Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ELEKTRONICZNY STARTER (analogowe oprawy)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

ELEKTRONICZNY STARTER (analogowe oprawy)

Postautor: rafal.220 » 8 lis 2012, o 21:37

Obrazek

Witam wszystkich konstruktorów ciekawych wynalazków DIY :)
W ostatnim czasie na świecie pojawiło się wiele nowatorskich rozwiązań w branży oświetleniowej tj. elektroniczne stateczniki do lamp wyładowczych, czy też oświetlenie elektroluminescencyjne LED i podobne.
Założeniem mojego projektu było stworzenie urządzenia (starter) które zwiększy komfort użytkownika mającego zainstalowane oprawy oświetleniowe wyposażone w analogowy statecznik.

ZALETY URZĄDZENIA:
- błyskawiczny rozruch (300 - 1000 ms w zależności od jakości lampy i stopnia zużycia)
- kontrola zużycia lampy ( maksymalny czas rozruchu > standardowo ok. 3s)

WADY URZĄDZENIA:
- pobór mocy podczas pracy:
a) sprawna lampa: ok 0.22W
b) zużyta lampa: ok 1W
- koszt elementów ok 50 zł

W rozwiązaniu technologicznym mam opracowane twa typy starterów:
- praca szeregowa (series)
- praca równoległa (single)

link do filmu: http://youtu.be/P7lmumSvNEU

POZOSTAŁE ZDJĘCIA:

Obrazek Obrazek Obrazek

SCHEMAT UKŁADU:

Obrazek

OPIS DZIAŁANIA:
W odróżnieniu od istniejących już rozwiązań to ma w sobie ważną zaletę, bowiem łączy w sobie plusy starterów neonowych i elektronicznych.
Charakterystyka rozruchowa tego układu pozwala na jednoczesne prowadzenie rozgrzewu żarników i generowanie silnych impulsów rozruchowych.
Polega to na tym, że w 3/4 przebiegu jednego okresu sinusa tranzystor Q1 jest zamknięty (rozgrzew) a w 1/4 przebiegu w momencie kiedy wartość sinusa przyjmuje najwyższe wartości tranzystor Q1 się otwiera, co z kolei powoduje indukcję impulsu elektrycznego przez statecznik.
Jedna seria impulsów trwa ok 300ms, jeśli to nie wystarczy do zapłonu, diak wyzwoli optotriaka który z kolei wznowi pracę timera. Ten cykl będzie się powtarzał do czasu w którym kondensator C7 się naładuje. (w zależności od zastosowanej pojemności zależy maksymalny czas całego rozruchu. Dla 1uF jest to ok. 3s)

OPIS ZNACZENIA PODZESPOŁÓW W UKŁADZIE:
F1- bezpiecznik termiczny 2A 90°C
D1,D2,D3,D4 - tworzą mostek prostowniczy w układzie zasilania
W1,W2 - warystory dobezpieczają układ przed przepięciami w czasie rozruchu
Q1 - tranzystor wykonawczy
ZD2 - dobezpiecza bramkę Q1 oraz wyjście timera
ZD1,C1 - utrzymują parametry zasilania układu
ZD3 - ogranicza napięcie na rezystorze R5 (stosowana w wersji series)
D6 - wchodzi w skład zasilania układu
R1,R2,R3,R4 - odpowiadają za zasilanie układu oraz tworzą dzielnik napięcia z R5 (stosunek wartości tych rezystorów wyznacza charakterystykę series lub single)
D5,US2 - odpowiadają za synchronizację z przebiegiem sinusoidalnym
R8,R13,R16 - ograniczają wartość impulsu "zmiękczają szpilki"
R14,R15,D8 - rozładowują C7 po odłączeniu zasilania
D7 - zapobiega rozładowywaniu C6
R11,D9,C6,R14 - tworzą układ wyzwalacza napięciowego (układ zadziała jeśli świetlówka nie osiągnie zapłonu)
C7 - ustala czas całego rozruchu
US3 - wznawia pracę timera
R9,R10,C4,C5 - ustalają czas pracy timera (ilość impulsów w jednej serii)
C2 - utrzymuje stabilność napięcia odniesienia na wejściu cont
R6,C3 - określają stosunek wypełnienia
R7 - ogranicza stromość "nasycenia" bramki Q1

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: ELEKTRONICZNY STARTER (analogowe oprawy)

Postautor: magikjl » 25 gru 2012, o 09:27

Witaj
3 dni temu widziałem tego typu starter w jednym z marketów technicznych, produkcji Philips. Obrazek. Cena poniżej 20zł.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: ELEKTRONICZNY STARTER (analogowe oprawy)

Postautor: rafal.220 » 25 gru 2012, o 12:13

Jednak te startery nie uzyskują takiej charakterystyki rozruchowej jak moje. (element wykonawczy na to nie pozwala)
Philips w swoich starterach stosuje triaki, bądź tyrystory SCR na 1,5 KV
W moim starterze zastosowałem bardzo drogi jak również trudno dostępny w Polsce tranzystor polowy 4N150
(zamawiałem go poprzez farnell)
Cały koszt mojego startera, to praktycznie ten tranzystor na 1,5 KV (przy masowej produkcji koszt moich starterów spadłby kilkukrotnie)

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości