Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

STK500 - AVT988 problem z programowaniem

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

STK500 - AVT988 problem z programowaniem

Postautor: Sławek5 » 22 lip 2008, o 05:11

Cześć.
Zwracam się do Was o pomoc, bo ja nie mogę sobie z tym poradzić.
Kupiłem i złożyłem sobie programator AVRISP AVT988. Wszystko działało dobrze, lecz ostatnio zaczęło się dziać coś i nie wiem w czym jest problem.
Otóż, Mam taką uniwersalna płytkę z układem AT90S2313 i kwarc MHz.
Za kazdym razem wyskakuje mi błąd wejścia w tryb programowania, albo odczytuje sygnatury w porządku, lecz podczas programowania i weryfikacji pojawia sie błąd, że pod adresem 01 jest jakaś wartość a powinno być 0xC0; I to ciekawe, że zawsze jest 0xC0.
Myślałem że winą jest sam procesor więc podłączyłem go pod prosty programator ISP na LPT i okazało się że tu działa w porządku, tzn układ programuje i weryfikuje dobrze.
Zmieniłem na inna płytke z ATMega8 i tym razem wszystko jest dobrze jak powinno być.
Wymieniłem więc na inny 2313 lecz problem powraca.
Nie rozumiem dlaczego problemem jest 2313? Dziwi mnie też to że czasami zdarza sie mu poprawnie nawiązać połączenie z uC ale występują wspomniane błędy weryfikacji a czasmi w ogóle nie wchodzi w tryb programowania.
Bardzo Was prosze o porady, bo nie wiem co jest grane?

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek5 » 25 lip 2008, o 08:14

Zrobiłem kilka prób i stwierdziłem taką rzecz.
Jak układ uC jest zasilany z własnego źródła i podłączam programator to pojawiaja się te wszystkie problemy.
Natomiast jak odłączę zasilanie i uC będzie zasilany z portu USB to nie pojawiają się te problemy.
Wszystko mogłoby byc dobrze gdyby nie to że nie zawsze jest mozliwośc odłaczenia zewnetrznego zasilania, bo np mam juz wlutowany stabilizator lub inne elementy obiążające.

Mnie zastanawia tylko co się może dziać że układ źle reaguje na zewnętrzne zasilanie? W programatorze są zabezpieczenia przed pojawianiem się napięcie z zewnątrz w opstaci diody i rezystorów i sprawdzałem - są sprawne? Czy mogą się jakoś zmieniać poziomy napięć, tylko gdzie i jak?
I dlaczego to pojawia się tylko w układach typu 90S2313 ajuz w ATmega8 tego nie ma?

sslarzyn
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2008, o 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: sslarzyn » 31 lip 2008, o 11:51

Witam.

Sam dopiero co złożyłem ten programator i nie zdążyłem go przetestować.
Jaką wartością napięcia jest zasilany AT90S2313 oraz podłączany zamiennie ATmega8 ?
Zastanawiam się czy to nie jest związane z wersją mikrokontrolera użytego do budowy STK500. W opisie zestawu AVT988 użyto ATmega8 podczas gdy na zdjęciu widać, że zastosowano ATmega8L. Niby to samo ale wersja "L" umożliwia zasilanie mniejszymi wartościami napięć. Może to jest klucz do rozwiązania tego problemu ... Może "L" lepiej znosi większe odchyłki od wartości znamionowych poziomów logicznych na WE/WY portów przy podłączaniu układów zasilanych mniejszymi niż 5V napięciami ? A może napięcie zasilające sam programator z portu USB ma zbyt dużą wartość - u mnie np. ostatnio zmierzyłem 5,2V i przez to układ nie zawsze działa prawidłowo ... A może rozwiązanie jest zupełnie inne. Niemniej jednak może warto sprawdzić i tę myśl.

Pozdrawiam,
Sławek.

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek5 » 31 lip 2008, o 13:16

Zauważ że między układem sterującym ATMega8 jest bufor w postaci 74CH125 więc raczej dzięki temu nie może być jakiegoś wpływu na poziomy od strony układu sterującego.
Zasilanie z zewnątrz mam 5V ze stabilizatora 7805 więc raczej pewne.

sslarzyn
-
-
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2008, o 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: sslarzyn » 31 lip 2008, o 18:26

Owszem wziąłem go pod uwagę - fakt, mój zamysł jest mało prawdopodobny ale już różne rzeczy widziałem. A może np problem nie tkwi w ATmega8 programatora a właśnie w 74HC125, który jest zasilany z programowanego układu. Może warto wykonać próby z programowaniem różnych mikrokontrolerów przy różnych napięciach zasilających je ? Można byłoby stwierdzić czy to wina różnych napięć zasilania czy jednak nie. Może też się okazać, że to jednak w oprogramowaniu tkwi błąd.
Ja tak tylko głośno gdybam ;)

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości