Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Procesor Graficzny + Procesor rodziny 51

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Procesor Graficzny + Procesor rodziny 51

Postautor: Sova » 1 kwie 2004, o 10:17

Witam, był tu temat, czy któryś atmel z rodziny 51 może być procesorem graficznym, powiedzieliście że to za wolny procesor, a mam takie pytanie, czy ten atmel, dajmy na to AT89C51 lub AT89C52 może streować jakimś procesotrem graficznym? Tu jest kit http://www.velleman-kit.com/common/prod ... ?id=344971, takia gierka do TV podłączona przez chinche, i to mnie właśnie interesuje, jaki tam jest procesor, tzn znaleść top potrafie w dokumentacji, tylko czy ktoś sie już kiedyś z nim spotkał i go urzywał? Widzę że że sam schemat, nie jest skomplikowany, ale chodzi jedynie o ten procesor, czy on nie jest taki ze tam moze być tylko ta gra na nim? czy cos może wysyłaś obraz do niego, co ma być wyświetlane? A jeśli to nie możliwe tyo zaproponujcie jakiś

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 1 kwie 2004, o 14:03

Jak udałoby ci się znaleźć starą kartę od PC, która nazywała się CGA, to taką kartę można obsłużyć przykładowo przez procek 8951. Ta karta nie miała własnego biosu i jej obsługa była zawarta w biosach PC (czyli była znana) i przy okazji generowała sygnał o częstotliwościach odpowiadających dla standardu TV.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 1 kwie 2004, o 18:24

A mógł bys gawle spojżeć na ten kit, planuje go zrobic na zobaczenie co to(jak juz zaprogramuje wkońcu atmela :), bo ciagle tern programator) i zobacze cy nie da sie tego przerobić

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 1 kwie 2004, o 20:26

IMHO w kartach grafiki są układy ASIC. Czyli programowalne tylko do tego celu. Baaaardzo szybko potrafią rysować po ekranie, bo są do tego zaprojektowane.
Wątpię żeby jakikolwiek uC mógł tworzyć sensowną grafikę na monitorze.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 2 kwie 2004, o 08:03

Tylko jest jeden problem, trudno od początkującego Sovy wymagać stworzenia zaawansowanego rozwiązanie na FPGA w VHDL.

Guru
-
-
Posty: 250
Rejestracja: 30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Guru » 2 kwie 2004, o 09:10

Jaki procesor graficzny radzisz więc stosować w układach z 8051 i jemu podobnymi.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 2 kwie 2004, o 09:24

Kiedyś w systemach mikroprocesorowych go generacji obrazu na monitor był stosowany układ MC6845.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 2 kwie 2004, o 10:27

ten kit jest pod adresem http://www.velleman-kit.com/common/prod ... ?id=344971 zauważyłem ze procesor na którym to jest to pic. Czy Pic16C505-20/p jest procesorem do porgramowania? czy jeśli kupie taki to bedzie już na nim program który jest potrzebny do wykonania tego kitu?

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 2 kwie 2004, o 11:04

Jeżeli brać pod uwagę tytuł tego kitu "CLASSIC TV GAME - NTSC VERSION", to weż pod uwagę, że do odbioru w NTSC potrzebny jest televizor z możliwością odbioru w NTSC (a nie każdy to ma, szczególnie starsze modele).

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 3 kwie 2004, o 06:42

Tak, zauwazyłem jest w tej firmie również wersja na PALu, ale zauważyłem ze procesor sterujący tym urzadzeniem to PIC, a je trzeba programować, bez programu duzo nie zdziałam.

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 3 kwie 2004, o 09:17

No to weź się za programowanie!
Naprawdę teraz to już jest bardzo uproszczone.
A jeśli chcesz cokolwiek robić z wyświetlaniem grafiki na monitorze, to nie wyobrażam sobie tego bez znajomości programowania uC.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 3 kwie 2004, o 12:38

No i tak samo myślałem jakiś czas temu, i się wziałem za to, lecz ja sie uczę(jak narazie) programowania procesorów 51. PIC to narazie nie dla mnie, ale wiesz narazie :)

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 3 kwie 2004, o 14:23

Jeśli to robisz w BASCOM'ie, czy C, to różnica prawie żadna.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 4 kwie 2004, o 18:02

nie nistety pisze w assemblerze :) dopiero co sie go nauczyłem

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 4 kwie 2004, o 18:22

To współczuję... Na dzisiaj ASM to straszna masakra...
Ale też tak zaczynałem w Technikum! W dodatku bez komputera. Program zamieniałem na zera i jedynki, ustawiałem na klawiszach i bach wysokim napięciem (3xbateria 9V) :D

Awatar użytkownika
morph13
-
-
Posty: 61
Rejestracja: 25 lut 2003, o 08:15
Lokalizacja: Siedlce
Kontaktowanie:

Postautor: morph13 » 5 kwie 2004, o 19:03

ASEBMLER to masakra --- wątpię w to ????????
Jako kartę możesz wykorzystać kartę grafiki Hercules + monitor, ludziska to wyrzucaja, a mozna z tego jeszcze cos wydusić.

Guru
-
-
Posty: 250
Rejestracja: 30 cze 2003, o 13:26
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Guru » 5 kwie 2004, o 19:23

Trochę będzie Ci ciężko zaprogramować procesor graficzny za pomocš tylko BASKOMA lub C, właœciwie można powiedzieć że znajomoœć Asembla jest na tym poziomie obowišzkowa, w innym przypadku myœl jak dołaczyć do twojego procesora dysk twardy. :D :D :D :mrgreen:

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 6 kwie 2004, o 18:43

Ej no słuchajcie, bo sobie żartujecie ze mnie, przecież ja ze dwa miechy temu nie wiedziałem co to jest mikroprocesor nawet, nauczyłem sie assemblera, na początek, lecz jeśli mi bedzie to wystarzać, to nie bede sie uczył innego języka, bo po co, powiedziano mi ze to dobry język do procesorów, i widzę, że na moje zapotrzebowanie mi wystarcza.

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 6 kwie 2004, o 20:23

Sova: Raz spróbuj C... Ciemna strona mocy Tobą zawładnie :D
To są żarty, ale naprawdę w C pisze się łatwiej. Dość powiedzieć, że osobiście nie kojarzę ani jednego rozkazu AVR! A programy działaja SUPER!
No ale fakt, że ja programowałem w C/C++ (normalne programy na PC) jakieś 6 lat...
W jednym zgadzam się z przedmówcami: Programy w ASM sa mniejsze i działają szybciej. To pewne. Ale za jaką cenę... Ludzie, te śmieszne skoki, porównania, labele, koszmar.

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 11 wrz 2007, o 21:55

W sumie ten temat był założony bardzo dawno temu, nie wiem czemu go ktoś odkopał bo nie ma w sumie w nim nic ważnego, ale akurat się w nim mogę wypowiedzieć. Ostatnio wziąłem się za C++, ogólnie podstawy opanować łatwo, zważając, że kiedyś znałem Java Script co jest podobny składnią. Nie umiem tam jeszcze zaawansowanego dziedziczenia itp - na razie nie wnikałem. Wspominam o tym, bo automatycznie podstawy C także mam już przeczytane. Teraz mam pytanie, gdzie mogę krok po kroku poznawać architekturę AVRów. Mam kurs AVR-GCC odnośnie samego programowania, ale chodzi mi np o adresy portów I/O, UARTA. Jakieś proste przykłady podłączenia np klawiatury 3x3(4x4). Gdzie mogę znaleść taką łączkę?

Bardzo proszę o pomoc.

Wróć do „8051”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości