Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz gitarowy 2xEl84 projektu Janka

goofy_tychy
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2007, o 17:54
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Wzmacniacz gitarowy 2xEl84 projektu Janka

Postautor: goofy_tychy » 25 maja 2007, o 08:02

Chciałbym forumowiczom zaprezentować wzmacniacz, który oststanio wykonałem.
Zdjęcia, schematy, próbki dźwiękowe można zobaczyć już na forum pod tym Linkiem viewtopic.php?t=16429 więc nie będe się powtarzał.
Jestem początkującym i pierwszy raz wykonuje taki opis więc proszę o wyrozumiałość, a wszystkie uwagi będą mile widziane.

Płytka jest tak zaprojektowana, abyśmy mogli wsadzić tam wsadzić różne lampy np.ECC83 czy jej odpowiednik 6N2P, a zmian dokonujemy tylko za pomocą mostków które sami wykonujemy.
Lampy które ja zastosowałem to 2x ECC85 i na końcówce odpowiedniki EL84 ruskie 6P14P.
Transformator sieciowy to Zatra TS 40/29/676, transformator głośnikowy własnego wykonania, uzwojenie pierwotne 2x 1500 zwoi, połączonych w szereg, uzwojenie wtórne 2x 63 zwoje, które łączyłem roznolegle.
Aby zminimalizować przydźwięk, jedną z lini żarzenia podłączyłem do masy, doświadczalnie należy wybrać którą.
Do podłączenia potencjometrów jak i wejścia sugeruje użyć przewodów ekranowanych, aby zminimalizować jakiekolwiek zakłócenia.
Cały korektor barwy został zmontowany na panelu, aby w przyszłości łatwiej można było wprowadzić ewentualne zmiany.
Bezpiecznik sieciowy jest na 0.63A
I najważniejsze, wzmacniacza nigdy nie należy włączać bez obciążenia.

Sam większych problemów podczas montażu nie miałem, odwrotnie połącony potencjometr Gain'u i złe podłączenie uzwojeń wtórnych trafa głośnikowego w przeciwfazie, ale wszystko zostało opanowane.
Polecam budowe tego wzmacniacza, bo naprawde brzmienie jest nie porównywalne z jakimiś 15W piecykami, z allegro :P

Pewnie ktoś zapyta się o koszta więc tak mniej więcej spróbuje to zliczyć.
Jedną lampe ECC85 posiadałem,
Druga Lampa ECC85 i transformator sieciowy, zakupiony u znajomego koszt 15 zł
Dwie lampy 6P14P z kosztem przesyłki 24 zł
Elementy (potencjometry, gałki na potencjometry, kondensatory itd.) koszt około 70 zł
Obudowa - znalazłem w kącie w garażu :P Drut nawojowy , jak i same trafo posiadałem, więc tego nie licze, ale oststanio na allegro takie trafo widziałem za 50 zl.
Więc całośc mnie wyszła około 110 zł
Za takie pięniądze nie kupimy czegoś takiego, a jeszcze jest satysfakcja, że sami to zbudowaliśmy. :)

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości