Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Książka o programowaniu AVR'ów-którą wybrać?

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Książka o programowaniu AVR'ów-którą wybrać?

Postautor: dsrecordss » 16 maja 2006, o 21:40

Witam,
Chcę zacząć programować AVR'ki. Szukam ksiazki o programowaniu w której wszystko będzie wyjaśnione jak krowie na granicy- nigdy nie miałem styczności z mikrokontrolerami.
Może ktoś coś doradzi?
dziękuję z góry za odpowiedź
Dawid

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 16 maja 2006, o 21:43

No to chyba "Mikrokontrolery dla poczatkujących" : http://www.btc.pl/index.php?id=mdp
Prościej się chyba nie da.

Awatar użytkownika
Lucas286
-
-
Posty: 86
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:12
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Lucas286 » 17 maja 2006, o 10:37

Ja uczyłem się programować AVR z książki "Mikrokontrolery AVR w praktyce" Jarosława Dolińskiego. Bardzo dobra pozycja dostepna również w BTC.

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 17 maja 2006, o 12:54

Książka p.Góreckiego "Mikrokontrolery dla poczatkujących" opisuje procesor AT90S2313
i opiera się na pakiecie Bascom - to książkowe wydanie znanej "MOŁ"
Inna sprawa, że napisana jest w taki sposób, że można z niej korzystać niejako
'w oderwaniu' od języka programowania, przecież pewne zagadnienia (timery, przerwania)
są niezależne od tego w czym programujesz...a druga wskazana książka to już C...
Najlepiej jakbyś obie sobie przekartkował, wtedy coś wybierzesz

tasza

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 17 maja 2006, o 14:05

Witam,
Chyba zacznę od książkowego wydania oślej łączki- myslę że bascom będzie na początek w sam raz. Kupiłem kiedyś książke o AVR'kach ale była już dla tych którzy wiedzą z czym to się je więc pewnie jak pochłonę podstawy to ona mbnie potem pokieruje;)
dzieki za pomoc

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 17 maja 2006, o 15:03

Ludzie używający BASCOM'a są skazani na wieczne potępienie ... :uhoh:

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 17 maja 2006, o 16:21

Witam ponownie,
Może bascom nie jest jakimś wytwornym językiem ale z tego co wiem na początek jest ok. Jesli zrozumiem jak działają mikrokontrolery nie omieszkam przerzucić się na C. Wydaje mi się że Bascom jest prostym językiem więc pewnie do jakichś banalnych projektów się przyda. mam rację?

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 17 maja 2006, o 17:15

Jeżeli nigdy nic nie robiłeś na AVR to z tej książki naprawdę sporo się nauczysz,
a potem zawsze ją możesz komuś dać/sprzedać, jakkolwiek.
Bascom przestanie Ci wystarczać to przesiądziesz się na C,
a pewnie wydarzy się i tak, że wstawki w assemblerze napiszesz...spokojnie.

tasza

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 18 maja 2006, o 06:20

Witam ponownie,
Może bascom nie jest jakimś wytwornym językiem ale z tego co wiem na początek jest ok. Jesli zrozumiem jak działają mikrokontrolery nie omieszkam przerzucić się na C. Wydaje mi się że Bascom jest prostym językiem więc pewnie do jakichś banalnych projektów się przyda. mam rację?
Ja chcę zrobić tak samo. Ociężałość BASCOM'a jeszcze we znaki mi się nie dała, ale przy pierwszych objawach skontaktuję się z Gożdzikową* ;)

skontaktuję się z Gożdzikową - biorę C na warsztat

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty: 330
Rejestracja: 4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 18 maja 2006, o 12:28

Witam!
Polecam:
- dla AVR "Mikrokontrolery AVR w praktyce" - http://www.btc.pl/index.php?id=avr
- dla AVR ATmega "Mikrokontrolery AVR ATmega w praktyce" - http://www.btc.pl/index.php?id=atmwp
- dla AVR ATtiny "Mikrokontrolery AVR ATtiny w praktyce" Rafał Baranowski ale na tę książke trzeba chyba jeszcze troche poczekać!!!

Proponuje zaczynać od asemblera!!! On wcale nie jest taki trudny!!!

stan24
-
-
Posty: 60
Rejestracja: 16 lut 2004, o 10:19
Lokalizacja: Łódź

Postautor: stan24 » 24 maja 2006, o 00:47

Polecam jak wyzej - szczegolnie 'Mikrokontrolery AVR ATmega w praktyce'. To literatura przeznaczona raczej nie dla pocztkujacych, ale jak miales wczesniej doswiadczenie z iinnymi uP to nie sprawi Ci trudnosci. Doskonala pozycja uzupelniajaca, szczegolnie przy nauce asseblera bedzie stronka poswiecona uP 90S2313: http://www.microschematic.com/ydir.html

Natomiast odradzam kupna ksiazek p. Krysiaka. Z jednej strony szybko sie rozlatuja /z reszta autor jawnie sie do tego przyznaje/, z drugiej strony material zawarty to transkrypcja orginaalnej dokumetacji firmy Atmel.
Pozdrawiam :)
S

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 24 maja 2006, o 06:56

Witam ponownie,
Może bascom nie jest jakimś wytwornym językiem ale z tego co wiem na początek jest ok.
zawsze myślałem że bascom jest nzawą kompilatora (chyba nawet całego środowiska IDE) jezyka BASIC. :|

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 24 maja 2006, o 10:54

zawsze myślałem że bascom jest nzawą kompilatora (chyba nawet całego środowiska IDE) jezyka BASIC. :|
BASIC tez w swojej historii mocno ewoluowal, tak wiec dzisiejszy BASIC to nie to co kiedys :roll: Ale tak czy inaczej bascom jest tylko jezykiem bazujacym na BASIC'U i ma z nim tyle wspolnego co pisanie w Javie ma wspolnego z C++ - niby duzo, ale...

Fredy
-
-
Posty: 141
Rejestracja: 27 mar 2005, o 21:45
Lokalizacja: Małopolska

Postautor: Fredy » 28 lip 2006, o 21:24

Myślę że Bascom jest tylko tak źle traktowany w Polsce. Byłem niedawno w jednej z Niemieckich firm które produkują urządzenia do sterowania w suszarniach i o dziwo całe biuro konstrukcyjne bazowało na poczciwym Bascomie.
Na moje zapytanie dlaczego nie stosują C czy asemblera - odpowiedzieli że jest to środowisko najbardziej elestyczne i szybkie wprzy różnych zmianach programu. Bardzo się zdziwili że w Polsce jest Bascom tak żle traktowany.

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 28 lip 2006, o 21:57

Myślę że Bascom jest tylko tak źle traktowany w Polsce.
Hmmm.... Bascom ma w Polsce wielu fanow, IMHO to nie jest zle traktowanie :). Sterownik do suszarki to nie jest zbyt wyrafinowana sprawa :). W powazniejszych zastosowaniach, Bascom to jednak nie jest IMHO super wybor. No i czyz elestyczne nie jest raczej C niz Bascom?

Fredy
-
-
Posty: 141
Rejestracja: 27 mar 2005, o 21:45
Lokalizacja: Małopolska

Postautor: Fredy » 30 lip 2006, o 12:26

Myślę że Bascom jest tylko tak źle traktowany w Polsce.
Hmmm.... Bascom ma w Polsce wielu fanow, IMHO to nie jest zle traktowanie :). Sterownik do suszarki to nie jest zbyt wyrafinowana sprawa :). W powazniejszych zastosowaniach, Bascom to jednak nie jest IMHO super wybor. No i czyz elestyczne nie jest raczej C niz Bascom?
To nie jest taki mały prosty sterownik - to cały system wieloprocesorowy. Pomiary wilgotności, temperatur, zapamiętywanie danych, transmsja danych przez GSM, wysyłanie smsów alarmowych, zestaw wyświetlaczy LCD, klawiatur itp. To naprawdę wielkie urządzenie - napewno nie należące do trywialnych.
Napewno C ma jedną zaletę - jest póki co bardziej znanym językiem ale napewno trudniejszym i bardziej zagmatwanym niż Bascom.
Najlepiej znać i jeden i drugi. Pozdrawiam

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 30 lip 2006, o 12:36

Napewno C ma jedną zaletę - jest póki co bardziej znanym językiem ale napewno trudniejszym i bardziej zagmatwanym niż Bascom.
Najlepiej znać i jeden i drugi. Pozdrawiam
Nie sądze, aby jakikolwek język programowania był trudniejszy niż pozostałe. Jedyną zaletą Bascoma są wbudwane funkcje do obsługi większości popularnych peryferiów, a w C zazwyczaj ich nie ma i trzeba szukać zewnętrznych bibliotek albo pisać to samemu. Język jak język - każdy można opanować i w każdym pisać dobrze programy.

szymel
-
-
Posty: 212
Rejestracja: 16 sty 2005, o 16:42
Lokalizacja: Włocławek

Postautor: szymel » 30 lip 2006, o 13:32

... i w każdym pisać dobrze programy.
I ta myśl powinna przyświecać wszystkim piszącym programy , nie tylko na mikrokontrolery.
A język programowania - to sprawa drugorzędna.Czy użytkownika np. Bascoma , interesuje w jakim języku go napisano :?: Wątpię.

Piotrek

olosie
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 6 lis 2005, o 15:13
Lokalizacja: Kąty wielkie

Postautor: olosie » 9 sie 2006, o 20:28

Książka "Mikrokontrolery AVR ATmega w praktyce" to prawie dokładne tłumaczenie dokumentacji Atmelowskiej :) Różnica polega na tym, że w dokumentacji ATmegi są opisane dokładniej. Po za tym wprowadza w błąd, ponieważ autor chciał opisać wszystkie atmegi traktująć je tak jakby były zgodne ze sobą, co jest moim zdaniem dużym błędem (np. można porównać sobie obsługę AC atmega128 i atmega88, są w 50% inne).
Jedynym rodzynkiem książki, jest to że opisuje zestaw uruchomieniowy BTC wraz ze sporą dawką przykładów pod ten zestaw, co dla początkujących ma duże znaczenie. Z drugiej strony autor w książce stosuje assembler co czyni ją mało dostępną dla początkujących.

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości