Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Radiowa Stacja Monitoringu

desa
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 17:27
Lokalizacja: Jarocin
Kontaktowanie:

Radiowa Stacja Monitoringu

Postautor: desa » 16 kwie 2006, o 17:49

Chciałbym Państwo zaprezentować moje urządzenie, jakim jest Radiowa Stacja Monitorująca(RSM). W całość systemu wchodzi nadajnik, odbiornik oraz program komputerowy służący do łatwiejszej komunikacje się stacji z operatorem. Pomysłem na wykonanie tego systemu było to, iż jest bardzo mało sprawnych i spełniających moje oczekiwania tego typu stacji. Dlatego postanowiłem zaprojektować i wykonać cos samemu.


I. Ogólny opis działania systemu:

Nadajnik posiadający własny identyfikator, który można konfigurować zostaje założony na obiekcie. Posiada on 8 wejść, które są cały czas monitorowane przez program znajdujący się w procesorze nadajnika. Po wykryciu zmiany na którymś z wejść jest generowany komunikat, który następnie przekazywany jest droga radiową do odbiornika. Odbiornik odbiera dany komunikat, który następnie dekoduje i wyświetla na wyświetlaczu LCD. Ten sam sygnał przekazywany jest za pośrednictwem porty RS do komputera zaopatrzonego w program do obsługi stacji. Program po odebraniu komunikatu również go dekoduje, lecz na monitorze komputera mamy już do dyspozycji pełną nazwę obiektu i wejścia, z jakiego dane zdarzenie przyszło. Do jednego odbiornika można przypisać 1024 nadajniki.


Obrazek


II. Nadajnik

Sercem nadajnika jest procesor z rodziny 8051. Nadajnik posiada możliwość ustawania nr obiekt tzw. ID. Posiada on 8 wejść, z czego jedno przeznaczone jest do kontroli napięcia 230V, 2 wejścia OC, oraz 5 wejść +12. Wyposażony został również w wyświetlacz LCD, na którym na bieżąco wyświetlane są informacje o nr obiektu oraz o stanie wejść. Transmisja radiowa realizowana jest za pomaca nadajnik w paśmie 70cm. Nadajnik testowy posiada regulowana moc wyjściowa od 0,1W do 7W. Założony został na obiekcie odległym o około 25km i spisuje się bez problemowo.


III. Odbiornik

Tak samo jak nadajnika sercem odbiornika jest procesor z rodziny 8051.(rys. 3.1) Odbieranie sygnałów radiowych odbywa się za pomocą odbiornika BR. Sygnał z odbiornika BR przekazywany jest do procesora gdzie następuje przekazanie tego sygnału do komputera za pomocą portu RS oraz jego zdekodowanie. Odbiornik zaopatrzony został w wyświetlacz LCD na którym można odczytać ostatni komunikat. Do odbiornika została podłączona antena dookólna. (rys 3.2 , rys 3.3)

Obrazek
Rys 3.1





IV. Program do obsługi RSM

Program napisany został do ułatwienia komunikacji pomiędzy stacją a operatorem. Dlatego iż jest możliwa obsługa stacji bez komputera, lecz jest to bardzo trudne i uciążliwe dla operatora, lecz w przypadku awarii systemu komputerowego stacja może nadal działać. W głównym oknie widzimy historię wszystkich zdarzeń odebranych przez stację (rys 4.1). Do ułatwienia odszukiwania danego zdarzenia zostały one pogrupowane w 8 grup np.: alarm, alarm pożarowy, awaria zasilania, awaria linii telefonicznej, kontrola wartownika, załączenie czuwania alarmu, wyłączenie czuwania alarmu, każdej z tych grup został przypisany oddzielny kolor na liście zdarzeń. Dodawanie obiektów odbywa się bardzo prosto. Jest do tego stworzone oddzielne okno, w którym musimy podać taki informacje jak ID obiektu, nazwę obiektu i adres, mamy możliwość dodania również nr telefonu oraz informacji dodatkowych. Do każdego obiektu mamy możliwość stworzenia własnej listy dekodowania tzn. opisania każdego wejścia i przyporządkowania do go jednej z wyżej wymienionych 8 grup. Program daje nam również dodatkowe możliwości takie jak wyświetlanie informacji o danym obiekcie oraz możliwość filtrowania zdarzeń z danego obiektu, które następnie możemy wydrukować. W przypadku, gdy wejście zostało przypisane do grupy: alarm, alarm pożarowy, alarm napadowy albo awaria linie telefonicznej, awaria zasilania, po otrzymaniu komunikatu o aktywności takiego wejścia program automatycznie wyświetla komunikat na ekranie monitora i żąda od operatora potwierdzenia tego zdarzenia, takowe potwierdzenie zostaje odnotowane na liście zdarzeń innym kolorem z zależności czy było to potwierdzenie alarmu czy awarii, dodatkowo w momencie wyświetlenia się takowego okna program zaczyna generować dodatkowy sygnał dźwiękowy (rys 4.2, rys 4.3, rys, 4.4). Aby uniemożliwić korzystanie z innych programów niż RSM to podczas instalacji oprogramowania jest blokowana możliwość włączenia innych programów jak również blokowane są przyciski skrótowe Windowsa. Program wyposażony został w funkcje automatycznej archiwizacji, która dokonuje się, co 24h o godzinie podanej przez użytkownika. Program posiada także możliwość pracy w sieci oraz umożliwia kontrolę własnego obiektu przez klienta za pomocą Internetu.

Obrazek
Rys 4.1

Obrazek
Rys 4.2

Obrazek
Rys 4.3

Obrazek
Rys 4.4
Ostatnio zmieniony 10 sie 2007, o 21:42 przez desa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 16 kwie 2006, o 18:08

:546: :550: ŁAŁ!!!
No super!
Gratulacje!
Tylko mam jedno jedyne "ale"
Nadajnik testowy posiada regulowana moc wyjściowa od 0,1W do 7W.
Masz jakąś licencję czy coś?
Legalnie można nadawać z mocą bodajże do 0,02W(20mW)

desa
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 17:27
Lokalizacja: Jarocin
Kontaktowanie:

Postautor: desa » 16 kwie 2006, o 22:17

to jest nadajnik testowy. a czas ransmisji trwa okolo 0,5s. wiec nadajnik zalacza sie tylko na czas tej transmisji a potem sie wylacza. wiec nie ma zadnego problemu

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 17 kwie 2006, o 08:31

A! To tak to zrobiłeś!
URTiP przez taki krótki czas Cię nie namierzy ;)

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 10 maja 2006, o 07:23

Ja nie widzę obrazków, a bardzo mnie interesuje ten projekt, czy mógłbyś jeszcze raz opublikowac obrazki?

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 10 maja 2006, o 08:28

Ja nie widzę obrazków, a bardzo mnie interesuje ten projekt, czy mógłbyś jeszcze raz opublikowac obrazki?
No ja już też... pewnie awaria serwera albo usunięte pliki :(

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 13 maja 2006, o 18:07

Ale numer! Ja widzę obrazki aż za dobrze!

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 13 maja 2006, o 18:55

No bo "wrocily z niebytu historii" (wczesniej faktycznie nie ladowaly sie)... choc laduja sie koszmarnie dlugo (przynajmniej u mnie).

desa
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 17:27
Lokalizacja: Jarocin
Kontaktowanie:

Postautor: desa » 15 maja 2006, o 12:24

mam nadzieje ze juz jest oki. jesli ktos ma jakis dodatkowe pytania albo chcialbym ogladnac dodatkowe foto to zapraszam na desa@plusnet.pl napewno sie skontaktuje

Awatar użytkownika
Sova
-
-
Posty: 510
Rejestracja: 10 lis 2003, o 21:43
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Postautor: Sova » 16 maja 2006, o 06:41

Czy podzielisz sie z nami schematami - mogą być tylko nadajnika i odbiornika, całego sprzętu cyfrowego dla mnie nie musisz publikować - komunikacja, jak rozumiem, zachodzi przez port szeregowy procesorów? Marzy mi się zabawa z układami radiowymi, ale jakoś nadal nie czuję się na siłach. Jak wygląda ta regulacaja mocy nadawania - jak obliczasz/mierzysz, że moc wyjściowa jest taka a nie inna. I jeszcze tylko chciałbym wiedzieć, jaką antenę zastosowałeś, aby słać na te 25km?

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 109 gości