Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wyliczenie natężenia światła

oriwad
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 9 lut 2012, o 20:19

Wyliczenie natężenia światła

Postautor: oriwad » 27 gru 2012, o 23:59

Witam, w ramach projektu na zajęcia próbuję zrealizować układ mierzący natężenie światła z wykorzystaniem Atmegi16 oraz fotorezystora GL5537-1 i wynik wyświetlać na alfanumerycznym wyświetlaczu. Wyliczyłem, że do dzielnika napięcia w którym podłączę fotorezystor do portu ADC powinienem zastosować rezystor 150kΩ. Rezystancja fotorezystora będzie się zmieniać a tym samym napięcie które będzie mierzone na porcie ADC. Właśnie tu pojawia się mały problem gdyż nie znalazłem datasheeta z wykresem zależności rezystancji od natężenia światła dla posiadanego przeze mnie fotorezystora i nie mam za bardzo pojęcia w jaki sposób wyliczyć natężenie światła.

Josep1984
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 17 gru 2012, o 06:46

Re: Wyliczenie natężenia światła

Postautor: Josep1984 » 28 gru 2012, o 16:40

Może to pomoże http://zapodaj.net/91460465df5e4.jpg.html. Hmmm jakim sposobem wyliczyłeś wartość rezystora na 150k ? Pamiętając że w ciemni fotorezystor będzie miał 2M .

oriwad
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 9 lut 2012, o 20:19

Re: Wyliczenie natężenia światła

Postautor: oriwad » 28 gru 2012, o 20:19

Wyliczyłem tą wartość sugerując się znalezionym w internecie artykułem. W artykule tym autor opisywał stworzony przez siebie układ mierzący natężenie światła na arduino przesyłający wartość ADC do komputera i tam reprezentując ją jako kolor. Autor zmierzył najniższą rezystancję po oświetleniu fotorezystowa z bliska lampką diodową i później wykorzystując ją do wyliczenia wartości rezystora do dzielnika. wg. wzoru
Obrazek
gdzie:
Uwe=5V - napięcie zasilania dzielnika
Uwy - napięcie na ADC
Rf - rezystancja fotorezystora
R - rezystancja rezystora z dzielnika.
Zakładając że Uwy dla najniższej wartości powinno być prawie równe Uwe.
Zrobiłem podobnie tylko, że oświetliłem fotorezystor lampką którą mam przy biurku i miernik zmierzył 140 Ω.

Josep1984
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 17 gru 2012, o 06:46

Re: Wyliczenie natężenia światła

Postautor: Josep1984 » 28 gru 2012, o 20:29

hmmm troszkę dziwne bo według dokumentacji oświetlenie 100 lux to wartość 4,2 k Ω .
Jaką moc ma żarówka ? Coś z tą wartością nie jest tak. Zobacz dokumentację techniczną do fotorezystora.

oriwad
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 9 lut 2012, o 20:19

Re: Wyliczenie natężenia światła

Postautor: oriwad » 28 gru 2012, o 20:33

żarówka ma 75W

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości