Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Listwa zasilająca

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Listwa zasilająca

Postautor: rafal.220 » 4 sie 2013, o 13:52

Obrazek

Witam wszystkich fascynatów własnych projektów, którzy wolnym czasem lubią sobie pomajsterkować przy elektronice.

Dziś pragnę zaprezentować uniwersalną listwę zasilającą, która sprawdzi się nie tylko w inteligentnych domach, ale może być przydatna w sytuacji kiedy potrzebujemy przypisania określonej funkcji do tradycyjnego gniazda sieciowego tj.
- czas
- prąd
- zdalne sterowanie
- temperatura

Budowa urządzenia:
- Obudowa
- 5 Przełączników dwubiegunowych 16A
- 4 sieciowe gniazda panelowe z uziemieniem 16A
- Gniazdo sieciowe 16A z komorą bezpiecznikową. (bezpiecznik 10A)
- 4 przekładniki prądowe (montaż PCB)
- 4 przekaźniki mocy
- 4 kondensatory MKT w obwodzie każdego z gniazd + 4 warystory ochronne
- 3 warystory ochronne na wejściu zasilania (pomiędzy L i N, pomiędzy L i PE oraz N i PE )
- Transformator toroidalny 2 X 12V
- 2 Stabilizatory napięcia 7812 oraz 7824
- 2 Wzmacniacze LM324
- ATmega32
- zegar RTC
- zewnętrzny cyfrowy czujnik temperatury
- wyświetlacz 4 X 20 znaków
- przejściówka z USB na RS232
- 2 super kondensatory (potrzymanie zegara RTC)
- Odbiornik IR
- pozostałe elementy pomocnicze typu: bezpieczniki, rezystory, kondensatory, tranzystory

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A teraz kilka sów na temat samego softu.

- Bardzo proste oraz intuicyjne menu (podobne jak w telefonach komórkowych starszego typu)
- Obsługa cyfrowego czujnika temperatury, zegara RTC, oraz odbiornika IR
- Elastyczność (możliwość indywidualnego programowania każdego z gniazd )
- Możliwość przypisania zmiennej IR dla załącz jak również dla wyłącz (zmienną można wprowadzić ręcznie jak również automatycznie po przez wybór przycisku w pilocie)
- Możliwość ustawienia temperatury dla załącz oraz dla wyłącz
- Możliwość ustawienia daty oraz czasu dla załącz lub dla wyłącz
- Możliwość skojarzenia z prądem wybranego gniazda dla załącz oraz dla wyłącz (funkcja jest przydatna np. przy oszczędzaniu energii, czyli po wyłączeniu komputera zostanie odcięte zasilanie dla monitora)
Dzięki tej funkcji można także ustawić odpowiednią selekcję. (np. GN2 zależne od GN1, a z kolei GN3 zależne od GN2 gdzie GN4 będzie zależne od GN3.)
Posługując się tą funkcją należy pamiętać o tym, by nie prowadzić do pętli (np. GN2 zależne od GN1 gdzie GN1 będzie zależne od GN2)
- Możliwość wprowadzenia stanu "normalnie załącz" oraz "normalnie wyłącz".
-Wszystkie wprowadzone zmiany przez użytkownika są zapisywane w pamięci EPROM po ostatnim zatwierdzeniu
- Panel oficjalny wyświetla datę, czas, temperaturę z czujnika DS18B20, sumę prądów oraz prądy poszczególnych gniazd.
Ponadto w ATmega32 jest zaprogramowany proces automatycznej zmiany zakresów pomiarowych (podobnie jak w multimetrach), dzięki czemu uzyskujemy większą rozdzielczość przetwarzania analogowych wartości z wbudowanego ADC.
Zaprogramowana jest także sygnalizacja akustyczna wskazująca na brak, bądź błąd czujnika DS18B20. (Sygnalizacja jest aktywna jedynie w przypadku skojarzenia dowolnego z gniazd z czujnikiem temperatury)
Zaprogramowałem także oszczędny na pamięć algorytm umożliwiający szybką edycję liczby przy pomocy kursora.
Dla próby zastosowałem zewnętrzny zatrzask wartości analogowych (sprowadzenie próbkowania do podobnych wartości) obsługiwany przez specjalnie dedykowany proces synchronizujący moduł pomiarowy na LM324 z przetwornikami ADC oraz przekazem informacji do dalszych procesów w tzw. kółku logicznym (odświeżanie zatrzasków zewnętrznych/ przekaz wartości/wewnętrzny zatrzask wartości ADC)
Nawet nieźle się sprawuje ta metoda pomiarowa (mam dość szybkie oraz stabilne próbkowanie w przebiegu sinusoidalnym)
Generalnie takie rzeczy realizuje się inaczej, no ale ja chciałem zrobić coś po swojemu. (heh nawet działa :D)

Oprogramowanie zostało napisane (narysowane) w Vamgrafie okazujące jego możliwości dla tych którzy zaczynają swoja przygodę z mikrokontrolerami.

Obrazek Obrazek

Tutaj znajduje się link do prezentacji, przedstawiający klika z funkcji programu:
http://www.youtube.com/watch?v=n_tIvvnD-tI

Uwaga: schematu nie wstawiam, ponieważ PCB rysowałem pisakiem z pamięci. (w razie pytań udzielę pomocnych odpowiedzi)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca

Postautor: MatyAS » 4 sie 2013, o 14:35

Wspaniały projekt. Świetne, estetyczne wykonanie. Wiele niezwykle pożądanych funkcji. Gratuluję.
Zastanawia mnie tylko czemu to służy?
Bo jeśli:
Możliwość skojarzenia z prądem wybranego gniazda dla załącz oraz dla wyłącz (funkcja jest przydatna np. przy oszczędzaniu energii, czyli po wyłączeniu komputera zostanie odcięte zasilanie dla monitora)
To u mnie taka możliwość jest zrealizowana znacznie prościej - w zasilaczu dołożyłem przekaźnik na 12 V załączany w chwili włączenia komputera, a zasilający dodatkowe gniazdo wyjścia zasilania (niektóre zasilacze miały taką opcję fabrycznie montowaną już dawno).

Ale - tu przyznaję - estetyka wnętrza Kolegi wyłącznika jest powalająca na kolana - wszystko pięknie poukładane, pospinane kabelki, ładnie poprowadzone wiązki. Trochę rażą jedynie (mnie oczywiście - Kolega może mieć inne zdanie) te przekaźniki ustawione "na sztorc" - są jakoś przyklejone? A co gdy np. wypalą się styki i trzeba będzie wymienić?
Co bym zrobił inaczej... Jednostkę sterującą (czyli całą tę "skrzynkę") odłączyłbym od gniazd. W takim wypadku funkcja "inteligentnego domu" miałaby jakiś sens - bo niby poco i jak ciągnąc do skrzynki wszystkie kable od urządzeń jakimi chcesz sterować, zamiast wyprowadzić od razu kable do nich w instalacji (Należałoby oczywiście taką wcześniej wykonać).
Dziś pragnę zaprezentować uniwersalną listwę zasilającą, która sprawdzi się nie tylko w inteligentnych domach, ale może być przydatna w sytuacji kiedy potrzebujemy przypisania określonej funkcji do tradycyjnego gniazda sieciowego tj.
- czas
- prąd
- zdalne sterowanie
- temperatura
Można prosić o wytłumaczenie w jaki sposób chce Kolega realizować sprawdzanie temperatury na przykład? W jaki sposób jest realizowana ta funkcja? A ściślej - w jaki sposób można "temperaturę przypisać do gniazda" - bo tak wynika z Kolegi opisu.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca

Postautor: rafal.220 » 4 sie 2013, o 15:34

To u mnie taka możliwość jest zrealizowana znacznie prościej - w zasilaczu dołożyłem przekaźnik na 12 V załączany w chwili włączenia komputera, a zasilający dodatkowe gniazdo wyjścia zasilania (niektóre zasilacze miały taką opcję fabrycznie montowaną już dawno).
Zgadza się.
Tą funkcję zamieściłem z tego względu, że do gniazdka może być podłączone zupełnie coś innego.
Np. telewizor którego wyłączenie rozłączy zasilanie np. DVD (prąd łatwo można określić bowiem jest na bieżąco wskazywany, i wiemy jaka jest jego wartość w stanie czuwania, czy też pracy określonego urządzenia )
Trochę rażą jedynie (mnie oczywiście - Kolega może mieć inne zdanie) te przekaźniki ustawione "na sztorc" - są jakoś przyklejone? A co gdy np. wypalą się styki i trzeba będzie wymienić?
To są przekaźniki do montażu PCB (nie są klejone)
Obwód cewki jak również styki są wyprowadzone od dołu. (co do styków, to skorzystałem z komfortu i użyłem konektorów )
W razie wymiany wystarczy odkręcić PCB od obudowy, oraz rozlutować przekaźnik
Co bym zrobił inaczej... Jednostkę sterującą (czyli całą tę "skrzynkę") odłączyłbym od gniazd. W takim wypadku funkcja "inteligentnego domu" miałaby jakiś sens - bo niby poco i jak ciągnąc do skrzynki wszystkie kable od urządzeń jakimi chcesz sterować, zamiast wyprowadzić od razu kable do nich w instalacji (Należałoby oczywiście taką wcześniej wykonać).
Bez przesady ta listwa jest przeznaczona do zasilania urządzeń w swoim otoczeniu. W inteligentnym domu podobnymi listwami można zarządzać zdalnie z jednostki centralnej po motbus bądź USB.
Można prosić o wytłumaczenie w jaki sposób chce Kolega realizować sprawdzanie temperatury na przykład? W jaki sposób jest realizowana ta funkcja? A ściślej - w jaki sposób można "temperaturę przypisać do gniazda" - bo tak wynika z Kolegi opisu.
Zgadza się małe niedopatrzenie z mojej strony.. (nie wrzuciłem jednego zdjęcia ilustrującego zewnętrzny czujnik temperatury)
Oto uzupełnienie braków:

Obrazek

Funkcję realizuje się w następujący sposób:
Strzałeczką wybieramy gniazdo które nas interesuje, następnie z menu wybieramy wartość temperatury, po czym ustawiamy jej wartość dla załącz oraz dla wyłącz. Jak wiadomo im większa różnica pomiędzy tymi wartościami, tym większa histereza. (na filmiku który zamieściłem jest to zaprezentowane, z tym że jakość nagrania jest do niczego, i nie wiele widać... )

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca

Postautor: MatyAS » 4 sie 2013, o 17:08

To są przekaźniki do montażu PCB (nie są klejone)
Zwracam Honor.
ta listwa jest przeznaczona do zasilania urządzeń w swoim otoczeniu.
Chodziło mi bardziej o to, że jeśli już "inteligentny dom"; to takich "skrzynek" powinno być zdecydowanie więcej. Z czterema gniazdkami (i jedną skrzynką) można mówić raczej o sztuce dla sztuki. No i (jeśli zamierzasz rozbudować sieć instalacji) wypadałoby pomyśleć o możliwości sterowania mocą - jasnością lamp, na przykład.
Strzałeczką wybieramy gniazdo które nas interesuje, następnie z menu wybieramy wartość temperatury, po czym ustawiamy jej wartość dla załącz oraz dla wyłącz.
Jeśli ma to być do sterowania wentylatorem/klimatyzatorem na zasadzie on/off - OK. Ale jeśli coś bardziej wymagającego - piec CO na przykład? Czy można zamiast czujnika temperatury (termopara, czy termistor lub dioda?) zastosować np, fotoelement ? Miałbyś możliwość otwierania/zamykania rolet/ żaluzji itp.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca

Postautor: rafal.220 » 4 sie 2013, o 18:20

Chodziło mi bardziej o to, że jeśli już "inteligentny dom"; to takich "skrzynek" powinno być zdecydowanie więcej. Z czterema gniazdkami (i jedną skrzynką) można mówić raczej o sztuce dla sztuki. No i (jeśli zamierzasz rozbudować sieć instalacji) wypadałoby pomyśleć o możliwości sterowania mocą - jasnością lamp, na przykład.
Zgadza się, dlatego też listwa została wyposażona w gniazdo USB.
Co prawda na chwilę obecną przez USB można wgrywać jedynie softa, ale jest już nowa wersja Vamgrafa która umożliwia także wymianę informacji z mikrokontrolerem jak również komunikację pomiędzy dwoma M32.
Co do sterowania mocą, to też nie widzę problemu, z tym że taką opcję bardziej bym widział w jakimś kontrolerze oświetlenia. (w tym przypadku użytkownik musiał by znać podstawy elektrotechniki. Nieumiejętne posługiwanie się taką możliwością jest najmniej wskazane, jak również może doprowadzić do awarii podłączonego odbiornika)
Jeśli ma to być do sterowania wentylatorem/klimatyzatorem na zasadzie on/off - OK. Ale jeśli coś bardziej wymagającego - piec CO na przykład? Czy można zamiast czujnika temperatury (termopara, czy termistor lub dioda?) zastosować np, fotoelement ? Miałbyś możliwość otwierania/zamykania rolet/ żaluzji itp.
Wszystko zależy od potrzeb. (w tym przypadku ograniczają mnie zasoby takiego mikrokontrolera, chodź nie ukrywam, że przy wykorzystaniu najnowszych technologii była by taka możliwość. )
Co do zastosowania elementu pomiarowego (czujnika) to wszystko zależy od sposobu przetwarzania sygnału (ostatecznie sam mikrokontroler i tak dostanie informację w postaci cyfrowej bądź analogowej, przeliczonej na mierzoną wartość tj. ciśnienie, temperatura, przepływ itp.)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca

Postautor: MatyAS » 6 sie 2013, o 11:14

Co do sterowania mocą, to też nie widzę problemu, z tym że taką opcję bardziej bym widział w jakimś kontrolerze oświetlenia. (w tym przypadku użytkownik musiał by znać podstawy elektrotechniki. Nieumiejętne posługiwanie się taką możliwością jest najmniej wskazane, jak również może doprowadzić do awarii podłączonego odbiornika)
Zaraz... czegoś chyba nie rozumiem, albo nie nadążam za Twoim sposobem myślenia:
Żądasz posiadania prawa jazdy od kierującego hulajnogą?
Co ma instalacja do umiejętności użytkownika? Chyba nie chcesz powiedzieć, ze przysłowiowy Kowalski ma brać się za wykonywanie instalacji elektrycznej skoro się na tym nie zna? Nie ma uprawnień? Dimmer jako taki ma ścisłe przeznaczenie, więc CHYBA jest jasne, że nie można sterować mocą tam, gdzie to nie jest możliwe - chociażby ze względów bezpieczeństwa. Zamiast czepiać się czegoś - zastanów się nad tym co napisałem - nie każę przecież niczego robić komuś kto się na czymś nie zna. Jeśli tworzysz układy wykonawczo- sterujące do "Inteligentnego Domu" - chyba nie zamierzasz produkować i sprzedawać Kowalskim takich urządzeń - bo po prostu sobie z instalacją nie poradzi, albo skończy się tragicznie taki "eksperyment". W sklepie można kupić (jako przeciętny Kowalski - użytkownik, a nie elektryk ) urządzenia o ściśle określonym przeznaczeniu - tak jakbyś chciał sprzedawać listwy zasilające do komputerów z przeznaczeniem do mikrofalówek... Kto z normalnych użytkowników instalacji w swoim "M" bierze się za takie rzeczy jak wymiana instalacji? No właśnie. Jeśli już się ktoś bierze - to albo się po prostu na tym zna i wie co do czego i po co, albo robi to na własne ryzyko - ryzyko porażenia, pożaru lub śmierci nawet.
Reasumując - Użytkownikowi guzik do tego JAK steruje się mocą (jakim sposobem) - ma mu się ściemniać/rozjaśniać żarówka w żyrandolu, albo innej lampce. A czy jest to starowanie fazowe, grupowe czy PWM - co go to może obchodzić? ?
A chyba (przynajmniej mam taką nadzieję...) nie zamierzasz stosować swojej instalacji jako zwykłego przedłużacza z kilkom gniazdkami - wpinanymi w istniejącą już instalację ścienną - bo to akurat z ideą "Inteligentnego Domu" nie ma nic wspólnego.
Czy można zamiast czujnika temperatury (termopara, czy termistor lub dioda?) zastosować np, fotoelement ?
nie ukrywam, że przy wykorzystaniu najnowszych technologii była by taka możliwość.
Czy aby na pewno wiesz o czym piszesz? Jakie "najnowsze technologie" - Fotokomórkę wynaleziono w zeszłym stuleciu, a jej sposób praktycznego zastosowania w sterowaniu niewiele później. Zresztą - sam piszesz:
sam mikrokontroler i tak dostanie informację w postaci cyfrowej bądź analogowej, przeliczonej na mierzoną wartość tj. ciśnienie, temperatura, przepływ itp.
- Więc? Co ma tu do rzeczy "najnowsza technologia"? Może dla Ciebie - dla wszystkich innych to technologia stosowana i znana od dziesięcioleci.
Ostatnio zmieniony 8 sty 2015, o 10:33 przez MatyAS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca

Postautor: rafal.220 » 6 sie 2013, o 11:35

- Więc? Co ma tu do rzeczy "najnowsza technologia"? Może dla Ciebie - dla wszystkich innych to technologia stosowana i znana od dziesięcioleci.
O zasoby mikrokontrolera (to urządzenie, to nie walizka dla James Bonda, że oprócz gniazdek będzie fruwać nagrywać, odważać, a w razie potrzeby zrobisz z niej kałacha)
Zrób więcej funkcji na prostym ATmega32 to pogadamy, bo na razie wydziwiasz kosmos, a sam niczego nie wstawiasz do DIY...

Co do sterowania mocą, to już powiedziałem wcześniej. (coś takiego jest zbędne w listwie zasilającej )

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca

Postautor: MatyAS » 6 sie 2013, o 14:36

O zasoby mikrokontrolera (to urządzenie, to nie walizka dla James Bonda, że oprócz gniazdek będzie fruwać nagrywać, odważać, a w razie potrzeby zrobisz z niej kałacha)
To ma być merytoryczna odpowiedź? Jakoś mnie nie śmieszy.
Zrób więcej funkcji na prostym ATmega32 to pogadamy,
A czy ja napisałem gdzieś, ze ja bym to zrobił lepiej? Nie? To o co chodzi?
bo na razie wydziwiasz kosmos,
Rozumiem, że to jest wyjaśnienie - nie potrafisz inaczej, więc uważasz, że inni wydziwiają. Bardzo kulturalne wyjaśnienie na konkretne pytanie; a właściwie nawet nie pytanie, a sugestię rozbudowy i zwiększenia możliwości.
sam niczego nie wstawiasz do DIY...
Nie wiedziałem, ze jest tu jakiś przymus...? A nawet jeśli nie wystawiam; czy jest to argument o tym, że nie mogę podpowiedzieć, zapytać?
Co do sterowania mocą, to już powiedziałem wcześniej. (coś takiego jest zbędne w listwie zasilającej )
Albo listwa zasilająca, albo "Inteligentny dom" -
Dziś pragnę zaprezentować uniwersalną listwę zasilającą, która sprawdzi się nie tylko w inteligentnych domach, ale może być przydatna w sytuacji kiedy potrzebujemy przypisania określonej funkcji do tradycyjnego gniazda sieciowego
Nie obiecuj czegoś, czego nie jesteś w stanie zapewnić.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca

Postautor: rafal.220 » 6 sie 2013, o 15:10

Nie obiecuj czegoś, czego nie jesteś w stanie zapewnić.
Zapewniłem to co jest nadmienione w opisie.
Albo listwa zasilająca, albo "Inteligentny dom" -
Nie spotkałem inteligentnego domu w którym po za oświetleniem oraz ogrzewaniem w gniazdach zasilających było by zaimplementowane sterowanie PWM
Nie wiedziałem, ze jest tu jakiś przymus...? A nawet jeśli nie wystawiam; czy jest to argument o tym, że nie mogę podpowiedzieć, zapytać?
Rozumiem, że to jest wyjaśnienie - nie potrafisz inaczej, więc uważasz, że inni wydziwiają. Bardzo kulturalne wyjaśnienie na konkretne pytanie; a właściwie nawet nie pytanie, a sugestię rozbudowy i zwiększenia możliwości.
A czy ja napisałem gdzieś, ze ja bym to zrobił lepiej? Nie? To o co chodzi?
To ma być merytoryczna odpowiedź? Jakoś mnie nie śmieszy.
W pewnym momencie twoja dyskusja wykroczyła po za ramy tego projektu więc o co ci chodzi ?
Jeśli mowa o dalszej rozbudowie, to mam o wiele ciekawsze pomysły niż implementacja nie zbyt taniego przetwornika power sinus, zwłaszcza analizując potrzebę instalacji sterowania mocą w "przedłużaczu"

3.1.11.
3.1.14.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca

Postautor: MatyAS » 6 sie 2013, o 19:18

Wisi mi to czy się do moich rad zastosujesz, czy w ogóle weźmiesz je pod uwagę. Ba! - Jestem pewien, ze nie. Ty wszak jesteś najmądrzejszy i najwspanialszy. Nie będę więc tego podważał. Czuj się dobrze w swoim małym światku własnych wyobrażeń i własnych interpretacji rzeczywistości.
Chciałem po przyjacielsku pomóc, zasugerować (być może równie ciekawe) rozwiązania - nie da się.
Rób więc jak sam sobie wymyśliłeś; skoro każda moja wypowiedź jest dla Ciebie powodem do walki na sztylety, ( :535: ) nie mam co próbować nawet czegokolwiek doradzić. :no:
Żegnam więc. :lol: :516:

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca

Postautor: rafal.220 » 6 sie 2013, o 19:38

Chciałem po przyjacielsku pomóc, zasugerować (być może równie ciekawe) rozwiązania - nie da się
Jeśli chcesz zasugerować (zrealizować) swój pomysł, to załóż swój temat. (ten projekt jest już skończony, a więc oftop typu: "coby było jak by było" jest nie na miejscu, oraz wprowadza chaos względem postronnych osób... )

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca

Postautor: MatyAS » 7 sie 2013, o 13:05

Wisi mi to czy się do moich rad zastosujesz, czy w ogóle weźmiesz je pod uwagę.
Chciałem po przyjacielsku pomóc, zasugerować (być może równie ciekawe) rozwiązania
Masz Kolego niebywały dar.
Dar odczytywania z treści tylko tych fragmentów, jakie uważasz za istotne.
Może (wiem - jest to niemożliwe w Twoim wypadku) gdybyś spróbował czytać całość i do całości się odnosić - byłoby lepiej...

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca

Postautor: rafal.220 » 7 sie 2013, o 14:17

gdybyś spróbował czytać całość i do całości się odnosić - byłoby lepiej...
A co ja niby robię?
Po prostu uważam że dalsza rzeźba tego projektu jest najmniej wskazana. To taj jak byś chciał przerobić kaseciaka, na odważasz CD... (w tym modelu nie da rady zrobić sterowania PWM, a sam pomysł jest taki sobie.)
Oczywiście w dalszych planach mam taki zamiar budowy złożonego kontrolera PWM, ale będzie to driver przeznaczony do zasilania oświetlenia LED a nie gniazdek do których na co dzień jest podłączony komputer, monitor, czajnik, drukarka itp.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Listwa zasilająca

Postautor: MatyAS » 8 sie 2013, o 10:05

A co ja niby robię?
Dokładnie to, o czym napisałem powyżej:
odczytywania z treści tylko tych fragmentów, jakie uważasz za istotne.
Przykład"
Proszę :
w tym modelu nie da rady zrobić sterowania PWM, a sam pomysł jest taki sobie
Nie Napisałem nigdzie o zmianach w TYM modelu (PWM czy jakiekolwiek inne sterowanie mocą przy użyciu przekaźników :)) ). Pisałem o możliwościach zmian - w następnej (ewentualnej) tego typu konstrukcji bardziej przystającej do idei "Inteligentnego Domu" - do której to sam się w pierwszym poście odniosłeś. Czytaj całość i z całości wyciągaj sens , a nie z wyłapanych (wygodnych dla Ciebie) fragmentów.
Przecież zresztą sam piszesz, że :
Oczywiście w dalszych planach mam taki zamiar budowy złożonego kontrolera PWM
A tak przy okazji...
gniazdek do których na co dzień jest podłączony komputer, monitor, czajnik, drukarka itp.
Uważasz, że taka "kolubryna" ma sens jako listwa do wyłączania wraz z komputerem monitora?
przy oszczędzaniu energii, czyli po wyłączeniu komputera zostanie odcięte zasilanie dla monitora)
Na oko ma toto wielkość co najmniej pół drukarki (wymiarów nie podałeś, więc się mogę jedynie domyślać oceniając po wielkości przekaźników i wyświetlacza) - nie wspominając już o rzekomym "oszczędzaniu energii - Twoje ustrojstwo przecież też musi jakiś prąd pobierać, by móc "oszczędzać"...? I zapewne uważasz, ze w trakcie pracy pobiera mniej, niż monitor w trybie st-by...? Po co więc te całe wodotryski z możliwością współpracy z innymi "listwami", sterowanie pilotem, czy wejście do sterowania z komputera?
Wykonałeś coś nie do końca przemyślanego - wkładając w to dużo wysiłku i ponosząc koszta; zamiast więc upierać się, ze stworzyłeś ósmy cud świata (bo tylko w ten sposób można odczytać Twoje argumentacje i agresywne bronienie Swoich racji), wydaje mi się, że lepiej byłoby przemyśleć ich słuszność. Nie upieram się przecież, że musisz się do nich zastosować - byłoby miło, gdybyś je w ogóle wziął pod rozwagę.

Z korzyścią dla Swojego projektu być może.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Listwa zasilająca

Postautor: rafal.220 » 8 sie 2013, o 11:45

Na oko ma toto wielkość co najmniej pół drukarki (wymiarów nie podałeś, więc się mogę jedynie domyślać oceniając po wielkości przekaźników i wyświetlacza) - nie wspominając już o rzekomym "oszczędzaniu energii - Twoje ustrojstwo przecież też musi jakiś prąd pobierać, by móc "oszczędzać"...? I zapewne uważasz, ze w trakcie pracy pobiera mniej, niż monitor w trybie st-by...? Po co więc te całe wodotryski z możliwością współpracy z innymi "listwami", sterowanie pilotem, czy wejście do sterowania z komputera?
Wykonałeś coś nie do końca przemyślanego - wkładając w to dużo wysiłku i ponosząc koszta; zamiast więc upierać się, ze stworzyłeś ósmy cud świata (bo tylko w ten sposób można odczytać Twoje argumentacje i agresywne bronienie Swoich racji), wydaje mi się, że lepiej byłoby przemyśleć ich słuszność. Nie upieram się przecież, że musisz się do nich zastosować - byłoby miło, gdybyś je w ogóle wziął pod rozwagę.
To jest projekt DIY, a wiec jak na swoje rozmiary nie jest taki duży, zwłaszcza jeśli mowa o konstrukcji która powstała przy użyciu rąk oraz przysłowiowego młotka i brzeszczota.
Co do oszczędności, to są zaimplementowane algorytmy które w stanie czuwania wyłączają poszczególne części układu urządzenia. (min. 2W maX 8W w trakcie edycji parametrów)
I zapewne uważasz, ze w trakcie pracy pobiera mniej, niż monitor w trybie st-by...?
Dolicz jeszcze straty bierne przetwornicy impulsowej monitora... Zapomniałeś o ekologii? (mój projekt jest zasilany trafem toroidalnym)
Nie Napisałem nigdzie o zmianach w TYM modelu (PWM czy jakiekolwiek inne sterowanie mocą przy użyciu przekaźników ) ). Pisałem o możliwościach zmian - w następnej (ewentualnej) tego typu konstrukcji bardziej przystającej do idei "Inteligentnego Domu" - do której to sam się w pierwszym poście odniosłeś. Czytaj całość i z całości wyciągaj sens , a nie z wyłapanych (wygodnych dla Ciebie) fragmentów.
Przecież zresztą sam piszesz, że :
Jeśli chcesz zasugerować (zrealizować) swój pomysł, to załóż swój temat. (ten projekt jest już skończony, a więc oftop typu: "coby było jak by było" jest nie na miejscu, oraz wprowadza chaos względem postronnych osób... )
????

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości