Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

siarkiewicz
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 31 mar 2012, o 12:33

Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

Postautor: siarkiewicz » 2 kwie 2012, o 08:00

Chciałbym podzielić się projektem własnego zestawu nagłośnieniowego składającego się z dwóch "górek" i dwóch subów. Ponieważ gram na tym zestawie przynajmniej od 5 lat i przeszedł on już wszelkie możliwe testy w warunkach estrady (pomieszczenia i plener), to uznalem iż nadaje się ten pomysł do szerszego opublikowania.
Być może są osoby które noszą się z zamiarem wykonania nagłośnienia własnymi siłami i ten post będzie im pomocny...
Chciałbym zaznaczyć iż budowa własnych paczek zazwyczaj nie przyniesie lepszych rezultatów niż w przypadku zakupu zestawu fabrycznego, za to pozwoli na zaoszczędzenie sporo funduszy (własnej pracy nie wliczam) i rozwinięcie własnego hobby.

Górki - to aktywne kolumienki dwudrożne z użyciem 12' głośnika pracującego jako średniotonowiec (beyma) i dynam. wysokotonówki (Beyma). Końcówka na 4 x TDA7293 w układzie mostkowo - równoległym. Zasilanie Toroid +- 40V. Chłodzenie radiator.

Obrazek Obrazek
Suby - to aktywne paczki z głośnikiem 15'' w obudowie bas reflex. Końcówka oczywiście na tych samych układach w ilości 4 szt - mostkowo-równolegle. Nieco większe zasilanie +- 50V i chłodzenie wspomagane wentylatorem. Dodany filtr 75-150 Hz + subsoniczny.
Wymiary 50 x 50 x 50 cm waga 40kg
Obrazek Obrazek

Calość wykonana z płyty wiór 12mm wzmocnionej użebrowaniem z listew. Wykończenie - koc.

A tak wygląda całość na jednej z imprez.

Obrazek

Temat mocy wyjściowej paczek wykonanych na tych układach i w ogóle zasadności budowy nagłośnienia własnymi siłami poruszałem już w swoich poprzednich postach. Dodam tylko iż opisywany zestaw najczęściej gra na 50-70 proc mocy i to wystarcza.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

Postautor: MatyAS » 6 kwie 2012, o 21:41

Trzeci temat...ale chyba to wyłącznie powtórka z rozrywki. Proponuję zatem jeszcze dołożyć do tego kawał kabla z rozgałęziaczem na końcu i można zakładać następny temat - tylko nazwę (tytuł) trzeba by wymyślić...
Oj...Kabel z rozgałęziaczem na końcu już jest... Czyli co ? Dalszych tematów nie będzie? :(


"50-70 % mocy i wystarcza."
Nie wątpię.
Grałem kiedyś cykl imprez w jednym z pabów.
Na pierwszą zabrałem (zgodnie z wyliczeniem powierzchni i zapotrzebowania na moc) 2x200W.
Za głośno. (Właściciel mało mi głowy nie urwał).
Na następną imprezę wziąłem więc 2x100W. Za głośno...
Ostatnie imprezy pędziłem nagłośnieniem o maksymalnej mocy 2x40W - Nie dość, ze było wystarczająco, to przy okazji miałem mniej do noszenia.
Wesela (średniej wielkości - tak mniej więcej 100 osób) opędzam nagłośnieniem o mocy 2x160W w zupełności wystarcza. Jedynie na naprawdę duże imprezy (mniej więcej 500-800 osób na parkiecie) biorę całość, czyli 2x1,2kW i czasem też jest za głośno.
A sale są naprawdę spore...

Czemu to piszę? Bo tak na prawdę to nie o "moc" chodzi, a o skuteczność kolumn...

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

Postautor: rafal.220 » 27 paź 2012, o 17:47

Ostatnie imprezy pędziłem nagłośnieniem o maksymalnej mocy 2x40W
Super... taką mocą dysponują przeciętne "wieże" audio dostępne w hipermarketach..
Łączną mocą 80W można jedynie nagłośnić domową imprezkę, a nie wesele..

pozdrawiam.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

Postautor: pajaczek » 27 paź 2012, o 19:48

Rafał.220 Po pierwsze postaraj się nie dublować postów.
Po drugie te parametry wież z supermarketu często możesz sobie między bajki włożyć (a już jakość to na pewno - chodzi o te "tańsze"). Poza tym nie myl różnych podawanych mocy, moc ciągła wzmacniacza, moc tzw. muzyczna, PMPO... temat rzeka.
Po trzecie, sam robiłem kiedyś (lata 90'te) imprezy na wzmaku 4x35W / 2x40W i w zupełności wystarczało dla sali 60-120m², a to już ładny parkiet do tańca.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

Postautor: rafal.220 » 27 paź 2012, o 20:46

Rafał.220 Po pierwsze postaraj się nie dublować postów.Po drugie te parametry wież z supermarketu często możesz sobie między bajki włożyć (a już jakość to na pewno - chodzi o te "tańsze"). Poza tym nie myl różnych podawanych mocy, moc ciągła wzmacniacza, moc tzw. muzyczna, PMPO... temat rzeka. Po trzecie, sam robiłem kiedyś (lata 90'te) imprezy na wzmaku 4x35W / 2x40W i w zupełności wystarczało dla sali 60-120m², a to już ładny parkiet do tańca.
Co do postów, to dokonałem edycji pierwszego i po jego wysłaniu powstał drugi.
Co do wież to zgadzam się, bo wiem jakie stopnie mocy one posiadają, lecz często spotykamy się z wieżami których budowa bazuje na konkretnej hybrydzie Philips, albo starszej STK.. (takowe już mają power)
W latach 70, ludzie nie byli przyzwyczajeni do takich "mocy" i być może dlatego wystarczały same odsłuchy.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

Postautor: MatyAS » 3 lis 2012, o 15:01

rafal.220 -> Więc po co to piszesz? Zresztą sam przecież
Co do wież to zgadzam się, bo wiem jakie stopnie mocy one posiadają
Co do wież to zgadzam się, bo wiem jakie stopnie mocy one posiadają
przyznajesz że: "Co do wież to zgadzam się, bo wiem jakie stopnie mocy one posiadają". Poza tym z założenia szczęśliwy posiadacz takowej wieży ma w zestawie i kolumny do niej. A kolumny takie sprawnością nie grzeszą. Są to zestawy do domowego użytku przecież.
Zapewne nie zauważyłeś, że napisałem:
tak na prawdę to nie o "moc" chodzi, a o skuteczność kolumn...
Kolumna domowa (nawet nie wiem jakiej mocy by nie była) przy porównaniu z kolumną estradową po prostu zniknie. Sprawność (rzeczywista) kolumn domowych przeważnie nie przekracza 92 dB, kolumny estradowe zaczynają się od sprawności powyżej 96dB, a można znaleźć i takie które mają prawie (lub nawet ponad!) 100 dB. Jeśli piszesz, że zdajesz sobie sprawę z obecnej tendencji do zawyżania podawanych parametrów nie zapominaj, o tym, że obecne normy również powstały w dużej mierze z konieczności czysto marketingowych. Sprzęt estradowy (mowa o sprzęcie estradowym, a nie "estradopodobnym"), mimo, że i tu normy NIECO się zmieniły ostatnimi czasy, mają jednak znacznie bardziej wiarygodne parametry. Wzmacniacze domowe o których piszesz, że "
budowa bazuje na konkretnej hybrydzie Philips, albo starszej STK..
mają może i dużą moc, ale co z tego, skoro przy wysokim wysterowaniu nie wyrabia zasilacz, z założenia oszczędnie robiony - wszak ma być używany w domu...Porównaj budowę (nie tylko samej końcówki mocy) wzmacniaczy estradowych i domowych - jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie zauważysz istotnych różnic - w zasilaczu chociażby.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

Postautor: magikjl » 5 lis 2012, o 22:55

Gratuluję wykonania. Teraz często się po prostu nie chce nic robić. Co do mocy, to często te 40W w RMS wystarczy. Co do układów STK, to są i stare i całkiem nowe, które grają niesamowicie, a moc wież z marketów, jaką podają na naklejce, to chyba chwilowa moc cieplna, jak się wydzieli po podpaleniu plastików z obudowy :lol: oczywiście nie wszystkich. Chyba warto czasem zobaczyć, że ktoś coś sam zrobił - po to to forum chyba jest?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Mały zestaw nagłośnieniowy z użyciem TDA7293

Postautor: pajaczek » 12 lis 2012, o 13:56

Koledzy, opanujcie się. Nie było mnie kilka dni na forum, i aż mi się różowo mieni przed oczami jak czytam ostatnie tematy. Różowo od tła postów zgłoszonych do moderacji. Tak być nie może... szanujcie moje oczy ;)
Ponieważ dyskusja zaczęła schodzić na złe tory, kilka ostatnich postów poleciało do śmietnika, zostawiłem początek by każdy mógł przedstawić swoje zdanie i wystarczy. Dalszą dyskusję proszę już prowadzić w temacie, a nie o wyższości X nad Y.

Ps. Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie i zgłoszenia typu "autor postu gada bzdury" raczej mija się z celem. To inni ocenią czy to są bzdury czy nie po przeczytaniu (ew moderatorzy), można wykazać że to są bzdury kontrargumentem (i liczyć się z kasacją obu wypowiedzi w skrajnych przypadkach).

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości