Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

80C537 compare unit -> silnik krokowy

atze
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 8 cze 2005, o 22:06
Lokalizacja: Częstochowa

80C537 compare unit -> silnik krokowy

Postautor: atze » 8 cze 2005, o 22:13

Musze napisać program na Infineon 80C537 sterujący silnikiem krokowym. W programie należy użyć jednostki komparującej. Nie wiem jakie kroki musze realizować w programie żeby tym silnikiem sterować. Na określonych portach mają niby pokazywać sie 1,0 i tylko wystarczy podłączyć silnik przez ULN do procka. Ja bym normalnie wysyłał dane z tablicy na port:

tablica: db 00001001b, 00001100b, 00000110b, 00000011b

i też by było, ale wymogiem programu jest sterowanie z wykorzystaniem jednostki komparującej.

Może ktoś już coś takiego robił i mógłby mi podać jakić schemat działań.

Awatar użytkownika
bis
-
-
Posty: 134
Rejestracja: 12 maja 2005, o 08:11
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: bis » 9 cze 2005, o 08:58

Ogólnie masz rację ale...
Silniki krokowe trzeba rozpędzać, utrzymywać osiągniętą predkość oraz wyhamować. To powoduje że sterowanie bitami portu musi być odpowiednio skorelowane w czasie. Inaczej utracisz możliwość panowania nad aktualną pozycją (będzie gubienie kroków) Czysto programowo mozna to osiągnąć jedynie do stosunkowo niskich częstotliwości a napisanie programu wymagać będzie szczególnej dyscypliny i precyzyjnego liczenia czasu wykonywania wszystkich możliwych dróg wykonania programu. W tym procku można wykorzystać jednostki komparujące do bardziej precyzyjnego(w czasie) sterowania wyjściami. Musisz dokłdadniej przestudiować opis działania tego peryferiala i wybrać taki tryb działana w ktorym najlepiej dasz radę oprogramować to zadanie.

pozdro

Wróć do „8051”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości