Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

gitarowa końcówka mocy EL84SE

goofy_tychy
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2007, o 17:54
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

gitarowa końcówka mocy EL84SE

Postautor: goofy_tychy » 30 mar 2008, o 21:47

Witam, chciałbym przedstawic moją nową końcówkę na lampie EL84 i 6N2P.
Końcówka jest oparta o schemat wzmacniacza AX84, z drobnymi przeróbkami.
Po pierwsze ominołem korektor barwy, ponieważ używam POD'a Line 6 i korektor barwy w tym przypadku jest bezużyteczny, drugą małą zaminą było usunięcie wszystkich elektrolitów z katod, aby zmiejszyć czułość wzmacniacza, bo był stanowczo za czuły.
Może się wydawać, że dwa stopnie wzmacniające to za dużo, ale przy takiej konfiguracji szybciej przeterowywujemy wzmacniacz, a przy grze ciężkich riffów jak najbardziej się to sprawdza, bynajmiej w moim odczuciu.
Trafo głośnikowe zostało nawinięte na zamówienie pod głośnik 8Om.
Niestety nie mam możliwości nagrania próbek dźwiękowych.

Pozdrawiam
Załączniki
100_0744.jpg
100_0740.jpg
schemat.JPG
Schemat

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 31 mar 2008, o 07:42

Znam ten schemat chyba ;) Gratuluję dobrej konstrukcji lampowej! Pozdr.

skittles
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 27 lip 2011, o 11:11

Re: gitarowa końcówka mocy EL84SE

Postautor: skittles » 5 sie 2011, o 15:40

Wiem, że to stary temat, ale ciekaw jestem jak się sprawuje ten wzmacniacz po kilku latach.
Trzyma parametry? Coś byś w nim poprawił?
Bo zastanawiam się nad zrobieniem podobnego. Tyle, że jeszcze z lampami niczego nie robiłem :P
:lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: gitarowa końcówka mocy EL84SE

Postautor: MatyAS » 26 wrz 2011, o 14:25

Wzmacniacz mocy - to trochę na wyrost powiedziane... ;)
Szkoda, że nie dopracowałeś obudowy - widać, że gięta i nieco za cienka blacha. No i jak na takie maleństwo - zdecydowanie za duża chyba?
Ale - w miarę estetycznie, a to się chwali. Popraw tylko te wiszące swobodnie (od spodu) rezystory i przymocuj jakoś te kabelki... Rozumiem, że uważasz tę konstrukcję za zakończoną? A w takim razie gdzie się podziało dno?

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: gitarowa końcówka mocy EL84SE

Postautor: ECC88 » 27 wrz 2011, o 20:26

No i jak na takie maleństwo - zdecydowanie za duża chyba?
Jeżeli skonfrontujesz swoją wiedzę głębiej z lampowymi konstrukcjami audio, to obije ci się może o uszy coś takiego jak pseudo galwaniczna izolacja toru zasilania i sygnału.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: gitarowa końcówka mocy EL84SE

Postautor: MatyAS » 8 paź 2011, o 22:29

No i jak na takie maleństwo - zdecydowanie za duża chyba?
Jeżeli skonfrontujesz swoją wiedzę głębiej z lampowymi konstrukcjami audio, to obije ci się może o uszy coś takiego jak pseudo galwaniczna izolacja toru zasilania i sygnału.
Kolego, może zanim zaczniesz osądzać stan mojej wiedzy, zastanów się czy na prawdę nie mam racji... Poza tym - jeśli w ten sposób podchodzisz; jakiej wielkości miałby być na przykład wzmacniacz stereo? Jeszcze większy? Co by oddzielić jeszcze bardziej tory sygnałowe od zasilania? A co jeśli to by był wzmacniacz o zdecydowanie większej mocy - gdzie potrzeba większych transformatorów, gdzie płyną większe prądy...?
Na takiej powierzchni jak w tym przypadku (temacie) można by śmiało zmieścić nie 2-4 W, ale 2x100. To tylko kwestia odpowiedniego prowadzenia sygnałów i ustawienia (ekranowania) transformatorów.
Zapewne chciałbyś też podważyć moje spostrzeżenie co do grubości tego chassis?

A tak na marginesie - Autor skonstruował, zamieścił w TYM dziale, więc oczekiwał oceny i ewentualnych sugestii - napisałem więc co uważam za stosowne.

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości