Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVRy na LPT

stan24
-
-
Posty: 60
Rejestracja: 16 lut 2004, o 10:19
Lokalizacja: Łódź

AVRy na LPT

Postautor: stan24 » 5 mar 2006, o 01:11

Witam :)
Moze temat wydawac sie z dluga broda ale interesuje mnie od pewnego czasu budowa najprostrzego programator. W necie jest kilka takich programatorow lecz niestety programy ktore do nich napisano najczesciej nie pracuja pod XP.
Napislalem program do programowania atmeli (na razie tylko starych, ktore nie wykorzystuja stronicowania zapisu pamieci Flash) przez zlacze LPT. Schemat programatora nie jest mojego autorstwa. Praktycznie istnieje pewna dowlnosc podlaczenia Atemela. Opis podlaczenia oraz nazwe ukladu i jego sygnature nalezy wklepac wlasnorecznie do pliku ini.
Wyglada to tak:

//offset=0 (VCC, XTAL, RESET, MOSI, SCK)
//offset=1 (MISO)

[Registers]
LPT= $378
VCC= $07
XTAL= $08
RESET= $10
MOSI= $20
SCK= $40
MISO= $40

[Device Code]
AT90S1200= $9001
AT90S2313= $9101
ATtiny12= $9005


Jak na razie przetestowalem uklady AT90S1200 i AT90S2313. Pracuje pod XP na kompie 2GHz. Ciekawy jestem jak to chodzi na innym sprzecie. Poniewaz traktuje projekt jako otwarty bede wdzieczny za wszelkie uwagi. Program pracuje na najszybszych obrotach zgodnie z zaleceniami producenta.
:!!: Uwaga!!! - nie polecam programowania w systemie (ISP).
Do sterowania portem wykorzystuje gotowa biblioteke io.dll. Przed korzystaniem z programatora warto rowniez sprawdzic calosc np. za pomoca programu Parallel Port Monitor: http://www.geekhideout.com/parmon.shtml.
Niestety na razie nie oblsuguje procesorokow z procedura stronicowania zapisu pamieci Flash (czyli chyba praktycznie wszystkich ATmega, oraz ATiny2313). Przed korzystaniem prosze zapoznac sie w tym zakresie z dokumentacja producenta.
Pozdrowienia :)
Stan
Załączniki
AVREasy.zip
(465.11 KiB) Pobrany 332 razy
Schematic.jpg
mozna dodatkowo zbezpieczyc zlacze LPT dodajac 3 rezysory 220om na lini D0..D2.

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości