Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Opóźniacz wyłączania wentylatora w PC [głupie pytanie] ;)

Moderator: Jacek Bogusz

Geminek
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 25 sie 2005, o 21:20
Lokalizacja: Nowa Aleksandria

Opóźniacz wyłączania wentylatora w PC [głupie pytanie] ;)

Postautor: Geminek » 25 sie 2005, o 21:51

Witam.
Poszukuje układu (lub chociaż pomysłu), który po wyłączeniu komputera jeszcze przez jakąś minutę lub dwie (albo dopóki temperatura procesora nie spadnie poniżej jakiejś wartości) będzie kręcił wentylatorami w komputerze (od procesora, zasilacza, grafiki i jeszcze jednym lub dwoma). :)
Jakiś tam pomysł już mam. Zasilacz przez cały czas daje napięcie +5VSB. Można by tu podpiąć przetwornicę 5V/12V i podpiąć pod nią wentylatory. Trzeba by jeszcze dołożyć coś, żeby ten "układ" włączał się dopiero jak zniknie 12V (czyli komp się wyłączy), a wyłączał jak będziemy chcieli włączyć komputer zanim się układ sam wyłączy.
A może zamiast przetwornicy lepiej będzie "wpiąć" się gdzieś w zasilacz? Ktoś z Was może już myślał nad czymś takim? Może macie jakieś pomysły usprawnienia lub jakieś rady? Czy może jest już jakiś "kit"??? :?
Szukałem na necie i na innych forach odpowiedzi, ale jakoś nic nie znalazłem...

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 25 sie 2005, o 22:54

W najprostszej wersji widzialbym to tak jak na rysunku. Po zaniku napiecia 5V kondensator sie rozładowuje jeszcze przez jakiś czas zalezny od wartości R2 i pojemnosci kondensatora. jak sie rozładuje to tranzystor sie zatyka i po wszystkim. Ale wentylator jest w tym układzie cały czas podpiety do VSB, wiec musiałaby to być jakas pieciowoltowa wersja wentylatora, no chyba, ze Ci wystarcza te obroty które bedzie maił zwykły wentylator przy 5 woltach.
Załączniki
bez tytułu.JPG
(5.63 KiB) Pobrany 1178 razy

Geminek
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 25 sie 2005, o 21:20
Lokalizacja: Nowa Aleksandria

Postautor: Geminek » 26 sie 2005, o 09:47

5V wersja wentylatora odpada, bo chcę (chciałbym) to podpiąć pod obecne wentylatory. Poza tym już próbowałem podpinać wentylatory 12V pod 5V i szczerze mówiąc to na początku myślałem, że może być, ale potem stwierdziłem, że jednak za wolno się kręcą i w zasadzie to nic by mi nie dały. Łączyłem też kilka kondensatorów razem, żeby wentylator się dłużej kręcił, ale doszedłem tylko do 35 sekund na jednym wentylatorze. No i w miare jak się kondensatory rozłądowywały wentylator się coraz wolniej kręcił, więc pomysł z podpięciem wentylatorów (cały czas zaznaczam, że będzie ich kilka!) tylko pod kondensator raczej odpada... Tu musi być coś co da 12V - stad pomysl o przetwornicy...

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 26 sie 2005, o 10:12

hmm
kilka wentylatorów pod VSB :> A zasilacz to wytrzyma, bo wydaje mi sie, ze VSb ma niewielką wydajność pradową.

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty: 118
Rejestracja: 5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja: ~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 26 sie 2005, o 14:52

Odcinasz od płyty głównej kabel włączający zasilacz i tak:
kabel włączający zasilacz :arrow: R :arrow: C :arrow: GND
kabel włączający zasilacz :arrow: -DIODA+ :arrow: 5V
kabel włączający zasilacz :arrow: -DIODA+ :arrow: przycisk :arrow: 5V OFF
a i wszystkie wentylatory pod 12V i działa :mrgreen:

Wróć do „Poszukuję / kupię”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości