Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Czujnik pracy wentylatora

Moderator: Jacek Bogusz

wbat
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 7 paź 2009, o 12:29
Lokalizacja: warszawa

Czujnik pracy wentylatora

Postautor: wbat » 7 paź 2009, o 12:37

Witam,

Ma ktoś może schemat (lub pomysł na schemat) czujnika pracy wentylatora, który spełniałby opisane poniżej zadanie?

Chodzi o w miarę prosty układ, który będzie czuwał na tym czy wentylator się wogóle kręci. Nie chodzi mi o liczenie obrotów tylko o sam fakt czy się kręci czy nawalił i stoi (pełen wypas jakby można było zadać minimalną ilość obr/min - niekoniecznie dokładnie ale zgrubnie np. mniej niż 100, 200 czy 400obr/min = alarm. Czasami bywa tak że cooler kręci się żółwim tempem ale jednak się kręci).

Wizualnie widziałbym to tak, że jeśli wentylator się obraca, to pali się dioda zielona - jeśli się nie kręci to dioda czerwona (+ewentualnie buzzer).

Wentylator z PC oczywiście jest na trzech przewodach.

pozdrawiam,
wbat

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 7 paź 2009, o 15:21

Wentylator z PC oczywiście jest na trzech przewodach.
Skoro jest na 3 przewodach, to na 3-cim (bodajże żółtym) masz impulsowo podane rzeczywiste obroty wentylatora.

wbat
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 7 paź 2009, o 12:29
Lokalizacja: warszawa

Postautor: wbat » 7 paź 2009, o 17:18

Ja wiem, że jest to oczywista oczywistość ale niestety jestem elektronicznym ignorantem :605:
Zbudować coś na podstawie gotowego schematu potrafię - chociaż tyle mam umiejętności.

Dlatego proszę mądrzejszych od siebie o pomoc w zaprojektowaniu takiego schematu i dobraniu odpowiednich elementów. Dla fachowców to pestka a dla mnie przeszkoda nie do przejścia.

Awatar użytkownika
j_bravo
-
-
Posty: 189
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 16:30
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: j_bravo » 7 paź 2009, o 17:34

Po wpisaniu w google hasla "wentylator czujnik obrotow"
na 2 miejscu wyskoczył link:
http://osowa.foke.pl/~damkru/2/czujnikCPU.pdf
Prosty układ i to bez procesora ;P

wbat
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 7 paź 2009, o 12:29
Lokalizacja: warszawa

Postautor: wbat » 7 paź 2009, o 18:56

Tak, wiem - widziałem ten schemat wcześniej.

Nie wiesz czy zamiast tego L1 (dławik) mogę podpiąć żółty (trzeci) kabelek z coolera?

Awatar użytkownika
j_bravo
-
-
Posty: 189
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 16:30
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: j_bravo » 8 paź 2009, o 16:05

Można próbować. Tylko musisz pokombinować z wartościami elementów wejściowych.

Wróć do „Poszukuję / kupię”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości