaznacz cały

#include <avr/io.h> #include <util/delay.h> #define WE_A PA0 #define WE_B PA1 #define DC_LEWO PORTA &=~(1<<WE_A); PORTA |=(1<<WE_B) #define DC_PRAWO PORTA |=(1<<WE_A); PORTA &=~(1<<WE_B) #define DC_STOP PORTA &=~(1<<WE_A); PORTA &=~(1<<WE_B) int main(void) { DDRA |= (1<<WE_A) | (1<<WE_B); while(1) { DC_PRAWO; _delay_ms(1000); DC_STOP; _delay_ms(1000); DC_LEWO; _delay_ms(1000); DC_STOP; _delay_ms(1000); } }
Program ładnie ładuje się do mikrokontrolera lecz silnik w ogóle nie rusza. Pojęcia nie mam dlaczego :( Testowałem na tej płytce (SD-35) wiele programów z diodami i wszystko działało.

Bardzo proszę o pomoc. Może źle coś podłączyłem lub czegoś brakuje. Może kod źle napisałem. Jeśli podałem za mało informacji proszę nie krzyczcie tylko napiszcie :)

Schemat w załączniku
silnik1.jpg
schemat

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości