Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

atmega + elektrozawór

shady
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2013, o 17:59

atmega + elektrozawór

Postautor: shady » 24 paź 2013, o 18:06

Witam po raz pierwszy;)

Chciałbym zrobić prosty sterownik w oparciu o mikrokontroler sterujący elektrozaworem na podstawie odczytów temp.

Narysowałem taki oto schemat i chciałbym prosić o sprawdzenie czy to będzie działać.
http://obrazki.elektroda.pl/9387579500_1382618450.png

Elektrozawór przy 12V pobiera około 9wat.
Pozdr.
Kuba

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: atmega + elektrozawór

Postautor: rafal.220 » 24 paź 2013, o 19:13

Witam.

Co do schematu, to tak:

1) Po co co ci dioda po między wejściem 1, a 2 ?
2) Czy prawidłowo na schemacie zaznaczyłeś połączenie stabilizatora napięcia ?
3) Czy czujniki DS18b20 są prawidłowo połączone ?
4) Czemu taka duża wartość rezystancji dzielnika napięcia dla tranzystora sterującego ?
5) Czemu taki typ tranzystora (wytrzymałość napięciowa źródło dren)
6) Czemu nie zastosowałeś diody gaszącej
7) Czemu wartość C4 jest aż tak wielka ?

shady
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2013, o 17:59

Re: atmega + elektrozawór

Postautor: shady » 24 paź 2013, o 20:04

Witam.

Co do schematu, to tak:

1) Po co co ci dioda po między wejściem 1, a 2 ?
2) Czy prawidłowo na schemacie zaznaczyłeś połączenie stabilizatora napięcia ?
3) Czy czujniki DS18b20 są prawidłowo połączone ?
4) Czemu taka duża wartość rezystancji dzielnika napięcia dla tranzystora sterującego ?
5) Czemu taki typ tranzystora (wytrzymałość napięciowa źródło dren)
6) Czemu nie zastosowałeś diody gaszącej
7) Czemu wartość C4 jest aż tak wielka ?
ad. 1, 7 http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... olera.html
ad. 2 a jak inaczej mialoby to wygladac?
ad.3 podlaczylem tak jak wynika to z magistrali 1-wire
ad. 4 wedlug specyfikacji tranzystora napiecie sterujace ma byc miedzy 0,6 a 1,2V
ad. 5 taki mi doradzono zamiast przekaznika
ad. 6 myslalem ze w tym przypadku jest zbedna

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: atmega + elektrozawór

Postautor: rafal.220 » 24 paź 2013, o 20:57

ad. 1, 7 http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... olera.html
ad. 2 a jak inaczej mialoby to wygladac?
ad.3 podlaczylem tak jak wynika to z magistrali 1-wire
ad. 4 wedlug specyfikacji tranzystora napiecie sterujace ma byc miedzy 0,6 a 1,2V
ad. 5 taki mi doradzono zamiast przekaznika
ad. 6 myslalem ze w tym przypadku jest zbedna
1) Ta dioda jest połączona po miedzy 1 a 3, a u ciebie jest pomiędzy 1, a 2
2) Wygląda na to że pomyliłeś 2 z 3, o ile ten stabilizator nie ma pomieszanych polaryzacji. (nie wiem co tam kupiłeś)
3) Dwa do jednego wejścia ? (nie chcę wnikać, ale jak to ci działa to jest super.)
4) A co z twoją wyobraźnią ?. (wystarczy trochę wilgoci.)
5) Tak mi doradzano? (a może jeszcze spróbujesz na 12V ?. W automatyce kieruj się rozsądkiem. Daj 3, albo 4 razy większy względem napięcia zasilającego )
6) Przy takiej mocy cewki naprawdę warto zastosować, no chyba że dasz mi gwarancję na 5 lat... :D

shady
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2013, o 17:59

Re: atmega + elektrozawór

Postautor: shady » 24 paź 2013, o 21:26

ten tranzystor co zastosowalem faktycznie nie jest odpowiedni i w dodatku zle odczytalem to napiecie sterujace. Taki wydaje sie byc lepszy IRF530N. Przy 5v z uC spokojnie przepusci taki prad aby dzialal elektrozawor.

Dioda moim zdaniem podlaczona jest tak samo jedynie cyferki sie roznia na schematach. W programie Eagle wzialem pierwszy lepszy stabilizator wiec to moze byc problemem z polaryzacja ale dla mnie vi oraz vo i gnd mowia same za siebie a nie jakies tam cyferki oznaczajace piny.

Odnośnie czujników ds18b20 to wlasnie ta jedna zyla sluzy do komunikacji z uC

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: atmega + elektrozawór

Postautor: pajaczek » 24 paź 2013, o 21:40

1) Ta dioda jest połączona po miedzy 1 a 3, a u ciebie jest pomiędzy 1, a 2
2) Wygląda na to że pomyliłeś 2 z 3, o ile ten stabilizator nie ma pomieszanych polaryzacji. (nie wiem co tam kupiłeś)
Jeżeli ktoś pomylił, to raczej osoba projektująca symbol biblioteczny, względnie autor dobrał nie ten element. Ale dioda dla tego przypadku (elementu) jest podłączona prawidłowo. Nie patrz na numerki tylko na wyjścia.
3) Dwa do jednego wejścia ? (nie chcę wnikać, ale jak to ci działa to jest super.)
A o adresowaniu to przypadkiem nie słyszałeś? To że wszelkie idioto-środowiska umożliwiają wyłącznie podłączenie 1 slave do 1 linię 1-wire i z pominięciem adresów... bo tak jest prościej, nie znaczy że tego nie da się zrobić przez adresowanie.
6) Przy takiej mocy cewki naprawdę warto zastosować, no chyba że dasz mi gwarancję na 5 lat... :D
Co prawda nie Tobie powinien dawać gwarancję, tylko sobie... ew komuś kto będzie tego używał... niemniej gasik i zawyżenie parametrów FET'a w stosunku do warunków pracy to dobry pomysł, chociaż pewne zabezpieczenie daje też dioda wbudowana w tranzystor... bezpieczeństwa jednak nigdy nie za wiele (a diody tanie).

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: atmega + elektrozawór

Postautor: rafal.220 » 25 paź 2013, o 07:14

eżeli ktoś pomylił, to raczej osoba projektująca symbol biblioteczny, względnie autor dobrał nie ten element. Ale dioda dla tego przypadku (elementu) jest podłączona prawidłowo. Nie patrz na numerki tylko na wyjścia.
Zgadza się. (nie wspominałem o złej polaryzacji)
Autor prosił o sprawdzenie, z tond ta sugestia.
A o adresowaniu to przypadkiem nie słyszałeś? To że wszelkie idioto-środowiska umożliwiają wyłącznie podłączenie 1 slave do 1 linię 1-wire i z pominięciem adresów... bo tak jest prościej, nie znaczy że tego nie da się zrobić przez adresowanie.
Ale ja nie pisałem że tak nie można. (po prostu już raz się na tym sparzyłem)
Swojego czasu składałem zestaw do samodzielnego montażu. Następnego dnia przychodzi gościo z wielkimi pretensjami, że coś mu źle złożyłem, bo mu czasami gubi temperaturę, a sterownik wyświetla błąd.
Jak się okazało do jednego czujnika dał 10m kabla, a do drugiego 5m. (w czasie inicjacji zapalarki wysokonapięciowej gubił jeden z czujników.)
Kombinowałem z filtrami i nic nie dało. Kable ekranowane zmniejszyły jedynie częstotliwość występowania zjawiska.
Ostatecznie skończyło się na jednym wejściu do jednego czujnika. :)

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: atmega + elektrozawór

Postautor: leonow32 » 26 paź 2013, o 09:53

Bo DS18B20 to przereklamowanie badziewie :) Microchip robi bardzo fajne termometry
http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&sea ... 3A45132%3B
do wyboru do koloru :) z interfejsem analogowym, I2C, SPI, w różnorakich obudowach SMD i THT. Bardzo fajne scalaczki i gorąco polecam.

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Re: atmega + elektrozawór

Postautor: radzio » 26 paź 2013, o 11:00

I te czujniki na I2C i SPI bedą działać lepiej na 10m kabla od DS18B20? Nie sądze.

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości