Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

amatorska frezarka cnc

Jaszuk
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 13 sie 2008, o 20:46
Lokalizacja: nasza galaktyka

amatorska frezarka cnc

Postautor: Jaszuk » 21 gru 2008, o 14:59

Jestem w trakcie budowy amatorskiej frezarki cnc "Tryton Mini"
Konstrukcja w całości została wykonana ze stali.
Oto kilka danych maszynki:
- pole pracy X 200; Y 150; Z 90
- wałki fi 16
- prowadnice rolkowe z łożysk
- śruby trapezowe M10 x 2
- silniki 0,6 Nm
- sterownik Mixpol Slim 3 - 2,5 A
- wrzeciono Kres 800 W
Mam nadzieję, że z powodzeniem uda mi się frezować metale kolorowe.
Więcej fotek na stronie:
http://www.amatorskiecnc.pl/index.php?p ... &prod_id=2
Załączniki
Tryton Mini (1).jpg

viajero
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 5 gru 2008, o 21:04
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Postautor: viajero » 21 gru 2008, o 20:26

Wygląda godnie :) A możesz podzielić się wiedzą n/t sposobu pozycjonowania detalu do obróbki? Tzn chodzi mi o pierwszy moment, innymi słowy: skąd frezerka "wie" jakie jest położenie detalu? Czy jest to w jakikolwiek sposób rozpoznawane, czy zakładane z góry, w jakiś sposób ustalone w programie?

Jaszuk
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 13 sie 2008, o 20:46
Lokalizacja: nasza galaktyka

Postautor: Jaszuk » 21 gru 2008, o 22:17

W projekcie określa się wymiar elementu i tzw. miejsce zerowe czyli miejsce w którym maszyna rozpocznie pracę. Następnie najeżdża się wrzecionem sterując kursormi ( na klawiaturze komutera) na to miejsce i zeruje w programie maszynę a następnie strat i tyle :597:

viajero
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 5 gru 2008, o 21:04
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Postautor: viajero » 21 gru 2008, o 23:26

A może warto takie "miejsce zerowe" ustalić na stałe? Zrobić to tak, jak mają plotery czy drukarki pozycjonujące się w miejscu HOME. Moim zdaniem zwiększyłoby to dokładność urządzenia i ustaliło na stałe punkt odniesienia. W stosunku do tego punktu dałoby się tworzyć rysunki, czy pisać program dla maszynki.
Pytałem tak z ciekawości. Pracowałem kiedyś przy systemach wizyjnych i zostało mi takie zawodowe skrzywienie ;)

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Postautor: 000andrzej » 22 gru 2008, o 14:10

W systemach CNC oprócz zera bezwzględnego ustawia się przeważnie zero programu do detalu. Pisząc program łatwiej jest operować wymiarami względnymi. Kwestia wpisania w jakiś układ współrzędnych oparty na materiale obrabianym.

viajero
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 5 gru 2008, o 21:04
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Postautor: viajero » 22 gru 2008, o 21:55

W systemach CNC oprócz zera bezwzględnego ustawia się przeważnie zero programu do detalu. Pisząc program łatwiej jest operować wymiarami względnymi.
Zgoda, jednak jak poradzić sobie z pozycjonowaniem detalu, jeśli ma on nieregularny kształt? Co innego uchwyt tokarski a co innego frezarka, pod którą leży obrabiany detal. Zakładam, że nie zawsze będzie to kwadrat/prostokąt. Może to również być owal o nieregularnym kształcie itd. Poza tym to jest konstrukcja amatorska. Nadal nurtuje mnie, w jak można by było pozycjonować narzędzie nad detalem tak, aby maszyna sama dopasowywała się do jego położenia. Jak przeprowadzić rozpoznanie, dzięki któremu maszyna sama określi, czy to jest detal od obróbki, czy jest przekręcony, gdzie aktualnie znajduje się punkt odniesienia. Ale to jest chyba rozwiązanie troszeczkę zbyt drogie na konstrukcję amatorską.
Z góry mówię, że nie znam się na maszynach CNC a jedynie podchodzę do tego zagadnienia "zdroworozsądkowo". Owszem widziałem elektrodrążarki czy tokarki, ale te pierwsze przeważnie obrabiały materiał w postaci prostokątnego kawałka blachy dosuwanego do umownego zera, natomiast w przypadku drugich nie ma problemu zera bezwzględnego, bo detal zawsze jest w tym samym miejscu w uchwycie.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Postautor: 000andrzej » 23 gru 2008, o 00:25

można zamocować w uchwycie czujnik i ustawić imadło ) mocowanie elementu, aby było równolegle do osi. Potem oznaczamy stałą szczękę imadła jako oś. W imadle mocujemy ogranicznik drugiej osi i wiemy, że element, kóry zamocujemy ma na ograniczniku przy szczęce "0" obu osi. Jeśli to zrobisz na czujnik i masz dokładne imadło maszynowe, dokładność masz nawet do kilku setek. To racej przy serii.
Inną metodą (zamiast ogranicznika) jest ustawienie współrzędnych za pomocą czujnika krawędziowego. Jeśli mniejsza dokładność - można próbować delikatnie dojechać frezem i jak frez delikatnie liźnie bokiem materiał - ustawiamy 0 w danej osi.
Wszystko zależy co się robi.

dolo22
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 2 mar 2009, o 17:27
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: dolo22 » 2 mar 2009, o 17:38

Witacje, nie chciałem zakładać nowego tematu, warto składać domową frezarkę czy może kupić ? Na oku mam :

http://allegro.pl/item554930428_wiertar ... md_15.html

Które rozwiązanie jest lepsze wg Was ?

frezzjer
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 21:21
Lokalizacja: Jastrzębie

Postautor: frezzjer » 10 kwie 2009, o 21:17

Witam!!!. A co chcesz robić.. do wiercenia i planowania to ta maszynka się nada ;).To raczej dobra wiertarka stołowa niż 'Centrum frezująco-wiercące " obroty też ma jak wiertarka - Obroty wrzeciona: 90–2150 1/min
Pozdrawiam.

Ps. Jaszuk wygląda solidnie :) nie mam czasu sam zrobić (aż Ci zazdroszczę), szacunek za robotę, nie czepiam się szczegółów , bo i tak pewnie dopracujesz
zapaleniec to zapaleniec Pozdro :)

a jak z mocowaniem detalu, blat wygląda na klejenie, zamień na rowy, i przykleisz i przykręcisz

Jaszuk
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 13 sie 2008, o 20:46
Lokalizacja: nasza galaktyka

Postautor: Jaszuk » 11 kwie 2009, o 17:28

Witam dzięki za dobre słowo :611:
Maszynka została ukończona.
Pracuje znakomicie.
Poniżej zdjęcie jednej z prac wyfrezowanej w aluminium.
Załączniki
frezowanie w aluminium.JPG
frezarka Tryton mini.JPG

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Postautor: ECC88 » 23 paź 2009, o 20:06

A można by prosić o detaliczne fotki wykonania ruchu góra/dół wiertła (czy jak to tam się fachowo nazywa )

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości