Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

WinAvr czy Avr Gcc?

lukas
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 5 maja 2004, o 09:50

WinAvr czy Avr Gcc?

Postautor: lukas » 29 gru 2004, o 09:17

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czy WinAvr to to samo co Avrgcc? Znalazłem winavr ze strony avr freaks i chodzi. Jest to kompilator jakby zawierał avrgcc, ale myślę, że to nie ten sam program co avrgcc. Gdy próbowałem zainstalować avrgcc z płyty CD Atmela to po jego uruchomieniu(po zainstalowaniu)pokazuje mi się okienko DOS i czeka żeby coś wpisać. Nie wiem o co chodzi.Proszę o pomoc.

Arrek
-
-
Posty: 117
Rejestracja: 18 wrz 2003, o 20:41
Lokalizacja: wawa

Postautor: Arrek » 29 gru 2004, o 11:19

avr-gcc sam w sobie nie udostępnia interfejsu okienkowego. uzywa sie go z linii polecen. jest kilka srodowisk z ktorymi mozna go zintegrowac (maja mozliwosc dolaczania zewnetrznego kompilatora) - tzn piszesz program w srodowisku okienkowym a ono wywoluje gcc. chyba najpopularniejsza jest integracja z avrstudio (versje ok. 3.53, z nowszysmi nie dziala) - bylo to opisywane w ep, sieci, ksiazce J.Dolinskiego o avr (wyd. btc) - wszedzie juz chyba. Powstaje nawet polskie srodowisko AvrSide przeznaczone do "okienkowej" wspolpracy z avr-gcc. Autorem jest J.Szczesiul - http://www.avrside.fr.pl/

tdolata
-
-
Posty: 18
Rejestracja: 6 gru 2004, o 10:56
Lokalizacja: Poznań

Postautor: tdolata » 29 gru 2004, o 12:46

gcc jest to GNU Compiler Collection, czyli zbiór narzędzi służących do tworzenia programów (kompiler, linker, program do tworzenia biblitek itp). WinAvr jest to zbiór narzędzi służących do pracy z uP serii AVR, w skład jego wchodzi: avrgcc, programatory, symulatory, debugery, bibliteka avrlibc itd.
Wersje programów na stronach avrfreaks bywają przestarzałe, lepiej zciągnij je ze stron domowych: http://sourceforge.net/projects/winavr/.

Andy17
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 19 kwie 2004, o 08:45
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Andy17 » 29 gru 2004, o 22:34

chyba najpopularniejsza jest integracja z avrstudio (versje ok. 3.53, z nowszysmi nie dziala)
Jedna poprawka: nowa wersja WinAVR jak najbardziej działa z najnowszymi AVRStudio - generuje pliki ExtCoff.

Pozdrawiam

Arrek
-
-
Posty: 117
Rejestracja: 18 wrz 2003, o 20:41
Lokalizacja: wawa

Postautor: Arrek » 30 gru 2004, o 01:38

chyba najpopularniejsza jest integracja z avrstudio (versje ok. 3.53, z nowszysmi nie dziala)
Jedna poprawka: nowa wersja WinAVR jak najbardziej działa z najnowszymi AVRStudio - generuje pliki ExtCoff.

Pozdrawiam
Szczerze mowiac nie znam WinAvr i pisalem o "golym" gcc. Ostatnio nie interesowalem sie zbytnio sprawa: wiec najnowsze AvrStudio potrafi wywoływać zewnętrzny kompilator C? Do wersji 4.10 z tego co wiem nie umialo. Same pliki ExtCoff pozwalaja chyba jedynie na to, ze w AvrStudio mozna debugowac projekty skompilowane pod WinAvr, ale jesli AvrStudio nie umie wywolac zewn. kompil. C to i tak pisac w nim sie nie da.

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 30 gru 2004, o 16:56

wiec najnowsze AvrStudio potrafi wywoływać zewnętrzny kompilator C? Do wersji 4.10 z tego co wiem nie umialo.
Same pliki ExtCoff pozwalaja chyba jedynie na to, ze w AvrStudio mozna debugowac projekty skompilowane pod WinAvr
Jest jak było - nadal do pisania i kompilacji potrzebne jest dodatkowe środowisko. Tylko jedna istotna poprawka : obecnie AvrStudio potrafi wczytywać bezpośrednio plik obiektowy avr-gcc utworzony w formacie elf/dwarf2 . Do tego wymagane są najnowsze wersje :
lipcowe WinAvr i poprawki do studia ze strony www.atmel.no/beta_ware.
Parser elf/dwarf jest wprawdzie jeszcze w fazie beta ale już nieźle wyczyszczonej i dopracowanej. To daje sporo więcej możliwości niż coff ( zresztą autor konwertera elfcoff zapowiedział, że w związku z takim obrotem sytuacji nie będzie kontynuować prac nad ulepszaniem konwertera ).

Pozdrowienia Jurek S.

lukas
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 5 maja 2004, o 09:50

Postautor: lukas » 3 sty 2005, o 10:24

:564: Wielkie dzięki. Spróbuję ściągnąć potrzebne pliki i skonfigurować wszystko. Może wyjdę wreszcie z pieluch. Poczytam trochę. Dzięki wszystkim. Pozdrawiam. Pa.

trashmen
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2005, o 23:02
Lokalizacja: Gdansk

WinAVR - jest baaardzo prosty !

Postautor: trashmen » 11 sty 2005, o 23:20

Dla początkujących zmajstrowałem tutoriala.
Zajrzyj na www.patron.net.pl/AVRintropl.htm

Arrek
-
-
Posty: 117
Rejestracja: 18 wrz 2003, o 20:41
Lokalizacja: wawa

Re: WinAVR - jest baaardzo prosty !

Postautor: Arrek » 12 sty 2005, o 13:18

Dla początkujących zmajstrowałem tutoriala.
Zajrzyj na www.patron.net.pl/AVRintropl.htm
Wyglada na pierwszy rzut oka fajnie, ale rzuc lepiej poszczegolne tematy na oddziene html-e. Wszystko na jednej stronce z tyloma obrazkami laduje sie dosc powoli, nawet przy calkiem szybkim laczu.

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Re: WinAVR - jest baaardzo prosty !

Postautor: Jurek Szczesiul » 12 sty 2005, o 16:50

Dla początkujących zmajstrowałem tutoriala.
Zajrzyj na www.patron.net.pl/AVRintropl.htm
Fajne !
Jedna poprawka:
akurat atmega 8 ma dość paskudny błąd - wewnętrznie zwarte
Vcc i AVcc - wszelkie filtrowanie zasilania analogowego mija się
z celem :-(
AFAIK Atmel chyba nie zamierza tego poprawiać

Regards Jurek S.

lukas
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 5 maja 2004, o 09:50

Postautor: lukas » 14 sty 2005, o 16:29

Fajnie na tej stronie jest bardzo ciekawych informacji. Dzięki.

www
-
-
Posty: 47
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 14:21
Lokalizacja: kr

Postautor: www » 14 sty 2005, o 20:41

Ja też długo zastanawiałem się co wybrać programując AVR-ki. Teraz już wiem VisualMicroLab i nic innego. Ma doskonały symulator, wirtualny panel w skład którego wchodzą: oscyloskop, diody, rezystory, przetworniki A/C i inne.
Naprawde polecam.

katarcza
-
-
Posty: 158
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 12:48

Postautor: katarcza » 5 lut 2005, o 22:32

Ja uzywam CodeVisionAVR. Nie ma symulatora ale poza tym jest całkiem niezły.

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości