Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Subwoofer 100w-Coś nowego. by Nouki

nouki
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2007, o 22:30
Lokalizacja: łódź
Kontaktowanie:

Subwoofer 100w-Coś nowego. by Nouki

Postautor: nouki » 26 lis 2007, o 01:12

Cześć
miałem ostatnio trochę zbędnego czasu wiec stwierdziłem ze jakoś go spożytkuje sobie i zbuduje wzmacniacz do mojego suba, bo stary był mizerny.
Zastanawiało mnie, jaki układ do tego wybrać i po analizie padło na układ Stk 4048II ze względu na możliwość zastosowania wzmacniacza od 20 do 200 wat ( i dość dobre parametry zależnie od końcówki II-V…)nie zmieniając płytki a jedynie eliminując niektóre elementy i zakładając zworki w te miejsca.
Dane to:
trafo 380w 2x55v - bo takie było pod ręka
Trafo pomocnicze 12v 2A
Filtracja 2x10000uF
mostek 20A może przesada, ale taki tez się znalazł


Zabezpieczenie zrealizowano na układzie attiny2313:
układ zabezpiecza:
-sterowanie przyciskiem dotykowym
-przed brakiem zasilania + 50 bądź -50 (przepalenie bezpiecznika bądź……
-wystąpieniem napięcia stałego na wyjściu głośnikowym < 0.7V
-włączenie transformatora głównego po 2 sek. od naciśnięcia przycisku
-opóźnienie dla przekaźnika dla załączenia głośnika(2+4sek)
- opóźnienie wyłączenia głośnika (2sek)
-Trafa głównego (2+2sek)

Zabezpieczenie termiczne:
Działa, gdy temperatura wejdzie na ok.35stC przy 60stC jest max.

Szczerze nie włączyło się jeszcze nigdy pomimo dość głośnego słuchania

Głośnik:
Kenwood KFC-W3003 –Trafił się okazjonalnie – 12” 4ohm

Obudowa:
Zamknięta (sealed) mdf 22mm wytłumiona gąbka dźwiękochłonna wyliczana do głośnika ze wzoru:

W(m) x H(m) x D(m) :0.0283
Co dało 1.5 czyli średni bas

Brak jeszcze Blachy górnej jest w trakcie projektu będzie wycinana CNC z podświetlanym logiem

P.s.wentylator został celowo umieszczony tak jest tam specjalna blacha kierunkowa dla powietrza, której nie widać (nieprzykręcona jeszcze) dodatkowo radiator nie jest pełna blacha ( na każde żebro ponawiercane są otwory, dzięki czemu powietrze przepływając od przodu przez otwory schładza je)
koszta:
elektronika około 80 zł-trafa miałęm z yamahy jedno a 2 z zasilacza jakiegos pewnie ,głośnik 50zl ,płyta mdf 200 zł cała ok.-6m2 nie sprzedają na kawałki reszta wykorzystana na inne kolumny.
Nie mam miernika mocy wyjściowej ale w zamian odnotowałem największy prąd wejściowy na głównym trafie 1,26 A co daje prawie 300W poboru mocy.
Gra dość ładnie słowa żony:" mąż jest zadowolony ale ja nie aż mnie uszka moje bolą i co ja mam z tego tylko słuch mi się pogarsza haha i na dodatek wszystko lata w pokoju jak go włączy"

P.s zwrotnicy brak - posiada ja amplituner (elektroniczna) reg odcieć i zmana fazy wiec nie było sensu zakładac jej.

I co sadzicie o tym??
Załączniki
1.JPG
1 (1).jpg
1 (2).jpg
1 (3).jpg
1 (4).jpg
1 (5).jpg
1 (6).jpg
1 (7).JPG
1 (8).JPG
1 (9).JPG
1 (10).jpg
1 (11).JPG

nouki
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2007, o 22:30
Lokalizacja: łódź
Kontaktowanie:

Postautor: nouki » 26 lis 2007, o 01:14

reszta fotek:)
Załączniki
1 (12).JPG
1 (13).JPG
plytka wzm.jpg
zabe.jpg

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 27 lis 2007, o 22:29

Witam. Projekt całkiem fajny! :) Gratuluję! Ciekawe jak to gra swoją drogą.
Może schematy konkretne przedstawisz?
Jedyne co mi sie nie podoba to ten wiatrak z boku - jaką rolę on tam pełni? Jeśli ma odprowadzać ciepło to chyba lepiej jakby znalazł się na radiatorze?

nouki
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2007, o 22:30
Lokalizacja: łódź
Kontaktowanie:

Postautor: nouki » 27 lis 2007, o 23:41

Jedyne co mi sie nie podoba to ten wiatrak z boku - jaką rolę on tam pełni? Jeśli ma odprowadzać ciepło to chyba lepiej jakby znalazł się na radiatorze?
Radiator jest ponawiercany fabrycznie bedzie tam blacha kierunkowa która sprawi ze powierze przeplywajac przez otwory schłodzi żebra radiatora.
Blachy sa w trakcie rysowania i beda wycinane w Cnc.
Schematy jak zrobie jakies to wstawie bo robiłęm z głowy i z Pdf-ow.
Gra jak dla mnie lepiej niz sub wczesniejszy jaki mialem Magnata i kosztował 1/8 ceny.
Koda kumpla jak sam powiedzial gra prawie tak samo tylko ciszej:)
Wiele daje głośnik ten do wypasów sie nie zalicza moze go zmienie ale to ..... jeszcze potrwa:)

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości