Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Unitra ZATRA RN 300/1 Regulator Napięcia

Moderator: Jacek Bogusz

Rogall32
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2010, o 14:34
Lokalizacja: Opoczno
Kontaktowanie:

Unitra ZATRA RN 300/1 Regulator Napięcia

Postautor: Rogall32 » 19 gru 2010, o 14:47

Witam. Jestem tutaj nowy na forum dlatego proszę o wyrozumiałość i pomoc. Poszukuję schematu do tego regulatora jak w temacie. Ewentualnie wartości elementów zamontowanych na płytce. Chyba że ktoś z Szanownych forumowiczów podpowie jak rozwiązać ten problem. Regulator podbija napięcie do 230V <w gniazdku mam 205-215V w zalężności od pory dnia> ale po jakimś czasie przekaźniki zaczynają szaleć i następuje lipa, regulator przestaje prawidłowo pracować. Do regulatora podpięty jest tuner radiowy który wymaga stałego napięcia na poziomie 220-230V ze względu na zastosowane w nim wąskie filtry. Niskie napięcie objawia się tym że po jakimś czasie tuner się wycisza.
Z góry dziękuje za wszelka pomoc. [/u]

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 19 gru 2010, o 23:53

Czyli potrzebujesz układu który stabilizowałby napięcie sieci w sposób płynny? Kiedyś w Radioelektroniku był schemat takiego patentu w którym do napięcia sieci dodawane było 30V z wtórnego uzwojenia transformatora, następnie to podwyższone napięcie przekazywane było do obciążenia przez szeregowy układ prostownika Gretz'a, w którego przekątnej wstawiono tranzystor mocy. Tranzystor za pośrednictwem transoptora sterowany był z wyjścia wzmacniacza operacyjnego który mierzył napięcie sieci i odpowiednio rozjaśniał, lub przyciemniał diodę w transoptorze. Na dobrą sprawę można coś takiego sklecić w czasie jednego popołudnia. Dużego obciążenia to nie wytrzyma, ale do 50W powinno wystarczyć.
Ps.
Czy ten tuner nie jest produktem Diory? Chętnie wybadałbym powód takiego zachowania się tego sprzętu. Śledząc fora, zauważyłem że to spory problem którego nikt jeszcze jednoznacznie nie rozwiązał, a do mnie jeszcze taki przypadek nigdy nie trafił.

Rogall32
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2010, o 14:34
Lokalizacja: Opoczno
Kontaktowanie:

Postautor: Rogall32 » 20 gru 2010, o 19:01

Czyli potrzebujesz układu który stabilizowałby napięcie sieci w sposób płynny?
Dokładnie tak jak piszesz. I do tej pory tak miałem używając regulatora. Dodam że wymieniłem w tym regulatorze 3 elektrolity i tranzystor BD 135 który niesamowicie się grzeje. Efekt był taki że regulator pracował przez 1,5h bez zarzutów, później tak jak napisałem wcześniej zaczęły "grać" przekaźniki i po słuchaniu radia. Wyłączyłem regulator na jakieś 15min. Po ponownym załączeniu pracował przez pół godziny poprawnie i znów to samo, a w tej chwili działa max. 10 minut i ten sam efekt.
Czy ten tuner nie jest produktem Diory?
Nie jest to tuner SONY ST-S390 modyfikowany, ma zamontowane wąskie filtry <3x110 kHz + 1x50 kHz> i głównie służy do odbioru DX-ingu. Przed wymianą filtrów nie było żadnych problemów i nawet nie zachodziła potrzeba stosowania regulatora. Moc tego tunera to 20W .Posiadam również drugi tuner Sony XDR-F1HD też z wąskimi filtrami<oryginalnie> i też ten sam efekt czyli wyciszanie się tunera przy niskim napięciu czy też jego wahaniach.

Co proponujesz? bo ja już nie mam sił :639: Możesz powiedzieć coś więcej o tym układzie o którym pisałeś jakiś schemat, chociaż nie ukrywam że zależy mi również na usunięciu problemu w samym regulatorze.
Pozdrawiam.

Rogall32
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2010, o 14:34
Lokalizacja: Opoczno
Kontaktowanie:

Postautor: Rogall32 » 29 gru 2010, o 18:45

Minęło trochę czasu i nic, w dalszym ciągu żadnych podpowiedzi w temacie. Kolejne forum na którym problem pozostaje bez odpowiedzi i pomocy. Szkoda :602:

Awatar użytkownika
Statyk
-
-
Posty: 169
Rejestracja: 20 paź 2009, o 23:32
Lokalizacja: GPS

Postautor: Statyk » 1 sty 2011, o 08:05

Myślisz że to takie proste? Przekopanie nie indeksowanego archiwum skanów polega raczej na poszukiwaniu igły w stogu siana, jednak po wielu trudnościach (również tych z pamięcią) - jest. Układ działa, bo kiedyś (lata osiemdziesiąte) już go zmontowałem.

Wszystkiego najlepszego z Nowym Rokiem.
Załączniki
Stabler_AC.png

Wróć do „Poszukuję / kupię”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości