Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Aktywna tuba średnio-wysoko tonowa na TDA7293

siarkiewicz
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 31 mar 2012, o 12:33

Aktywna tuba średnio-wysoko tonowa na TDA7293

Postautor: siarkiewicz » 31 mar 2012, o 12:55

Aktywna kolumna średnio - wysokotonowa wykonana w technice klasycznej tuby łamanej.
Paczka stanowi nadstawkę do zestawu sub 18''. Zastosowany głośnik 12" Eminence + 2 wysokotonowce.
Całość napędza końcówka wykonana na 4 x TDA 7293 w ukladzie mostkowo-równoległym.
Zastosowałem przełączany filtr pasywny odcinający częstotliwości poniżej 100/200 Hz.
Sprzęt sprawdził się w praktyce więc pozwoliłem sobie na opublikowanie konstrukcji.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Aktywna tuba średnio-wysoko tonowa na TDA7293

Postautor: MatyAS » 31 mar 2012, o 20:22

Że się sprawdził - nie wątpię...
Ale do konkretów:
1/ Głośniki wysoko-tonowe schowane pod "daszkiem" - To najgorszy z możliwych pomysłów. Ten "tunel" przed nimi skutecznie powoduje zawężenie szerokości promieniowania, a poza tym skutkuje powstaniem interferencji.
2/ Głośniki piezzo w tym zastosowaniu (dla nisko-średnio na Eminence - JAKI?) to chyba jakaś pomyłka? Co prawda sam je stosuję, ale... No właśnie - jaka zwrotnica do nich? Lub może naprowadzę - jak podłączone do wzmacniacza?
3/ Wzmacniacz... Nie stosuje się do zastosowań estradowych (a obudowa i opis na to wskazują) układów scalonych tej klasy - a jeśli już - na pewno nie w instalacjach PA.
4/ Wielkość. Jeśli nawet ma to stać na kolumnie basowej, to i tak jest za niskie do zastosowań 1+1. A tak przynajmniej wynika z opisu...
5/ Paździerz... Po kilku "przerzutach" będziesz mieć garść trocin, nie kolumnę. Wiem - bo sam dałem się kiedyś raz nabrać. Nigdy więcej. Poza tym - ciężkie i nieporęczne przez to.
6/ Wzmacniacz wbudowany w kolumnę - OK. A w doły też? Bo jaki sens wtedy takiego rozwiązania?
"Sprzęt sprawdził się w praktyce więc pozwoliłem sobie na opublikowanie konstrukcji..." - Szkoda, że nie wspomniałeś o mocy tego ustrojstwa... bo coś mi się widzi, że od tego powinienem zacząć tę KONSTRUKTYWNĄ krytykę.
Duży plus za prace stolarskie - tu nie można się do czegokolwiek przyczepić...poza samym wyborem materiału. ;)
Pozdrawiam.

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości