Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AT89S52+LCD

Awatar użytkownika
Woycek
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2005, o 09:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontaktowanie:

AT89S52+LCD

Postautor: Woycek » 23 maja 2008, o 08:26

Złożyłem prosty układzik jak wyżej i wszystko śmiga jak trzeba...ale mam jeden problem z którym nie bardzo potrafię sobie poradzić..Zasilanie procesora i wyświetlacza rozdzielone jest przy pomocy zwykłych diód prostowniczych, po to aby można było procka zasilać z akumulatorka.Jedno wejście procesora monitoruje napięcie zasilające.I niby do tego momentu jest wszystko OK.Ale po ponownym załączeniu zasilania i odczekaniu 15mS wywołuję procedurę inicjalizacji wyświetlacza i kicha!!!A podczas "pierwszego włączenia urządzonka wszystko jest OK..Czy jest coś o czym nie wiem i powinienem jeszcze zrobić.. Wyświetlacz 2*16 pracuje na 4 bitowej sznie danych,napięcie zasilające jest na tyle podwyższone że spadek napięcia na diodach daje zasilanie dla procka i wyświetlacza 5V..Ma ktoś jakiś pomysł??

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 23 maja 2008, o 08:34

Być może procedura inicjalizacji jest błędna. Kiedyś miałem podobny przypadek, że działała poprawnie tylko po właczeniu zasilania, natomiast reset powodował zwis wyświetlacza.

Awatar użytkownika
Woycek
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2005, o 09:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontaktowanie:

Postautor: Woycek » 23 maja 2008, o 08:48

Procedurka jest OK, kożystam z niej od lat i podczas "walki" z układem robię tak że sztucznie wywołuję na wejściu monitorującym napięcie stan który informuje procka o braku zasilania na wyświetlaczu ale tego napięcia nie wyłączam..i po zmianie stanu na wejściu"że napięcie wróciło"inicjalizacja wyświetlałki się odbywa prawidłowo..problem jest tylko wtedy gdy wyłączę napięcie naprawdę..

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 23 maja 2008, o 08:51

Więc może napięcie "wraca" zbyt wolno i zanim LCD wystartuje to mikrokontroler dawno zakończył inicjalizację. W jaki sposób wykrywasz powrót napięcia?

Awatar użytkownika
Woycek
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2005, o 09:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontaktowanie:

Postautor: Woycek » 23 maja 2008, o 09:15

Wejscie procka zapięte jest do masy rezystorem 5.1 k i bezpośrednio podłączone do wspólnego punktu w którym łączą się anody diód..Tylko że wyświetlałka startuje tylko nie napisałem precyzyjnie że pokazuje głupoty, ale po pewnym czasie "wskakuje" w prawidłowy tryb pracy..dzieje się to jak zaczynam kożystać z klawiszy funkcyjnych podłączonych do procka, procedury obsługi tych klawiszy między innymi wykonują zapis od LCD..

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 23 maja 2008, o 09:21

A próbowałeś zwiększyć czas pomiędzy wykryciem powrotu napięcia a rozpoczęciem procedury inicjalizacji?

Awatar użytkownika
Woycek
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2005, o 09:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontaktowanie:

Postautor: Woycek » 23 maja 2008, o 09:29

No właśnie to mam zamiar zrobić...jak tylko dotrę do mojego warsztaciku to zaraz działam i napiszę co dalej.. :-)

Wstyd się przyznać...w pośpiechu rezystor na wejściu identyfikującym napięcie zamiast do masy zapiełem do plusa :631: a że cały układ to prototyp na płytce uniwersalnej gdzie są tylko punkty lutownicze i cała"sterta kabli" do troszkę mi zajęło znelezienie swego byka..Poza tym wszystko chula jak trzeba..Zamykam temat i dzięki za cenne sugestie :607:

Wróć do „8051”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości