Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Projekt nr. 2 "Gadaluch - sprzętowy klient Gagu-Gadu

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Projekt nr. 2 "Gadaluch - sprzętowy klient Gagu-Gadu

Postautor: end » 31 maja 2006, o 11:34

Witam, przedstawiam wam projekt nr.2 "Gadaluch" którego autorem jest Anugal

Projekt można zobaczyć tutaj :


PROJEKT NR.2

W tym temacie będziemy mogli podyskutować z Anugal o jego projekcie.

Upi

Postautor: Upi » 2 cze 2006, o 14:24

Bardzo interesujący projekt. Wydaj mi się, że jeden z faworytów w tym konkursie. Bynajmniej mój głos zdobył.


P.S.
Doczytałem się , że był realizowany z myślą o pracy dyplomowej. Ja jestem w podobnej sytuacji ,że piszę teraz magisterkę. Chciałem też się pokusić o jakiś spektakularny i ciekawy projekt. Zostałem jednak ostrzeżony, że nie ma sensu, gdyż wszystko co się robi w ramach takiej pracy staje się własnością uczelni. Co za tym idzie nie można tego publikować, ani też pokusić się o późniejszą produkcję i sprzedawanie , jest ich i tyle. Nie wiem możę u Ciebie jest inaczej. Tak czy siak projekt jest bardzo interesujący i gratuluję jego realizacji.

Anugal
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 11:54
Lokalizacja: Ustka

Postautor: Anugal » 2 cze 2006, o 15:16

Dziekuje za slowa uznania i glos.

Ad. PS
Wszystko co zrobisz jest Twoja wlasnoscia oczywiscie jesli takze za to zaplacisz. Uczelnia ma jedynie prawo pierszenstwa publikacji przez pol roku. To oznacza ze jedyna praktyczna konsekwencja jest to, iz musisz sie wstrzymac przez 6 miesiecy z upublicznianiem szczegolow pracy (schematy, plytki, program, ...). Jesli uczelnia zdecyduje sie na publikacje, bedzie do tego potrzebna Twoja zgoda. Sprawa sie troche komplikuje jesli uczelnia bedzie partycypowac w kosztach, ale to juz zalezy od Ciebie.
Informacje te uzyskalem od prawnika, podstawa prawna sa: Ustawa o Szkolnictwie Wyzszym oraz Ustawa o Prawach Autorskich.

Pozdrawiam
Bartek

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 2 cze 2006, o 15:28

Hihi, super zabawka :D

Pytanka mam dwa:

Część przenośna jest przenośna w zasięgu kabla szeregowego....? czy tak?
A nie myślałeś aby zrobić krótkodystansowe połączenie bezprzewodowe?
np. na podczerwień,może wykorzystując gotowe transmiterki IrDA?

I drugie (retoryczne nieco) - jak rozumiem, równie dobrze
można Twój sprzęt namówić, aby stał się klientem ICQ?

tasza

Anugal
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 11:54
Lokalizacja: Ustka

Postautor: Anugal » 2 cze 2006, o 15:49

Otoz jak juz wspomnialem:
Części stacjonarna i przenośna miały komunikować się w podczerwieni, ale ze względu na niską przepływność i nieubłaganie zbliżający się termin obrony zastosowałem połączenie kablowe. Mam jednak zamiar zrealizować pierwotne plany i rozwijać oprogramowanie – po obronie.
Narazie sa przywiazane do siebie kabelkiem. Na lamach innego forum zrodzil sie pomysl opracowania Gadalucha 2, ktorego jedna z podstawowych modyfikacji ma byc obsluga Wi-Fi. To chyba definitywnie rozwiaze problem wszelkich kabli.

Jesli chodzi o obsluge innych komunikatorow, to potrzeba jedynie dostepu do opisu protokolu komunikacji no i oczywiscie czas na jego implementacje.


Acha, chcialbym takze poprosic wszystkich forumowiczow o smiale i niczym nie skrepowane dzielenie sie ideami na ulepszenie/dodanie funkcji do Gadalucha. Za wszelkie pomysly bede bardzo wdzieczny.

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 2 cze 2006, o 15:57

dzięki za odpowiedź...

hmm, pierwsze co mi przyszło do głowy - touch-screen.... :idea:
tak, aby dało się narysować na jakimś nieco większym LCD wirtualną klawiaturkę
i operować rysikiem (dokładnie jak w Palm Pilot czy innych PDA)
wtedy całe urządzonko, pomimo ekranu o nieco większych wymiarach,
straciłoby na gabarytach...no i wtedy to już mamy rocket-science....
z czego taki ekranik (lub samą część czułą na dotyk) można wydłubać????
trzeba chyba zoperować jakieś stare PDA i popatrzeć...
układy do obsługi ekranów dotykowych (pojemnościowych lub rezystancyjnych)
robi Analog Devices - i są dostępne jako sample...

tasza

Spark89
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 28 mar 2005, o 11:18
Lokalizacja: pl
Kontaktowanie:

Postautor: Spark89 » 2 cze 2006, o 16:16

Nio bardzo fajny project :)
Jedyne co mnie by przeszkadzało to rozkład klawiszy w klawiaturze...
No wiecie... człowiek przyzwyczaja się do QWERTY to później troszkę potrzebuje czasu na naukę gdzie co jest i błądzenie palcem w powietrzu w poszukiwaniu odpowiedniego klawisza...
hmm... touch-screen... why not?
jeszcze można by się starać o zminimalizowanie wszystkiego do wymiaru palmtopa i zabieranie gadulca gdzie się chce...
to jest to :)

Reszta super.
gratuluję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 2 cze 2006, o 16:52

Całkiem fajny projekt, też na niego głosowałem (zegarki już mi sie "przejadły") :)
Kiedyś chciałem coś podobnego zrobić ale jako że nie używam za często gg to sobie odpuściłem.
Co do modyfikacji to tak jak napisała Tasza - Lcd dotykowy no i do tego wifi, obsługa większej ilości sieci. E-mail, ssh, telnet ?(to zapewne tylko kwestia softu) może jakiś voip? jakieś dodatki do "inteligentnego domu".

Pozdro. Piotrek

Anugal
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 11:54
Lokalizacja: Ustka

Postautor: Anugal » 2 cze 2006, o 18:17

Po koleji:

- touch-screen - bardzo fajny pomysl, gdzies nawet widzialem same folie do naklejenia na wyswietlacz. Nie sa za drogie a faktycznie duzo zmieniaja. Tu moje pytanie: czy przy pomocy takiej klawiatury (cos jak PDA) mozliwe jest szybkie wprowadzanie dlugich tekstow? Nie mialem zbyt duzej stycznosci z tymi urzadzeniami i pytam z ciekawosci.

- na poczatku tez myslalem o QWERTY, ale w mojej obodowie nie zmiescilyby sie 3 dlugie rzedy przyciskow. Poza tym nie jest trudno przyzwyczaic sie do takiego ukladu - podepre sie przykladem profesjonalnej drukarki do naklejek [patrz zdjecie]. Na zakonczenie dodam, iz druga, najwazniesza modyfikacja zamieszczona w Gadaluchu 2 jest wlasnie obudowa a'la Noika 6800 z klawiatura QWERTY.

- obsluga e-mail, telnet, inne komunikatory jest jak najbardziej wykonalna i jest to napewno dobry pomysl. Pamietajmy jednak iz urzadzenie opiera sie na 8-bitowym procesorze napedzanym 16MHz zegarem i dysponujacym (az/tylko) 128kB RAMu - czyli wszedzie tam gdzie wymagane sa zlozone obliczenia (ssh, VoIP, ...) raczej sie nie sprawdzi. Nalezaloby zaprzac potezniejszy procesor, a w takim przypadku zblizamy sie poprostu do skonstruowania PDA.

Pozdrawiam.
Bartek
Załączniki
drukarka.png
drukarka.png (124.11 KiB) Przejrzano 10543 razy

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 2 cze 2006, o 20:54

Tu moje pytanie: czy przy pomocy takiej klawiatury (cos jak PDA) mozliwe jest szybkie wprowadzanie dlugich tekstow?
tak jest to możliwe i nawet wygodne, chociaż to subiektywne odczucie i w sumie kwestia wprawy....
niby Palm potrafi rozpoznawać pismo, ale moich bazgrołów się jakoś nie nauczył...
za to ja nauczyłam się śmigać po tej jego naniby-klawiaturce....
nieco męczące jest to że trzeba się przełączać pomiędzy literami a numeryczną,
więc jakbyś jednak do tematu podchodził - lepiej mieć takie 'mini-qwerty' ale kompletne,
z blokiem numerycznym...
ha, mam kumpelę, która pisze po iPAQ na dwa rysiki...bo to oburęczne stworzenie...
widok jest dość niesamowity, ale jakby udowadnia przydatność tego wynalazku

pozdrawiam,
tasza

PS.
w załączniku zdjątka wyświetlaczy o których wspominałam - nieco większych niż Twój....
dwa górne to od komputera samochodowego (a przynajmniej tak mi powiedziano),
dolny to resztki naszej zezłomowanej ś.p. firmowej kserokopiarki...
Załączniki
IMG_0752.JPG
duĹźe LCD

arkadius
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 28 lut 2005, o 19:32
Lokalizacja: Radom

Postautor: arkadius » 3 cze 2006, o 19:44

Panowie ... co do własności praw autorskich......

Po pierwsze - osobiste prawa zawsze naleza do Was (decyzja co do pierwszego udostenienia to jedno z nich)
Co do praw majatkowych - macie troche racji.... uczelnia ma prawo do pierwszej publikacji, wykorzystania wynikow pracy oraz ich udostepniania TYLKO W WYPADKU gdy przewiduje to umowa (Zapis ten dotyczy tylko i wylacznie PRACOWNIKOW UCZELNI). Wszelkie prawa do prac dyplomowych maja ich tworcy, chyba ze zostala zawarta ze studentem odrebna umowa o przeniesienie praw autorskich.

Tak wiec..... mysle ze niedlugo bedziemy mogli blizej zapoznac sie z projektem :)


pozdrawiam

McKEE
-
-
Posty: 186
Rejestracja: 7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja: Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 5 cze 2006, o 05:08

Bardzo ciekawy gadżet , gratuluje! Proponuję łączność radiową w paśmie 2,4GHz przez moduły radiowe podłączane do RX/TX lub podobne moduły Bluetooth/RS232, zasięg mieszkania/ domku.
Moim zdaniem nie ma sensu rozszerzać funkcji klawiatury lub ekranu bo urośnie nam to do rozmiarów małego notebooka, proponuję wymiany zielonego wyświetlacza na niebieski lub biały!
W przyszłościowym modelu z mile widzianych funkcji chętnie znalazł bym możliwość odgrywania internetowych stacji radiowych (coś jak peercast w Wianampie) COOL :mrgreen: , wybór i wyświetlanie stacji i tytułu na wyświetlaczu. Gratuluję pomysłu.

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości