Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

rynek wtórny IC

Moderator: Jacek Bogusz

top_nam
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 8 lip 2011, o 10:45

rynek wtórny IC

Postautor: top_nam » 19 lip 2011, o 11:05

Witam,
czy istnieje coś takiego jak rynek wtórny układów elektronicznych? Czy można gdzieś nabyć używane układy? W przypadku tych droższych elementów to mogłoby mieć sens...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: rynek wtórny IC

Postautor: pajaczek » 19 lip 2011, o 13:30

Możesz próbować na allledrogo, jest sporo demontowanych elementów, ale czy to ma sens, im droższy element, tym większe ryzyko, a nigdy nie wiesz, a jakich warunkach był użytkowany, a wadliwy element może uszkodzić nie tylko siebie, ale i pół projektu. Może to mieć sens do testów i badań gdzie godzisz się z tym, że układ może pójść z dymem, ale do urządzenia docelowego, nawet wykonanego jednostkowo...

Napisałeś w tytule IC, stąd taka odpowiedź, ale czasem używa się demobilowych innych podzespołów ja np. używam LCD i innych wyświetlaczy, niektórzy różnych lamp, transformatorów.

Awatar użytkownika
Marcin.K
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 1 lip 2011, o 12:47

Re: rynek wtórny IC

Postautor: Marcin.K » 19 lip 2011, o 15:14

To raczej jako ciekawostka, niż praktyczna porada:
W Malezji, w której w końcu produkuje się niemało komponentów i urządzeń elektronicznych sprzedawanych na całym świecie, w lokalnych sklepach dla elektroników oferowane są masy używanych komponentów. Przed sklepami siedzą panowie, którzy wylutowują podzespoły ze starych urządzeń - telewizorów, radiomagnetofonów i innych odtwarzaczy, ktoś to później segreguje, a gdy wchodzisz do sklepu, pod szklaną ladą widać całe kartony poukładanych, różnorodnych, fachowo wylutowanych układów elektronicznych.
Siła robocza jest tam dosyć tania, stary sprzęt elektroniczny się nie marnuje, a nabywcy mogą tanim kosztem poeksperymentować tworząc prototypy nowych urządzeń lub urządzenia na własne potrzeby. Co ciekawe, patrząc na liczbę takich sklepów (można je znaleźć w bardzo wielu nawet niewielkich miasteczkach), wygląda na to, że zajmowanie się elektroniką jest tam znacznie bardziej popularne niż w Europie. W innych krajach Azji Południowo-wschodniej nie zaobserwowałem tego zjawiska.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: rynek wtórny IC

Postautor: Tomasz Gumny » 19 lip 2011, o 20:18

Kilka lat temu regularnie dostawałem zapytania mailem i telefonicznie po polsku(!) od firmy Chip1 czy nie mam czegoś do upłynnienia. Na www mieli bogaty katalog elementów do odsprzedaży. Potem zmienił się właściciel albo nazwa...

Wróć do „Poszukuję / kupię”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości