Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Atmega8 I2C CB radio

Bras
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 12 sty 2011, o 23:28
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Atmega8 I2C CB radio

Postautor: Bras » 15 lip 2012, o 15:23

Witam
Zabrałem się za taki projekt: prezentacja menu/info z CB radio na zegarach i sterowanie enkoderem
Na początek wziąłem pod uwagę dwa modele Audi Q7 oraz BMW E70.
Schemat blokowy.
Projekt CB radio.JPG
AT32 to master, kontroluje on AT8 (drzwi kierowcy) z którego odbywa się całe sterowanie radiem, oraz za pośrednictwem AT8 (zegary) prezentuje menu/info na LCD zegarów. LCD który chciałbym wykorzystać jest obsługiwany przez PCF857 (nie pamiętam ostatniej cyfry, jutro sprecyzuję). Póki co jedynym problemem z którym się nie uporałem jest AT8 w zegarach. W jaki sposób skonfigurować go by mógł:
1. odbierać I2C z M/C i przekazywać do PCF857
2. prezentować na LCD menu CB, przy jednoczesnym odbiorze I2C z M/C, zapamiętaniu jej i wyświetleniu na LCD, po zakończeniu prezentacji menu CB. Inaczej mówiąc chodzi o to by po przerwaniu wyświetlania na LCD info z M/C celem wyświetlenia menu CB z AT32, móc zaprezentować aktualne, zapamiętane przez AT8 informacje z M/C.
Mam nadzieję że jest to w miarę zrozumiałe. Cały projekt chciałbym zrealizować posługując się językiem BASCOM.
Za wszelkie sugestie i podpowiedzi z góry wielkie dzięki.
Kolejna prośba do osób które mają w swoich zasobach materiały z E.P. 12/2009 CD.
I2C Elektronika Praktyczna 12_09.JPG
Pozdrawiam Paweł.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Atmega8 I2C CB radio

Postautor: Jacek Bogusz » 19 lip 2012, o 14:04

Trochę dziwny ten schemat blokowy... Interfejs I2C został opracowany do połączeń lokalnych na odległość do kilkunastu cm. Kluczowa jest pojemność przewodów połączeniowych, która w normalnych warunkach (tzn. przy użyciu standarowych podzespołów) nie powinna przekraczać 400 pF. Układy dołączone do magstrali I2C można adresować, więc - po co pośredniczące procesory?
Poddałbym też w wątpliwość użyteczność tego rozwiązania. I2C bardzo kiepsko radzi sobie w obecności źródeł silnych zakłóceń, których nie brakuje w samochodzie. Na Twoim miejscu zbudowałbym coś na wzór sieci RS485, która przesyła sygnały różnicowo, a więc jest odporna na zaburzenia, można ją stosunkowo łatwo obsłużyć za pomocą UART mikrokontrolera itp.

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Atmega8 I2C CB radio

Postautor: leonow32 » 19 lip 2012, o 16:14

Nie rozumiem, co to właściwie ma robić...
prezentacja menu/info z CB radio na zegarach i sterowanie enkoderem
Na jakich zegarach? To znaczy "na wyświetlaczach LCD"? Ten scalak, którego nazwy nie pamiętasz to PCF8583?

Bras
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 12 sty 2011, o 23:28
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Atmega8 I2C CB radio

Postautor: Bras » 22 lip 2012, o 22:44

Z góry przepraszam za mało profesjonalne pytania które pewnie nie raz tu padną.
Co do I2C to jest to moje pierwsze starcie , stąd pomysł na I2C w całym projekcie, przy czym się oczywiście nie upieram. Układ obsługujący LCD w zegarach to PCF8576. W całym projekcie chodzi o to by na wyświetlaczu zegarów (tablica wskaźników w samochodzie) prezentować menu CB, nie mam tu jeszcze sprecyzowanego zakresu tych informacji nie mniej myślę o: kanał na którym pracuje CB, głośność, SQL, ASC, funkcja LOCAL, to na chwilę obecną jest najmniej istotne. Komunikacja pomiędzy M/C a PCFem jest zrealizowana na I2C. Nie mając oczywiście żadnego doświadczenia w tej materii wymyśliłem sobie takie oto rozwiązanie:
Chcąc wprowadzić jakąś grafikę na LCD muszę "rozłączyć" I2C pomiędzy PCF a M/C i podłączyć PCFa do mojego mikro kontrolera który to wyśle informacje do wyświetlenia. Po zakończeniu wyświetlania grafiki z CB powinna zostać wyświetlona grafika z M/C. I tu wpadłem na pomysł by AT8 w zegarach skonfigurować jako slave o adresie PCFa i odbierać, zapisywać ostatnią informację z M/C oraz wysyłać ją do PCFa. Wydaje mi się że takie rozwiązanie nie powinno wprowadzić błędów dla M/C.
Pozdrawiam Paweł

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości