Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Modele 3 elementów do PSpice

Moderator: Jacek Bogusz

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Modele 3 elementów do PSpice

Postautor: Darlington » 15 maja 2011, o 18:04

Witam, poszukuję modeli do PSpice 3 elementów, przekopałem google ale nie znalazłem nic ciekawego.

Te elementy to:
- tranzystor 2N4124
- para tranzystorów LM394
- źródło napięcia odniesienia 1,2V LM385

Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu modeli do PSpice tych elementów (wersja PSpice 9.1 jeżeli to potrzebne), lub o podanie zamienników dostępnych w tej wersji PSpice (wersja studencka) lub zamienników mających swoje modele w sieci i łatwych do znalezienia.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: Modele 3 elementów do PSpice

Postautor: rezasurmar » 22 lip 2011, o 13:16

Co do układów referencyjnych to w LTspice są LT1009, LT1021. Może uda ci się "przepisać" do formatu pscice.
Sam poszukuję modelu tranzystora BD249C do ltspice.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Modele 3 elementów do PSpice

Postautor: Darlington » 22 lip 2011, o 17:28

Projekt już dawno obroniłem na 5 więc temat jest już nieaktualny. Użyłem elementów jakie były dostępne w PSpice, a zamiast LM385 dałem źródło napięcia stałego 1,22 V. Układ działał poprawnie.

Ale dzięki za zainteresowanie.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: Modele 3 elementów do PSpice

Postautor: rezasurmar » 23 lip 2011, o 14:09

Nie spojrzałem na datę posta. Swoją drogą, ciekawe czemu tak trudno dziś o pliki spice do elementów. Pamiętam w latach 90" praktycznie do każdego elementu były modele spice.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Modele 3 elementów do PSpice

Postautor: Darlington » 23 lip 2011, o 14:17

Swoją drogą, ciekawe czemu tak trudno dziś o pliki spice do elementów.
Może dlatego, że PSpice stracił na popularności gdy pojawiły się inne, prawdopodobnie lepsze programy o większej funkcjonalności, np. APLAC, Multisim, Altium Designer...

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: Modele 3 elementów do PSpice

Postautor: rezasurmar » 23 lip 2011, o 14:23

No, tak, ale nadal dostępność nawet do popularnych elementów jeżeli chodzi o SPICE jest bardzo mała. Mam PADS, Altiuma, pspice, LTspice i tak nie ma ogromnej ilości "popularnych" części.
Mam wrażenie, że to spowodowane jest bardziej jakimiś durnymi "prawami" i gorszą dostępnością rzetelnej dokumentacji. Pamiętam jeszcze czasy książek w których były schematy wewnętrzne układów scalonych, łącznie z podaniem wartości elementów. Teraz nawet najprostsze źródło napięciowe jest chronione niczym fort nox ;).

Wróć do „Poszukuję / kupię”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości