Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Układ do zabezpieczenia silnika prądu stałego na 8051

Rewus
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 5 mar 2010, o 20:48
Lokalizacja: Baborów

Układ do zabezpieczenia silnika prądu stałego na 8051

Postautor: Rewus » 5 mar 2010, o 20:50

Witam
Mam za zadanie wykonać układ do zabezpieczenia prądowego silnika prądu stałego.
Dane: Moc silnika 1kW, zastosować uk8051 (RAM, ROM zewnętrzne), zasilanie 220dc

Już odwiedziłem google i już posiadłem trochę wiedzy na ten temat niestety projektu nie jestem w stanie sam wykonać dlatego proszę o odrobinę pomocy :)

Wykonanie mojego projektu podzieliłem na 3 etapy:
1) Detekcja wzrostu poboru prądu przez układ i przesłanie informacji do 8051
2) Napisanie programu dla 8051, który po wykryciu zbyt dużego prądu wyśle sygnał do odłączenia zasilania układu
3) układzik który po otrzymaniu sygnału od '51 odłączy zasilanie.

Pierwszy punkt chciałbym zrealizować poprzez wpięcie rezystor w układ zasilania silnika, odczytywać na nim spadek napięcia, który wraz z wartością rezystancji zgodnie z prawem Ohma da prąd w obwodzie silnika. Następnie zastosować przetwornik A/C aby przesłać te informacje do 8051.
Drug punkt narazie omijam na to przyjdzie czas po poskładaniu układu :)
W realizacji trzeciego punktu muszę (chyba) zastosować układ mocy (przekaźnik tranzystor), aby podłączyć silnik do 8051 i nim sterować.

Mój problem polega na tym, że nie wiem jak to wykonać w praktyce, jakich konkretnie elementów użyć i jak powinien poprawnie wyglądać schemat główny.
Jeśli ktoś może mi pomóc to będę wdzięczny.
Pozdrawiam

Wróć do „8051”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości