Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Mini solar panel PV

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Mini solar panel PV

Postautor: ACeK » 25 wrz 2013, o 14:49

Obrazek Kupilem ostatnio na Ebay 40 malych slonecznych celi o wymiarach 52x19mm, tabbing przewod oraz pisak :P
IMG_2359.png
Elementy na solar panel.
Pierwsze co trzeba zrobic to przygotowac odcinki tabbing wire ktore so dolutowane do cel :idea: Pisakiem rozprowadzamy flux w miejscu gdzie bedzie przylutowany przewod. Cyna nie jest potrzebna ale trzeba dbac o czystosc grota lutownicy. Ja zaczynam zawsze od strony swiatloczulej.
IMG_2369.png
Wtrakcie lutowania.
Trzeba obchodzic sie bardzo delikanie z cela ma ma grubosc okolo dwuch wlosow. Mimo ze obchodzielem sie jak z jajkiem jeden element zlamalem :cry: Wczesniej jak sprawdzalem napiecie na poszczegolnych celalach ten ktory uszkodzilem mial najwieksze napiecie. Napiecia na celach przy slabym swietle mialy duza rozrzutnosc 100 do 210 mV.
IMG_2370.png
Zlamana jedna cela :(
Cele mozna laczyc szeregowo lub rownolegle tak jak zwykle baterie. Gorna powierzchnia to minus a dolna plus.
IMG_2384.png
Napiecie na panelu bez obciazenia.
Dzis jest pochmurnie mimo to napiecie na 40 celach wynosi okolo 21V
IMG_2385.png
Prad jakim jest ladowana bateria.
Piersza proba z bateria lit-ion ze starej bateri od laptopa. Bateria byla bardzo rozladowana 1.08V wiec bylem ciekawy czy juz bateria jest w krainie szczesliwych lowow :twisted: (zalecane napiecie rozladowania 3V) jednak na szczescie w baterii nie zrobily sie zadne zwarcia i powoli zaczela sie ladowac pradem okolo 35mA :P
IMG_2386.png
Napiecie na baterii.
Napiecie w czasie ladowania spadlo z 21V do 3.19V. Wiem wiem ze trzeba bardzo uwazac i nie przekroczyc 4.2V. Ja nawet wole nie ladowac do pelna tylko do 3.95V dzieki czemu ilosc cykli ladowania jest o wiele wieksza :idea:

Parametry jednej celi

Kod: Zaznacz cały

moc 0.14W max prad 0.28A napiecie 0.5V sprawnosci okolo 16%
Na razie :no: ma obudowy to znaczy jest dwie na szyby po starych skanerach. Wszedzie zalecaja uzyc EVA ale ceny :roll: Dlatego na razie jest jak jest Obrazek

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Mini solar panel PV

Postautor: Adam Tatuś » 25 wrz 2013, o 15:51

A dlaczego nie kupiłeś paneli w całości? Znalazłem 6V/2W za 15PLN, 6V/3W za ok.20PLN są też mniejsze, a przesyłka gratis.

PS.W EP pojawi się za jakiś czas moja ładowarka Solar/USB - Lipo z przetwornicą 5V - taki bank energii do podładowania telefonu, zabawy z Arduino na placu itp.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Mini solar panel PV

Postautor: ACeK » 25 wrz 2013, o 17:13

Obrazek Dlaczego? Bo wczesniej kupilem cele 3x6 bez tabbing wire (bo jest drogi) :idea: pomyslalem ze pelno mam roznych kabelkow to jakos to polutuje :twisted: Jak juz mialem cele w reku zobaczylem jaka to cieniutka plytka :o od razu mi przeszlo lutowanie kabelkow. Szukajac tabbing wire znalazlem taniej z 40 celami oraz pisak :P A ze to wszystko takie delikatne dla treningu zaczolem od mniejszych Obrazek
Załączniki
IMG_2387.png

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Mini solar panel PV

Postautor: Adam Tatuś » 25 wrz 2013, o 19:31

Mój zestaw z 3W ogniwem wygląda tak:
Lipo_CHG_Solar_SET.jpg
ładuje z solarka mniejszym prądem, z ładowarki USB większym, a przetwornica podwyższająca daje 5V na USB, szczegóły w EP :)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Mini solar panel PV

Postautor: MatyAS » 25 wrz 2013, o 19:54

Adam Tatuś -> to ten panel za 20 zeta? Wygląda naprawdę tak w realu jak na zdjęciu? Jeśli tak, to zabawa w samodzielne składanie z pojedynczych ogniw, to sztuka dla sztuki... :o

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Mini solar panel PV

Postautor: Adam Tatuś » 25 wrz 2013, o 20:13

Tak to ten za 20PLN. Teraz € nieco podrożało i ceny są niestety nieco wyższe.

http://www.ebay.pl/itm/6v-2w-mini-solar ... 3a829ce7ac

ale przy odrobinie cierpliwości i licytacji można kupić nieco taniej. Panele są fajne bo zamontowane na pcb, z wyprowadzeniami do lutowania i ochronną warstwą nad ogniwami, całość ma ok 2mm grubości oraz możliwość grupowania szeregowego i równoległego większej ilości płytek.

Ten 3W nawet jak leży pod lampą warsztatową (halogen) podładowuje akumulatorek kilkunastoma mA.

A tutaj moja 3W z wtyczką USB:

http://www.ebay.pl/itm/6v-3w-monocrysta ... 3cd4dd1499

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Mini solar panel PV

Postautor: ACeK » 26 wrz 2013, o 14:17

Obrazek Dzis test w sloncu :P napiecie na samej baterii 23V po podlaczeniu ogniwa spada na 3.7V.
IMG_2392.png
Za to prad 140mA przy lezacym panelu.
IMG_2391.png
Ukierunowany panel dawal juz 240mA. Pamietac tez trzeba zeby solar mial diode blokujaca Obrazek
IMG_2395.png
Polaczenie szeregowo-rownolegle napiecie na baterii bez zmian ale prad juz 480mA.

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości